Ott a helyünk nekünk is
Az idei tanévben immár 25. alkalommal szervezi meg a Kutató Diákok Mozgalma a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciáját, ismertebb nevén a TUDOK-ot. Célja, hogy felkeltse a diákok érdeklődését a tudományos gondolkodás és a kutatás iránt. Újdonságnak számít, hogy az idei évtől a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének Pozsony–Szenc területi választmánya szervezi a TUDOK felvidéki fordulóját, amelynek apropóját az adta, hogy az elmúlt évtizedben a Szenczi Molnár Albert Alapiskola több diákja is bejutott a magyarországi döntőbe.

A pedagógusszövetség programjában kiemelkedő helyet foglal el a tehetséggondozás, ezért nagy hangsúlyt helyeznek a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciájára. A célcsoportot elsősorban a Szlovákiában magyarul tanuló középiskolások képezik, de az egyetemisták is bekapcsolódhatnak. Művészeti vagy egyéb, nem tudományos munkával pályázó diákok jelentkezését nem tudják elfogadni, tudtuk meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnök asszonyától, Fekete Iréntől.
A konferencia célja a magyar diákok tehetségének kibontakoztatása a humán és természettudományokhoz kapcsolódó szakterületeken, illetve segíteni szülőföldünk kulturális értékeinek, helyi hagyományainak, művészettörténeti, irodalmi és természettudományos múltjának felkutatását. Célja továbbá a tudományos diákkörök működésének támogatása is az intézményeinkben, s nem utolsósorban diákjaink bekapcsolása a nemzeti és nemzetközi diákköri konferenciák rendszerébe – fogalmazott lapunknak a pedagógusszövetség elnöke.
– Mivel a Kincskeresők közül a Szenczi Molnár Albert Alapiskolából nagyon sok tehetséges diák került ki, úgy gondoltuk, megérdemlik, hogy ők vegyék át a stafétát – mondta Fekete Irén hozzátéve, céljuk volt az is, hogy a részt vevő diákokkal egy kicsit jobban megismertessék ezt a régiót is.
A TUDOK abban is segíti a pályázókat, hogy érdeklődési körük legkiválóbbjaival versenyezhetnek, akik majdan a pályatársaik lehetnek az egyetemeken.
– Ha a pályázók eljutnak a magyarországi döntőbe, ott az egész Kárpát-medencéből találkozhatnak fiatal tehetségekkel, tehát példaképül is szolgálhatnak egymásnak, megismerhetik egymás kultúráját. Ezenkívül a díjazottak kijuthatnak a Nobel-díj-átadóra, tutori segítséget kaphatnak akadémiai és egyetemi szinten, különféle publikációs lehetőségekhez jutnak, s nem utolsósorban, ha nyernek, ismertté válnak, és pluszpontokat szerezhetnek ezzel a magyarországi egyetemi felvételihez – sorjázta az előnyöket Fekete Irén.
Matus Mónika, a Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója azt mondja, szívügyüknek érzik a TUDOK-ot, hiszen rengeteg okos, művelt, nagyszerű diák és tutor van a Felvidéken is, akik megérdemlik, hogy a kutatásaikat megmutassák a magyarországi döntőben. Néhány éve azonban már nem tartottak felvidéki fordulót, mivel nem volt elegendő pályázó, ennek feltétele ugyanis a 20 jelentkező.
A mi diákjaink közül pedig az elmúlt évtizedben Vojtek Lili, Korpás Lilla, Straňák Emma és Németh András került be a TUDOK magyarországi döntőjébe, András már kétszer első díjasa volt a döntőnek családfa-kutatásaival – közölte az iskolaigazgató.
Matus Mónika szerint biztosan több lenne a jelentkező, ha a diákoknak több információjuk lenne a TUDOK-ról, ha tisztában lennének az előnyeivel. Ezekről a lehetőségekről azonban sok esetben nem is tudnak a gyerekek, pedig sokan örülnének, ha valaki felkarolná őket, és segítene a kutatásukban – fűzte hozzá.
– A legjelentősebb talán, amit nekem a TUDOK a kutatási tapasztalatok mellett adott, maga a kikutatott anyag, esetemben a családom és a felmenőim történetének az ismerete, ami valójában egy kincs. Nagyon sokat jelent továbbá az is, hogy rengeteg nagyszerű magyarországi és más Kárpát-medencei diákkal vehettem fel a kapcsolatot, és számtalan kapu nyílt meg ezáltal előttem – fogalmazott lapunknak Németh András. Annak köszönhetően, hogy megnyerte a versenyt, egy jutalomtáborban vehetett részt Káptalanfüreden.
– mondta, hozzáfűzve, óriási ösztönzést jelentett számára mindez, hogy folytassa a kutatását, és aktív tagja maradhasson a KutDiáknak, illetve tovább gyarapíthassa a kapcsolatokat.
– Rendkívül hálás vagyok, hogy tagja lehetek ennek a közösségnek, amely befogadó, hiszen a mottója is az, hogy „Ahol megtalálod a helyed” – fogalmazott Németh András.
A 2024-es táborban zajló tisztújítás során aztán őt is beválasztották a KutDiák vezetőségébe.
– mondta, mert azt tapasztalták, hogy a Felvidéken kevesebb információval rendelkeznek a diákok a közösség tevékenységéről.
– Bízom benne, hogy a személyes találkozóknak köszönhetően meglesz a kellő pályázói létszám, és megtartható lesz a felvidéki regionális konferencia Szencen – zárta Németh András.
„Ha tehát érdekel a tudomány, és szeretnél választ kapni a kérdéseidre egy kutatás keretein belül, vagy már meg is kerested a válaszokat és van egy kutatási munkád, te is részt vehetsz a Tudományos Diákkörök XXV. Kárpát-medencei Konferenciáján! A részletekért és a fontos tudnivalókért látogass el a KutDiák www.kutdiak.hu weboldalára!” – áll a TUDOK felhívásában.
Megjelent a Magyar7 2024/40. számában.