2024. szeptember 29., 19:16

Őrizni a hitet, a nyelvet és a kultúrát

Bár mára sokat veszítettünk régi mivoltunkból, a Pozsonyban ma már szórványban élő magyarság a 75 éve töretlenül működő Csemadok kötelékében próbálja megtartani hitét, nyelvét, hűségét örökségéhez, s próbál más nemzetek között is önmaga maradni – hangzott el azon az ünnepi ülésen, amelyet a szervezet megalakulásának 75. évfordulója alkalmából tartott a Csemadok Pozsonyi Városi Választmánya a patinás Prímási palota Tükörtermében, Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo védnökségével.

Csemadok 75 – Pozsony
A díjazottak
Fotó: Dunajszky Éva

Az ünnepi ülés az elmúlt öt év tevékenységének összegzésével indult. Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke beszámolójában elmondta, az elmúlt 5 évbe keményen beleszólt egy világjárvány, amely az élet valamennyi területén csaknem két évre megbénította a közösségi létet. 

Csemadok 75 – Pozsony
Résztvevők
Fotó:  Dunajszky Éva
Szerte az országban, s ez a fővárosra hatványozottan érvényes, az alapoktól kellett építkeznünk abból az akaratból, ami maradt. A pozsonyi választmányhoz tartozó hat alapszervezet, a püspöki, a ligetfalui, az óvárosi, az újvárosi alapszervezetek, a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társasága és az Ifjúsági Tagozat vezetőinek köszönhetően azonban a szervezetek újrakezdték, és az elmúlt három évben 180 helyi és országos szintű rendezvényt, szakmai találkozót és más foglalkozást valósítottak meg itt, Pozsonyban

– fogalmazott Jégh Izabella.

Az alapoktól kellett újraépítkezni

Ezeket a programokat az egyes alapszervezetek, illetve a választmány tagjai készítik elő, együttműködve a többi magyar szervezettel, intézménnyel: a pozsonyi Liszt Intézettel, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumával, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége Brünni Helyi Egyesületével, illetve Osztravai Helyi Egyesületével és a bécsi Europa-Clubbal. 

Élénkül az együttműködés a Mathias Corvinus Collegiummal, a Szövetség a Közös Célokért szervezetével, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulással, illetve a Csemadok szomszédos területi választmányaival és további szervezetekkel is

– sorolta az elnök asszony.

Az ünnepi ülésen elismerő okleveleket és emléklapokat adtak át a legaktívabb tagoknak, szervezeteknek. Országos elismerő oklevéllel köszönte meg munkáját a Csemadok országos elnöke a pozsonypüspöki alapszervezet titkárának, az ifjúságért felelős és a Napsugár gyermekklub megálmodójának és alapítójának, Foglszinger Adriannának, továbbá a Csemadok óvárosi alapszervezetének munkáját több mint 10 éven keresztül elnökként irányító Molnár Rozáliának, és a Szőttes Kamara Táncegyüttesnek, amely idén ünnepli megalakulásának 55. évfordulóját.

Csemadok 75 – Pozsony
Füzék György a Szőttes nevében veszi át az emléklapot
Fotó:  Dunajszky Éva

Emléklapban részesítette a szervezet azon tagjait is, akik megmaradásunk érdekében alapszervezeteikben, társulásukban sok esetben már évtizedek óta a legtöbbet teszik: Fukári Annát, Kubicskó Erzsébetet, Gyurcsi Szilviát, a pozsonyüspöki alapszervezet tagjait; Hamar Beátát, Halák Rozáliát és Bláž Zsuzsannát, a ligetfalui alapszervezet tagjait és Lengyel Beatrixet, a városi választmány titkárát. Emléklapot vehetett át továbbá Morvay Katalin, a pozsonyi Duna utcai Alapiskola és Gimnázium igazgatója, Nagy Mónika, a pozsonypüspöki MTNYAlapiskola és Óvoda igazgatója, Kassai Zsuzsanna, az Apró Szőttes vezetője, Neszméri Tünde, a Csemadok Országos Elnökségének tagja és az Ifjúsági Tagozat vezetője, Bolemant Éva, a Pozsonyi Kifli, valamint Nagy Ildikó, a Pozsonyi Casino képviseletében.

A Csemadokkal szorosan együttműködő szervezetek, személyek közül emléklapban részesült: Vadkerti József esperesplébános, Molnár Tamás atya, a pozsonyi magyar katolikusok lelkipásztora, illetve a bécsi magyarok református lelkésze, Karvansky Mónika, akivel már évtizedek óta közösen szervezik Altenburgban az „56”-os események ökumenikus megemlékezését, valamint a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságát vezető Szalai Szilvia, a Petržalka-Engerau-Ligetfalu Polgári Társulás elnöke, Dunajszký Géza és a Magyar7 főszerkesztője, Molnár Judit.

Csemadok 75 – Pozsony
A Csemadok napszámosai
Fotó:  Dunajszky Éva

Emléklapban részesült áldozatos munkája elismeréséül Czimbalmosné Molnár Éva, a Nemzetpolitikai Államtitkárság volt főosztályvezetője, aki betegség miatt sajnos nem tudott részt venni a rendezvényen, Venyercsan Pál, a Liszt Intézet pozsonyi igazgatója, Jenei János, a CSMMSZ Osztravai Helyi Egyesületének elnöke, valamint Kaszás Kornél, a Petőfi program ösztöndíjasa, aki Pozsonyban végez szolgálatot, immár harmadízben.

Az emléklapok átadása után a Hungaricus együttes és barátai ünnepi műsorát a Mathias Corvinus Collegium Magyar Összetartozás Intézete biztosította, A Felvidék elfeledett muzsikája címmel, amely előtt Lakatos Mihály, a Mathias Corvinus Collegium Magyar Összetartozás Intézetének szenior kutatója tartott rövid ismertetőt a programról.

Van értelme a felvidéki magyar közösségért dolgozni

Az ünnepi ülésen részt vett dr. Szili Katalin, miniszterelnöki főtanácsadó, aki évtizedek óta támogatja a Csemadok tevékenységét. 

– A Felvidéken a Csemadok képviseli tulajdonképpen a felvidéki magyarság gerincét, de mondhatnám azt is, hogy a lelkét. Nagyon fontos az a tevékenység, amit a Csemadok 75 éve kifejt, mondhatni történelmi időszakokon keresztül összefogja itt a magyarságot politikai hovatartozástól, folyamatoktól függetlenül, és én rendkívül nagyra értékelem a munkájukat – fogalmazott lapunknak Szili Katalin. Hozzátette, elsősorban azokról beszél most, akik ma itt elismerést kaptak, akik a végeken teszik a dolgukat a hétköznapokban, programokat szerveznek, összetartják a közösséget.

Csemadok 75 – Pozsony
A Csemadokkal együttműködő szervezetek vezetői
Fotó:  Dunajszky Éva

– Véleményem szerint a felvidéki magyarság ezzel tud mindig gazdagabbá válni, és reményeim szerint hosszú távon ez őrzi meg az itt élő közösséget, s ezt a 75 év is bizonyítja – fűzte hozzá Szili Katalin.

Én egy olyan faluból származom, ahol a Csemadok mindig is jelen volt, és ma is nagyon aktív, nem véletlenül lett a nagyszüleim házából a Csemadokkal is együttműködve falumúzeum Bényben. Én ebbe nőttem bele, hogy mindig is együttműködött az egyház, a falu vezetése és a Csemadok. Ezekhez a gyökerekhez jó visszatérni, mert a kultúra, a nemzetiség, az irodalom, a hagyományok ápolása csakis összefogással működik

– mondta Molnár Tamás atya, hozzátéve, amit otthonról, a szülőfalujából hozott, azt érzi fontosnak Pozsonyban is: a történelmi egyházak, a kulturális intézmények, az ifjúsági szervezetek együttműködjenek, mert az egységben van az erő. 

Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke különösen fontosnak tartja, hogy Pozsonyban méltó helyen adták át ezeket az elismeréseket. 

Akik itt, a nagyvárosban, tehát teljesen más körülmények között, mint a falvakban, ahol a magyarok még úgy-ahogy együtt élnek, felvállalják ezt a munkát, s évtizedek óta a közösség szolgálatában állnak, megérdemlik, hogy itt, a Prímási palota Tükörtermében ilyen nagyszerű koncert keretében kapják meg ezt az elismerést

– mondta Bárdos Gyula. 

Csemadok 75 – Pozsony
Tele volt a terem
Fotó:  Dunajszky Éva

– Látják, hogy van értelme dolgozni a felvidéki magyar közösségért, van értelme a magyar nyelv ápolásának, a hagyományok megőrzésének, mert ezzel tudjuk megtartani magunkat itt, Pozsonyban is – zárta szavait az országos elnök. 

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével dr. Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete és Roman Lamoš, Pozsonypüspöki polgármestere is.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/39. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.