Párkánynál 340 éve a kereszt legyőzte a török félholdat – KÉPEKKEL
Párkány és Esztergom közösen emlékeztek a 340 évvel ezelőtti párkányi csatára, ahol a keresztény hadak nagyszerű győzelmet arattak a török seregek felett. Emellett III. Sobieski János lengyel király párkányi szobra felavatásának 15. évfordulóját is ünnepelték.

Lengyel történelmi hagyományőrzők is érkeztek Krakkóból, akik csodás keretet biztosítottak a rendezvénynek.
Juhász Gyula, a Párkányi Városi Múzeum vezetője így idézte a régvolt csatát, ami eldöntötte, végleg behódolnak-e az itteni népek a töröknek vagy visszatérnek a keresztény világ értékrendjéhez.
„Ma pontosan 340 éve 1683. október 7-én csörrentek meg először a fegyverek, melyből a török hadak jöttek ki győztesen. Október 7-én fordult a kocka – a lengyel sereg egyesült az idő közben beérkező Lotharingiai Károly vezette birodalmi erőkkel. Károly herceg, Esterházy Pál magyar nádor, valamint Lajos bádeni őrgróf hadai a szövetségesek erejét a háromszorosára növelték, mintegy 26 ezer főre a törökökével szemben.
A múzeumvezető hozzátéve, a legújabb kutatások megmutatták, hogy a csatából az esztergomi érsek bandériumai is kivették a részüket.
„A Párkányi csata az összefogásról szólt. Nekünk is el kell ítélnünk minden agressziót. Együtt kell fellépnünk közös biztonságunk érdekében” – emelte ki beszédében Szabó Eugen Párkány polgármestere. Megköszönte Kassai Zenona, az Esztergomi Lengyel-Magyar Baráti Társaság vezetőjének a szervezésben nyújtott segítségét, valamint a LIMES ANAVUM Regionális Honismereti Társulásnak a 15 évvel ezelőtti szoborállítást, amely ma már Párkány nevezetessége.
Dániel Erzsébet LIMES ANAVUM elnöke a szoborállítás kezdeteit idézte az ötlettől a tervezésen át a kivitelezésig és felállításáig.
„Ma városunkat is érintő jelentős történelmi eseményt idézünk. Emlékezünk!
– hangsúlyozta Dániel Erzsébet, aki a szoborállítás érdekében tett erőfeszítéseiért megkapta a legmagasabb fokozatú lengyel honvédelmi kitüntetést az Arany Érdemérmet.
Az ünnepség további részében a jelenlévők koszorúkat helyeztek el a szobor tövében. Közreműködtek Szilágyi Szilvia és Tóth Marián, a Papp Katalin Magán Művészeti Iskola tanárai, Hetényi Bálintné és a lengyel hagyományőrzők, valamint a lovas huszárok. Az ünnepség végére megjöttek a királyi posta futói is Bécsből, rámutatva, milyen körülményes is volt a csata idejében a levelezés.
A hagyományőrző huszárok vezetésével a résztvevők átvonultak a Mária Valéria hídon Esztergomba, ahol a program az Erzsébet parkban folytatódott a Sobieski emlékműnél. Beszédet mondott Hernádi Ádám Esztergom polgármestere, majd lovasbemutatók következtek. Az emlékműsor lengyel-magyar szentmisével zárult a vízivárosi Loyolai Szent Ignác templomban.
