2021. február 7., 19:22

Országos tesztelés: Végleges eredmények a Komáromi járásból

A Komáromi járás négy városa közül kettőben, Gútán és Ógyallán már véget ért a hétvégi Covid-19 szűrés, s a vonatkozó adatok is publikusak. E két helységén kívül több kisebb-nagyobb falu végeredményét is megtudtuk.

A sorakozók ügyeltek az egymás közti elegendő távolság betartására.
Fotó: Facebook

Míg szombaton Gútán a 2644 letesztelt személyből 45 lett pozitív, ami 1,70 százalékos fertőzöttséget jelentett, vasárnap 1801-en teszteltették magukat, közülük 29-en lettek pozitívak, ami 1,61 százalékos fertőzöttségnek számít. Ekképp a két nap alatt összesen 4445 lakos mintavételére került sor, s 74 újabb Covid 19 fertőzésre derült fény, ami 1,67 százalékos arány“ – tudtuk meg Koczkás Beától, Gúta alpolgármesterétől.

Január utolsó hétvégéjén 4691 lakos szűrésére került sor, s összesen 72 fő mintavétele lett pozitív, ami a múlt hét végén 1,53 százalékos fertőzöttséget jelentett, tehát a helyi járványhelyzet egy hét alatt 0,14 százalékkal romlott a legmagyarabb városban. Horváth Árpád polgármester ma összehívta a város területén működő óvodák és alapiskolák vezetőit, akikkel közölte a városi önkormányzat döntését, miszerint az újabb adatok ismeretében nem tartják helyesnek az iskolák hétfői megnyitását.

A mostani kritikus epidemiológiai helyzet józanságra és fegyelemre int. Nem sodorhatjuk veszélybe a pedagógusok társadalmát, hiszen már ezekben a napokban is sokuk karanténba kényszerült. Az eddigi ismeretek is azt mutatják, hogy a gyermekek gyorsan terjesztik a fertőzést pedagógus és szülő, valamint szülő és szülő közt, akkor is, ha ők maguk szinte észrevétlen esnek át a fertőzésen. A döntést nekünk kell itt helyben, Gútán meghozni. Kevés, késedelmes és kicsit sem mondhatóak irányadónak az állami szervek határozatai. A tények ismeretében, valamint az ajánlások alapján most egyet tehetünk – türelemmel folytatni az otthoni távoktatást. Reményeink szerint még a februári hónapban nagyot fordulhat a helyzet, és gyermekeink visszatérhetnek az iskolapadokba. Addig is a szabályok szigorú betartása mellett vigyázzunk magunkra és egymásra!“

– fogalmazott közleményében.

Ógyallán 0,53, Marcelházán 2,45 százalékos fertőzöttség mutatkozott
A gútai Covid-19 tesztelés egyik pillanata
Fotó:  Facebook

Ógyallán február első szombatján 1491 személy teszteltette magát, s közülük 9-en kaptak pozitív végeredményt, ami 0,6 százalékos fertőzöttségnek számított. A két nap alatt pedig összesen 2979 mintavétel történt az önkormányzat által működtetett tesztelőpontokon, ahol 16 pozitív eset derült ki, s ez 0,53 százalékos fertőzöttséget jelent. Továbbá két állandó mintavételi pont: a bagotai kultúrház és a Centrál is bekapcsolódott a tömeges szűrésbe, de az ő végeredményeikről még nincs tudomásunk. Január utolsó szombatján és vasárnapján összesen 3349-en vettek részt az ingyenes mintavételen, s körükben 36 esetben mutatkozott pozitivitás, ami 1,07 százalékos fertőzöttséget jelentett. Egy héttel korábban 3283-an teszteltették magukat, s akkor 55 pozitív eredmény lett, ami 1,67 százalékos fertőzöttségi aránynak minősült. Tehát városunkban a járványhelyzet folyamatosan javul, s reméljük, hogy ez a továbbiakban is így lesz“ – tudtuk meg Hamran Máriától, a város alpolgármesterétől.

