2023. augusztus 7., 15:26

Ötletgazdag MeseBábos Tábor

A Komáromi Regionális Művelődési Központ a múlt héten harmadszor valósította meg a MeseBábos Tábort alapiskolásoknak, a Marianum Egyházi Iskolaközpont társszervezésében, annak épületében és udvarán. A Tűzmadár című zenés bábjáték sikeres bemutatójával végződött táborozás főszervezője Himpán Terézia kultúrmenedzser, művészeti vezetője pedig Écsi Gyöngyi református lelkész, előadóművész volt.  

Écsi Gyöngyi
A Komáromi Regionális Művelődési Központ a múlt héten harmadszor valósította meg a MeseBábos Tábort
Fotó: A szerző felvétele

A központ először 2021 nyarán, Himpán Terézia ötlete nyomán, hagyományteremtő céllal, a Kisebbségi Kulturális Alap és a központ fenntartója, Nyitra megye támogatásával rendezett hiánypótló MeseBábos Tábort. Tartalmi részének megalkotására a több díjjal jutalmazott hetényi előadóművészt és református lelkészt, Écsi Gyöngyit kérték fel. Céljuk a gyerekek szórakoztatásán és ismereteinek gyarapításán kívül az is volt, hogy a Komáromi járás bábcsoportjait is mozgósítsák.

Nagy érdeklődés mutatkozott
Az első napközis, tehát nem ottalvós táborunk még a Covid-járvánnyal kapcsolatos rendeletek idején szerveződött, amikor meg kellett felelnünk a közegészségügy szigorú feltételeinek. A kezdeti siker folytatásra sarkallt minket, s a növekvő érdeklődés és a hely korlátozott volta miatt az idén pár jelentkezőt már nem is fogadhattunk.

Most összesen húszan voltak a 6–12 év közötti életkorú táborozóink, de korábban felső korhatárként a 15. életévet szabtuk meg. Mindenkitől 100 eurós részvételi díjat kértünk, amiért cserébe a drámapedagógiai, mesebábos és zeneterápiás foglalkozásokon, illetve alkotóműhelyekben felhasznált anyagokon, segédeszközökön kívül meleg ebédet, valamint tízórait és uzsonnát is kaptak" – mondta el lapunknak Himpán Terézia. Hangsúlyozta: a legmegfelelőbb helyszínnek (az intézmény szellemisége, környezete, valamint Madarász Róbert igazgató pozitív hozzáállása és segítőkészsége miatt is), kezdettől fogva a Marianum Egyházi Iskolaközpont bizonyult, amely társzervezőként is csatlakozott a kezdeményezéshez. 

Az intézmény épületében és udvarán naponta 8-16 óráig vagy igény szerint akár tovább is foglalkoztunk a gyerekekkel, akik a pénteki, nyilvános záróünnepségen, a húszperces zenés bábelőadásukon mutatták be az egész héten tanultakat az aulába meghívott hozzátartozóiknak.

Jó szokásunkhoz híven kis ajándékokkal és emléklapokkal is jutalmaztuk őket" – tette hozzá. Végül a tábor kapacitásának esetleges növelése vonatkozásában elárulta: ahhoz, hogy több táborozót fogadhassanak, főleg az ötfős kiscsoportos foglalkozásokhoz további, megfelelő szaktudású vezetőket kellene találniuk. Ezzel Écsi Gyöngyi is egyetértett. Mindketten biztosak abban, hogy jövő nyáron folytatás következik, a létszám kérdését pedig addig megvitatják.

Megértették a népmese üzenetét  
Az égig érő fa és A nyúlpásztor után az idén a Tűzmadár című népmesét választottuk, Benedek Elek gyűjteményéből. Feladtuk magunknak a leckét, mert öt nap alatt nemcsak az előadást kellett összeállítanunk, de látványos bábokat és lebegő díszletet is kellett készítenünk, miközben sokat játszottunk.

Az elsődleges célunk az volt, hogy mindnyájan nagyon jól érezzük magunkat. „Jó illata legyen” a közös munkánknak, amely során meg kellett tanulni a különféle szövegeket, dallamokat, mondókákat. Fontos volt, hogy mindenki megértse az adott mese mondanivalóját, beleélje magát a mesebeli élethelyzetekbe, s ezáltal a valós élethez is megtalálja a megoldásokat, kapaszkodókat. A közös együttlét a korábbihoz hasonló, meghitt, kreatív légkörben folyt"

– tájékoztatott Écsi Gyöngyi.  

Elmondta azt is, a mese arról szól, hogy a legkisebb fiú, Laci megmenti a család becsületét és a táborozók által ügyesen használt csengőkészlet által csengő-bongóvá vált rózsakertjét. 

Mindenféle próbatételeken át jut el a végső megoldásig, hogy a rózsáikból lakmározó tűzmadarat elfogják, megszelídítsék, és a saját szolgálatukba állítsák, s ekképp áldássá is váljon. Ahhoz, hogy ezt valakivel elérjük, komoly személyiségfejlődésen kell átesnie.

Közben Laci levágja a sárkány hét fejét, megbirkózik az ezüst medvével, s a rossz útra tért fivéreit is meg kellett mentenie. Sok fontos kérdés merült fel, melyekre közösen kerestük a helyes válaszokat. Ugyanis a Tűzmadárnak is, más népmesékhez hasonlóan, több üzenete van. A pénteki bemutatónál is fontosabb volt maga a folyamat, amely során részecskéire szedtük szét az egész mesét. Végül a gyerekeknek kellett eldönteniük azt, hogy mitől javuljon meg a tűzmadár, mert ezt a kérdést Benedek Elek nyitva hagyta. Mivel a madarat Laci kiengedte a kalitkából, végül őt választotta gazdájául, hiszen mellette szabad lehetett. A táborozók úgy döntöttek, hogy a rózsalegelés helyett tüzes parázzsal kell etetni a megjavult madarat" – magyarázta a tábor művészeti vezetője.

A hamarosan 12. születésnapját ünneplő Vas Miklós ősztől hetedikes lesz, és törzstáborozónak számít.

"Én eddig mindegyik MeseBábos Táborban ott voltam. Azért szeretek ide visszajárni, mert egész héten együtt lehetek a barátaimmal, élvezetesek a foglalkozások, szórakoztatóak a humoros játékok, s mindig tanulságosak és megmozgatják a fantáziánkat a kiválasztott mesék. Jó időjárás esetén kisvonatozni, a városunk látnivalóival ismerkedni és az udvaron játszani is szoktunk, sosem unatkoztunk – osztotta meg véleményét olvasóinkkal. Hozzáfűzte: kisgyermekként gyakran nézett mesefilmeket, s a népmesék javát azért ismeri, mert azokat az édesanyja felolvasta neki és a húgának. Újabban már Jókai-műveket is olvas, az Egri csillagokat pedig még azelőtt élvezettel „falta”, mielőtt kötelező olvasmány lett volna. Sokoldalú, irodalomkedvelő, kreatív srácként mindig úgy érezte, hogy helye van a MeseBábos Táborban. 

Megjelent a MAGYAR7 31. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.