Ötletgazdag MeseBábos Tábor
A Komáromi Regionális Művelődési Központ a múlt héten harmadszor valósította meg a MeseBábos Tábort alapiskolásoknak, a Marianum Egyházi Iskolaközpont társszervezésében, annak épületében és udvarán. A Tűzmadár című zenés bábjáték sikeres bemutatójával végződött táborozás főszervezője Himpán Terézia kultúrmenedzser, művészeti vezetője pedig Écsi Gyöngyi református lelkész, előadóművész volt.

A központ először 2021 nyarán, Himpán Terézia ötlete nyomán, hagyományteremtő céllal, a Kisebbségi Kulturális Alap és a központ fenntartója, Nyitra megye támogatásával rendezett hiánypótló MeseBábos Tábort. Tartalmi részének megalkotására a több díjjal jutalmazott hetényi előadóművészt és református lelkészt, Écsi Gyöngyit kérték fel. Céljuk a gyerekek szórakoztatásán és ismereteinek gyarapításán kívül az is volt, hogy a Komáromi járás bábcsoportjait is mozgósítsák.
Most összesen húszan voltak a 6–12 év közötti életkorú táborozóink, de korábban felső korhatárként a 15. életévet szabtuk meg. Mindenkitől 100 eurós részvételi díjat kértünk, amiért cserébe a drámapedagógiai, mesebábos és zeneterápiás foglalkozásokon, illetve alkotóműhelyekben felhasznált anyagokon, segédeszközökön kívül meleg ebédet, valamint tízórait és uzsonnát is kaptak" – mondta el lapunknak Himpán Terézia. Hangsúlyozta: a legmegfelelőbb helyszínnek (az intézmény szellemisége, környezete, valamint Madarász Róbert igazgató pozitív hozzáállása és segítőkészsége miatt is), kezdettől fogva a Marianum Egyházi Iskolaközpont bizonyult, amely társzervezőként is csatlakozott a kezdeményezéshez.
Jó szokásunkhoz híven kis ajándékokkal és emléklapokkal is jutalmaztuk őket" – tette hozzá. Végül a tábor kapacitásának esetleges növelése vonatkozásában elárulta: ahhoz, hogy több táborozót fogadhassanak, főleg az ötfős kiscsoportos foglalkozásokhoz további, megfelelő szaktudású vezetőket kellene találniuk. Ezzel Écsi Gyöngyi is egyetértett. Mindketten biztosak abban, hogy jövő nyáron folytatás következik, a létszám kérdését pedig addig megvitatják.
Az elsődleges célunk az volt, hogy mindnyájan nagyon jól érezzük magunkat. „Jó illata legyen” a közös munkánknak, amely során meg kellett tanulni a különféle szövegeket, dallamokat, mondókákat. Fontos volt, hogy mindenki megértse az adott mese mondanivalóját, beleélje magát a mesebeli élethelyzetekbe, s ezáltal a valós élethez is megtalálja a megoldásokat, kapaszkodókat. A közös együttlét a korábbihoz hasonló, meghitt, kreatív légkörben folyt"
– tájékoztatott Écsi Gyöngyi.
Elmondta azt is, a mese arról szól, hogy a legkisebb fiú, Laci megmenti a család becsületét és a táborozók által ügyesen használt csengőkészlet által csengő-bongóvá vált rózsakertjét.
Közben Laci levágja a sárkány hét fejét, megbirkózik az ezüst medvével, s a rossz útra tért fivéreit is meg kellett mentenie. Sok fontos kérdés merült fel, melyekre közösen kerestük a helyes válaszokat. Ugyanis a Tűzmadárnak is, más népmesékhez hasonlóan, több üzenete van. A pénteki bemutatónál is fontosabb volt maga a folyamat, amely során részecskéire szedtük szét az egész mesét. Végül a gyerekeknek kellett eldönteniük azt, hogy mitől javuljon meg a tűzmadár, mert ezt a kérdést Benedek Elek nyitva hagyta. Mivel a madarat Laci kiengedte a kalitkából, végül őt választotta gazdájául, hiszen mellette szabad lehetett. A táborozók úgy döntöttek, hogy a rózsalegelés helyett tüzes parázzsal kell etetni a megjavult madarat" – magyarázta a tábor művészeti vezetője.
A hamarosan 12. születésnapját ünneplő Vas Miklós ősztől hetedikes lesz, és törzstáborozónak számít.
"Én eddig mindegyik MeseBábos Táborban ott voltam. Azért szeretek ide visszajárni, mert egész héten együtt lehetek a barátaimmal, élvezetesek a foglalkozások, szórakoztatóak a humoros játékok, s mindig tanulságosak és megmozgatják a fantáziánkat a kiválasztott mesék. Jó időjárás esetén kisvonatozni, a városunk látnivalóival ismerkedni és az udvaron játszani is szoktunk, sosem unatkoztunk – osztotta meg véleményét olvasóinkkal. Hozzáfűzte: kisgyermekként gyakran nézett mesefilmeket, s a népmesék javát azért ismeri, mert azokat az édesanyja felolvasta neki és a húgának. Újabban már Jókai-műveket is olvas, az Egri csillagokat pedig még azelőtt élvezettel „falta”, mielőtt kötelező olvasmány lett volna. Sokoldalú, irodalomkedvelő, kreatív srácként mindig úgy érezte, hogy helye van a MeseBábos Táborban.
Megjelent a MAGYAR7 31. számában.