Arról is beszámolt, hogy hétfőn majd a helyi oktatási intézmények igazgatóival egyeztetnek az intézmények esetleges újranyitásáról, amibe a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) is beleszólhat. Annak időpontját főleg az a tény befolyásolja, hogy azoknak hány alkalmazottja került karanténba, ugyanis a szülők közel 80 százaléka pártolja az újranyitást.

Továbbra is elég aggasztó azonban a helyzet Marcelházán, ahol a február 7-i tesztelésen 1870-en vettek részt, s a körükben 46 új pozitív eset derült ki, ami 2,45 százalékos fertőzöttséget, illetve némi csökkenést jelent – tudtuk meg Varga Ervin polgármestertől.

„Egy héttel korábban nálunk 1940-en teszteltették magukat, de több pozitív eset, illetve 2,5 százalék körüli fertőzöttség mutatkozott. A még mindig kedvezőtlen végeredménybe nagy mértékben közrejátszik a tény, hogy a roma családokban elég gyakori a Covid-megbetegedés. Az 1-8. évfolyamos magyar és szlovák alapiskolánk igazgatójával még ma késő este megbeszéljük, hogy ilyen helyzetben mikor lesz érdemes azokat újranyitni“ – árulta el.

Martoson február első hétvégéjén csak vasárnap 8-15 óra között tesztelték a lakosságot. Keszegh István polgármestertől megtudtuk, hogy ez alkalommal 390-en éltek az ingyenes mintavétel lehetőségével, s közülük 5-en kaptak pozitív végeredményt, ami 1,28 százalékos fertőzöttséget jelent.

Az előző körben szombaton délután, vasárnap egész nap és kedden délután teszteltünk, s az eredmények a járvány helyi stagnálását igazolják. Valójában egy fertőzött nagycsaládtól van szó, amely tagjai három háztartásban élnek, s egymástól kapták el a Covid-19-et. Természetesen, az új pozitív esetek is karanténba kerültek“

– nyilatkozta a Ma7.sk-nak.

Ifjúságfalván ahogy január 30-án, úgy az e hét végi mintavétel során is 3 pozitív eset mutatkozott. Azon egy héttel ezelőtt 379-en vettek részt, most pedig 367-en, s a fertőzöttség aránya a korábbi 0,79 százalékról alig 0,82 százalékosra nőtt – derült ki a Gönczöl Gabriella, a kisközség polgármestere által közzétett adatokból.

Ógyallán 0,53, Marcelházán 2,45 százalékos fertőzöttség mutatkozott
Domin István, Izsa polgármestere a helyi járványhelyzet javulásáról számolt be.
Fotó:  Facebook

Izsán e hét végén csak szombaton 8-20 óra között folyt a szűrés, amelyen 809 személy vett részt, és 11 pozitív eset derült ki. Ez 1,36 százalékos fertőzöttséget jelent, ami Domin István polgármester tájékoztatása szerint 0,58 százalékkal jobb az előző heti 1,94 százalékos aránynál. Az akkor letesztelt 826 személy közül 16-nál mutatkozott pozitivitás, ami 1,94 százalékos fertőzöttségnek számított.

E számok alapján úgy tűnik, hogy községünkben a Covid-19 fertőzöttség csökkenő tendenciát mutat, ami azonban bármikor változhat. Nálunk ez idő tájt családokon belüli továbbfertőződés történik. Az újabb és újabb pozitív esetek feltárását a tömeges mintavétel sorozatos megszervezésével és lebonyolításávasl segítjük, ekképp is óvva a helyi lakosokat a megbetegedéstől. Ezzel azonban még több feladat hárult az önkormányzatokra, nem tudni, hogy még hány tömeges szűrést kell tartanunk, s nem igazán látni a kiutat ebből az áldatlan helyzetből“

– fejtette ki Izsa első embere.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.