2020. április 6., 16:00

Pelle István: „Jót s jól! Ebben áll a nagy titok...“

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége a legrangosabb elismerésének számító Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat ez évben Pelle Istvánnak, a búcsi Katona Mihály Alapiskola és a bátorkeszi Kováts József Alapiskola tanítójának adományozta. Az idén 60 éves pedagógus a búcsi oktatási intézmény egykori igazgató-helyetteseként egyik aktív szervezője volt az 1998-ban zajlott Búcs-Bátorkeszi-iskolaháborúnak, és sok tekintetben átlagon felüli teljesítményt nyújt.

Galéria
+2 kép a galériában
Darázs Rozália szobrászművész alkotása
Fotó: SZMPSZ

A koronavírus-járvány miatt a hét végén elmaradt rozsnyói pedagógustalálkozó fődíjasa a Ma7.sk-nak elmondta: meglepetésként érte őt a megtiszteltetés, mert tudomása szerint a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat korábban idősebbek szokták kapni. Dióhéjban az eddigi életútját is ismertette.

„Gömörből származom, s Bátorkeszire nősültem, ahol a családommal jelenleg is élek. Korábban csak a búcsi alapiskolában dolgoztam, ahol az ún. iskolaháború idején az igazgató-helyettesi tisztséget láttam el. Jelenleg pedig mindkét község magyar iskolájában tanítok. A szüleim mindig is erre a szép pályára szántak. Először hetedikesként egy iskolai kérdőívben válaszoltam azt, hogy tanító szeretnék lenni, s ez sikerült. Hitvallásomként azóta is Kazinczy Ferenc szavaival hangoztatom: „Jót s jól! Ebben áll a nagy titok...“. E gondolatokat az SZMPSZ által nekem megítélt díj is erősíti, amely meglepett. Úgy tudom, hogy azt eddig nyugalmazott pedagógusok kapták, nekem azonban remélhetőleg még bő három éve van hátra a nyugdíjazásomig. Ezúton is köszönetet mondok mindazoknak, akik méltónak találtak e díjra!“ – nyilatkozta portálunknak Pelle István.

Pelle István: „Jót s jól! Ebben áll a nagy titok...“
Pelle István fotója az idei díjazottak albumában
Fotó:  SZMPSZ

Köztudott, hogy a kitüntetett nem csak a nevelő-oktatómunka terén jeleskedik, hanem a búcsi alapiskola egykori igazgató-helyetteseként a kétnyelvű bizonyítványok érdekében, valamint az alternatív oktatás bevezetése ellen 1998-ban kilenc hónapig folyt Búcs-Bátorkeszi-iskolaháború egyik frontembere is volt. Kérdésünkre, hogy az azóta eltelt bő két évtized alatt érezte-e azt, esetleg ismét hasonló veszélyben vannak a hazai magyar iskoláink, így válaszolt:

„A felvidéki magyar iskolákat érő fenyegetettség terén mélypontnak számított az iskolaháborúnk időszaka. Azóta inkább a kellő tanuló-létszám hiánya veszélyeztette a kisiskoláink, így a 100 körüli tanulóval működő búcsi intézmény létét is. Javarészt történelmet tanítok az említett két iskolában, és bár a megfelelő tankönyvekkel mindig probléma volt, napjainkban azt senki sem gátolja meg, hogy a valós történelmet más forrásokból tanítsam. Eddig sosem tettem fel magamnak a kérdést, hogy ezt szabad-e, csak teszem a dolgom. Azt tapasztalom, több kollégám is természetesnek veszi, hogy ezt így csinálja. A történelmen kívül Bátorkeszin honismeretet, Búcson pedig polgári nevelést is tanítok, összefonódnak e tantárgyak“ - fejtette ki interjúalanyunk.

Az azzal kapcsolatos véleményére is kíváncsiak voltunk, hogy szerinte napjainkban is mozgósítható lenne-e több ezer felvidéki magyar, mint az az 1998-ban szervezett élőláncok és másféle tiltakozó akciók alatt történt.

„Jelenleg már más időket élünk. A kollégákkal egymás között szoktunk arról beszélgetni, hogy akkoriban elszántabbak voltunk, s ma talán hasonló célok megvalósítása érdekében nehezebb lenne mozgósítani az embereket. Valószínűleg a többség most jobban féltené a saját munkahelyét és a pozícióját, mint két évtizeddel ezelőtt. Bár hasonló forradalmi hangulatban biztosan akadnának kivételek“ - felelte.

A közelgő alapiskolai beíratások kapcsán örömmel nyugtázta, hogy Búcson és Bátorkeszin is meglesz az egy-egy osztálynyi, hozzávetőleg 15 jövendő elsős.

„A koronavírus-járvány miatt a szokásos csalogató rendezvények elmaradnak, de a figyelemkeltő molinókat kiraktuk. Mivel Búcson elsőshiány miatt már 1987-ben megszűnt a szlovák kisiskola, ott a teljes szervezettségű magyar intézménynek nincs vetélytársa. Ellenben Bátorkeszin a magyarhoz hasonlóan teljes szervezettségű szlovák iskola is működik, s az utóbbiba hozzávetőleg minden 3. helybéli gyermek jár. Emiatt Fehér István, a bátorkeszi magyar iskola igazgatója levélben is helyes iskolaválasztásra kérte a magyar szülőket. Természetesen, a kisunokámat is a magyar iskolába íratjuk be. Remélem, hogy a többi magyar szülő, nagyszülő is ugyanígy, helyesen dönt – ez nem lehet kérdés. Bátorkeszin április 16-17-én, Búcson pedig április 22-23-án lesznek az járvány miatti online, vagyis a szülők és a kicsik személyes jelenlétét mellőző beíratások. Ősszel pedig szeretettel várjuk az újabb elsősöket!“ – mondta el végül a díjazott.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások