2023. július 16., 16:28

Őrállója a magyarságnak

Másfél évvel halála után emléktáblát avattak Benedek László fotóművész, barlangász, a Magyar Kultúra Lovagja tiszteletére a hanvai Nefelejcs kávézóban, amelynek létrejöttéhez és kiállítási anyagának az összeállításához ő is tevékenyen hozzájárult.

B. Kovács István és Forró Krisztián
B. Kovács István és Forró Krisztián
Fotó: Virsinszky Tamás

A II. Benedek László Emléknapot a Kultúráért Gömörben és Gömörön Túl Polgári Társulás szervezte. Halálát követően az elsőn, tavaly október 6-án, Benedek László 70. születésnapján Rimaszombatban határozták el a pályatársak és barátok, hogy a fotóművész tiszteletére emléktáblát állítanak. 

Itt is emlékezünk Benedek Lászlóra, de már nem ezen van a hangsúly. Ahogy Benedek László élt és gondolkodott, úgy fókuszál a rendezvény a kultúra ápolására, őrzésére, továbbvitelére. A rendezvény által is hangsúlyozzuk, hogy élni nem magunkért, hanem másokért érdemes, csakis közösségben gondolkodva, a közösségünket építve képzelhető el a jövő

– mondta Balázs Emese főszervező, a Kultúráért Gömörben és Gömörön Túl Polgári Társulás tagja.  

Szenvedéllyel osztotta meg tudását

Az emléknap a helyi református templomban megtartott istentisztelettel kezdődött, igét hirdetett Nagy Ákos Róbert, a Gömöri Református Egyházmegye esperese. Kifejtette, Benedek László személye és értékeket kereső, feltáró és megőrző szolgálata, pontosabban most már annak hiánya a mai napig érezhető, hiszen egyfajta őrállója volt ő a helyi magyarságnak. 

Forró Krisztián, a Szövetség elnöke arra mutatott rá, hogy Benedek László életében egyesítette a földi és az éteri művészi vonásokat. Lélekben és fizikailag is mélyen kötődött szűkebb és tágabb hazájához, és természetes, hogy Gömörország erőteljesen megjelenik munkásságában.

Itthon volt a Felvidéken, itthon volt Gömörben és itthon volt a föld felett és a föld alatt, a barlangokban is. Szenvedéllyel osztotta meg tudását a felvidéki természetről, a természet védelméről, felfedezéseiről, valamint városaink kulturális és történelmi örökségéről. Mindig ugyanolyan izgalommal állt ki érdeklődő közönsége elé. Elkötelezettsége hazája szépségeinek megörökítése és megosztása iránt a halála után is inspirálja a jövő nemzedékeinek fotográfusait, barlangászait és természetvédőit

– jelentette ki Forró Krisztián hozzátéve, hogy a felvidéki magyarságnak nagyon sok Benedek Lászlóhoz hasonló személyiséget kíván. 

Halász Attila, Rimaszombat város alpolgármestere is méltatta Benedek László érdemeit, de a szakmai sikerein túl a személyes kapcsolatukat idézte fel, illetve megosztott néhány kedves történetet az apósáról és gyermekeinek nagyapjáról, a mindig „bagózó” Laci papáról, akivel élményszámba ment minden együtt töltött óra. 

A templomi alkalmon közreműködött Újvári Marika és Vadkerti Imre előadóművész, majd a program a Nefelejcs Kávézó és Cukrászda udvarán folytatódott, ahova Agócs Sándor tárogatós kíséretével vonultak át az emlékezők. A kulturális műsor további részében fellépett Lichtmannegger Tibor nótaénekes, Gyenes Veronika helyi énekes, Dévai Nagy Kamilla és a gitártábor résztvevői, valamint a Kisvárdai Férfidalárda. 

Benedek László emlléktáblája Hanván
Benedek László emlléktáblája Hanván
Fotó:  Virsinszky Tamás
Amit nekünk is tenni és folytatni kell

Ünnepi beszédet az Agrárius Kft. vezetője, a rendezvény és az emléktábla felállításának anyagi támogatója, Juhász István mezőgazdasági vállalkozó mondott. Benedek Lászlót jó barátjának és kiváló magyar embernek nevezte, akivel harminc éve került kapcsolatba. B. Kovács Istvánnal együtt segítőtársa volt sok közös cél megvalósításában. Felidézte, évtizedek óta azon dolgoznak, hogy minden híres hanvai embernek az emlékét megőrizzék. A Nefelejcs kávézóban így jött létre a Fészek kiállítóterem, az Igó Aladár emlékszoba és a Tóth Elemér nevét viselő könyvtár.

Az említett két alkotónak és Mács Józsefnek is szobrot állítottak a cukrászda udvarán, valamint egy márványtáblára rögzített vörösréz dombormű őrzi Štefan Pelikán szlovák szobrászművész és ezentúl Benedek László fotóművész emlékét is. Mindkét domborművet Pelikán mester tanítványa, Kamil Papučík alkotta.
Most van folyamatban a legnagyobb munkánk, a pusztulásra ítélt Ebeczky-kúria és a hozzá tartozó gazdasági épületek felújítása. Nagy feladat lesz, hogy megtöltsük élettel, de azt szeretném, hogy a kúria a gömöri magyarság találkozóhelye, kulturális és lelki fogódzója legyen.

Azért is mentjük meg az értékeket és emlékeket, hogy példát mutassunk az utánunk jövőknek, hogy erősítsük bennük a reményt, hogy van élet a Sajó mentén is. Meg kell találni a helyünket, hogy itthon érezzük magunkat Gömörben, mert ez a mi hazánk. Akarjunk itt élni, alkotni és létrehozni nagy értékeket, mert vagyunk olyan tehetséges emberek, mint bárki más a világon

– szögezte le Juhász István.

Benedek László emléktábláját végül unokái, Halász Kinga és Rege leplezték le, majd az emlékezőket Nagy Ákos Róbert esperes áldotta meg. A koszorúzás során számos közéleti ember, civil szervezet, oktatási és kulturális intézmény képviselője, valamint magánszemély hajtott fejet a nagy fényképész emléke előtt. 

A napokban a hetvenedik életévét betöltő B. Kovács István gömörológus találóan így fogalmazott: Lacinak nem volt életcélja, hogy emléktáblára kerüljön, viszont életével, munkásságával, szolgálatával kiérdemelte, hogy ily módon is emlékezzünk rá, illetve ő emlékeztessen bennünket mindarra, amit tett és amit nekünk is tenni és folytatni kell!

Megjelent a MAGYAR7 28. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.