2021. február 7., 17:47

Ökoturisztikai központ épül Karván

Karva már a világjárvány utáni szebb időszakra készül. A Szlovákia és Magyarország közti uniós együttműködési program keretében elnyert több mint félmillió eurós támogatásból egy év alatt a térség első ökoturisztikai centruma épül fel a Komáromi járásban levő kisközségben.

A helyiek azt mondják, sehol nem olyan szép a naplemente, mint éppen náluk!
Fotó: Archívum
Először volt a főtér

A kúriák és kastélyok falujában közel másfél évtizede egymás után valósulnak meg az idegenforgalom fellendítését célzó, hiánypótló beruházások. Duka Gábor immár tizennegyedik éve tölti be a polgármesteri funkciót a településen. Korábban 16 évig tevékenykedett alpolgármesterként a jelenleg 721 lakosú Karva felvirágoztatásáért.

duka gábor
Duka Gábor polgármester.
Fotó:  Archívum

"A 2007-es helyhatósági választásokon négy képviselőjelölttel együtt dolgoztuk ki a programunkat, amelynek alapját az azóta folyamatosan megvalósuló helyi fejlesztések képezik. Elsősorban meghatároztuk, hogy falunk három fő kincsét a lakosság, a kataszterében található ivóvízkészlet és maga a település fekvése képezi. Az egyenrangú stratégiai céljaink közé soroltuk a magyar óvodánk és alapiskolánk megőrzését, továbbá a község üzemeltetési költségeinek a csökkentését, a falu arculatának kialakítását és a helyi turizmus fejlesztését." – árulja el Karva első embere.

Duka Gábor mérnök egyúttal a Dunamente Turisztikai Desztinációs Menedzsment igazgatója is. Elmeséli, hogy először a falu főterét alakították ki, azonban az ingatlanvásárlási problémák miatt az eredeti tervtől eltérően nem annak a geometriai központjában, hanem a Duna közelében.

"2008-ban egy Amerikában élő telektulajdonostól 198 ezer koronáért vásároltunk egy kéthektáros parcellát, amelyhez 1 koronás jelképes áron egy felújításra szoruló kúriát is megkaptunk. Szerencsére erre a célra az akkoriban itthon kiírt regionális támogatási program keretében sikeresen pályáztunk. Ezután találkoztunk Smidt Tamás szőgyéni építésszel, valamint a térlétesítéssel kapcsolatos terveit kiválóan valóra váltó kivitelezővel. Jelmondatként fogalmaztuk meg, hogy Karva élni akar, illetve Karván jó legyen élni." - mondta el lapunknak a polgármester

Folyamatos fejlesztések

2008-ban, a tér kialakítását követően, szintén Interreges pályázati támogatásból, a gyalogosok és a kerékpárosok szállítását szolgáló dunai átkelőt nyitották meg. 2010-ben újabb nemzetközi pályázaton próbáltak támogatást szerezni egy 16 méter magas kilátó, valamint a Komárom és Karva közti kerékpárút és egy ökoturisztikai központ építésére.

Bár akkor még csak a kilátóra kaptunk pénzt, 2013-ban már sikeresebben pályáztunk, így megépülhetett az Eurovelo 6 kerékpárút említett szakasza. A 2020-ban nyert újabb pályázatunknak köszönhetően pedig hamarosan a Karva és Párkány közti kerékpárútnak örülhetünk, ami egyúttal azt is jelenti, hogy Pozsonytól egészen Párkányig lesz lehetőség két keréken közlekedni.

"A karvai Duna-korzón álló kúriában kialakítandó Duna Ökoturisztikai Látogatóközpontra kért támogatást harmadszori próbálkozásra, tavaly kaptuk meg. A központban értékes kincsünket, a Duna élővilágát szeretnénk interaktív módon bemutatni, ahol a látogatók olyan élményben részesülnek, mintha belelátnának a folyóba. E projektben vezető partnerünk a Bükki Nemzeti Park, amellyel már megkötöttük az együttműködési szerződést. A bükkiek vezető partnerként az irányító hatósággal februárban kötik meg az utolsó szerződést, de már a mi 530 ezer eurós támogatásunkat is jóváhagyták. A közbeszerzés után a járványtól függően idén nyár végén vagy ősz elején kezdődne a centrum építése, amelyet 2022. augusztus 31-ig kellene befejezni. E tervünk megvalósulása után a látványközpontban folyamatos tartalmi fejlesztésekre kerül sor. A 21. századi technológiát alkalmazó létesítmény a látogatóknak egyedi eszközökkel mutatja be a térség természeti adottságait és az eltelt századok alatti változásait."

Irány a Duna mozi és a tanösvény

A polgármester elmondja, hogy Karvát a magyarországi Lábatlannal 2013 óta kompjárat köti össze. 2018-ban pedig, a falufelújítási program keretében A Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig nevű tanösvényt létesítettek a Duna-parti töltés mellett, melynek kivitelezése során együttműködtek a Duna Menti Múzeum szakembereivel.

A közösen kialakított másfél kilométeres szakaszon négy állomás van, amelyeken magyar és szlovák nyelvű tájékoztató olvasható. Tartalmuk rövidebb kivonatát angolul és németül is kiírtuk. Ezek a tájékoztatók főleg a dunai hajózás és a mesterségek történetéről szólnak.
karva
A karvai kilátó.
Fotó:  Archívum

"A falunkba érkező turistáknak tehát érdekes és tanulságos időtöltéssel, valamint hamarosan kilátóbeli távcsővel és községi büfével is szolgálhatunk. A programok rendezéséhez pedig a szabadtéri színpad is rendelkezésre áll. Nyáron kitettünk pár nyugágyat a Duna-partra, így nyitottuk meg a maga nemében páratlan Duna mozinkat. Sok helyről érkeznek Karvára az érdeklődők, akik itt gyönyörködnek a természet szépségeiben és a Duna menti napnyugtában, amely nálunk a leglátványosabb. Mivel negatív teszteredménnyel ez idő tájt is szabad sétálgatni a természetben, szeretettel várjuk a csodás látványra és a lelki feltöltődésre vágyó látogatókat!"                

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.