Ökocentrummal gazdagodott Karva
A falusi turizmus felvirágzását s egyidejűleg a helyi munkalehetőségek gyarapodását is célzó jelentős fejlesztések valósultak meg az utóbbi években a Komáromi járás keleti részében található Karván. Miközben a csupán 760 lakosú község sajátos arculata egyre szebb, részben az év végére elkészült Karva–Párkány kerékpárútnak köszönhetően a bringások körében is kihagyhatatlan célpontnak számít. A vonzerejét növeli az éppen berendezés alatt álló ökoturisztikai központ is, amelynek a tevékenységi köre tavasztól újdonságokkal bővül.

A Folyóparti élővilág egykor és napjainkban című projekt az Interreg V-A Szlovákia–Magyarország Együttműködési Program keretében valósult meg a fő partnernek számító Bükki Nemzeti Park igazgatóságával együttműködve. A projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és saját költségvetésből finanszírozták. A közös turisztikai szolgáltatások biztosítása mellett a helyi attrakciókat tematikusan összekötő élővilág bemutatása a célja. A részletekről Virág Ilona, Karva alpolgármestere tájékoztatta olvasóinkat.
Az alpolgármester elöljáróban felidézte a korábbi idegenforgalmi fejlesztéseket, amelyek pozitív hozadékait a helyi lakosok és a községbe látogató turisták egyaránt élvezhetik.
– A kúriák és kastélyok falujának is nevezett Karván mintegy másfél évtizede egymás után valósultak meg az idegenforgalom fellendítését célzó, hiánypótló beruházások. A szakemberek először a falu főterét alakították ki, majd a várva várt dunai átkelő nyílt meg, amelyen át a szemközti Lábatlan község és Karva között 30 személyes kishajóval közlekednek a gyalogosok és a kerékpárosok. Később felépült a 16 méter magas kilátónk, majd tavaly december végére elkészült a Duna bal partján, a Karvától Párkányig húzódó, 12,31 kilométer hosszú kerékpárútszakasz, amely a kontinentális EuroVelo6 részét képező, európai jelentőségű dunai kerékpárúthoz csatlakozik. Mostantól pedig már ökoturisztikai központtal is büszkélkedhetünk.
Tavaly nyár óta a Dunakorzón működő büfé a korábbinál több turistát vonz a községbe, ahol ételt-italt vásárolhatnak, a központban körülnézhetnek, a vízparti nyugágyakkal felszerelt „Duna-moziban” pedig gyönyörködhetnek a természet szépségeiben. Csöppet sem mellékes, hogy a mobiltelefonok és laptopok feltöltését, illetve a biciklikerekek felfújását is lehetővé tették a pihenőponton.
– tette hozzá Virág Ilona alpolgármester.
A létesítményt Dunai Élménypontnak, illetve ökocentrumnak is nevezik.
Elkészült a Danubium, amely korszerű infrastruktúrával, fűtéssel és kamerarendszerrel is rendelkezik. November 28-án volt a létesítmény hivatalos átadása, de további támogatásból hamarosan megérkeznek a még hiányzó berendezési tárgyak.
Smidt Tamás építész az eredeti U alakú kúria helyett L alakút tervezett, s bár megvolt a hivatalos átadás, a teljes épület megépítéséhez további pályázati forrásokat kell szerezni.
Elkészült a látogatóközpont a 6,5 méter széles és 1,4 méter magas interaktív tapogatófallal együtt, amelyre rávetítették a Dunát annak növény- és állatvilágával együtt, valamint a faluközpont nevezetes épületeit, így a templomot, a kápolnát, a Danubiumot, sőt, az említett, nagy forgalomnak örvendő büfét is.
Az információs táblák a falon megjelenő állatokról részletes leírást adnak az érdeklődőknek. Elkészült egy tízperces kisfilm is, amely három képernyőn mutatja be Karva település történelmét, a Duna kialakulását, mitikus történeteit.
Egy pihenőszobát is terveznek a Danubiumban, ahol a Dunáról vetített képekkel, nyugtató zenét hallgatva, babzsákokon relaxálhatnak majd a látogatók. Tavasztól ismeretgyarapító előadásokat is műsorra tűznek.
– Egy további teremben pedig helyi kézművesek ajándéktárgyait szeretnénk árusítani. Tudvalevő, hogy a közeli Dunakorzón piac is működik, s a hóhullásban megtartott, nagyszabású karácsonyi vásár egyes árusai bekéredzkedtek a Danubiumba, s ott kínálták portékájukat. Ekképp melegebb környezetben folyt az adok-veszek, miközben az újdonsült ökocentrumban a helyi és máshonnan érkezett vásárlók is körülnézhettek.
A Danubium tervezett másik épületszárnyában az ismeretterjesztés mellett majd különféle családi és közösségi rendezvényeknek, például keresztelőknek, születésnapi ünnepségeknek, érettségi találkozóknak is helyet adnának.
A termek bérleti díja gyarapítaná a falu kasszáját, és többeknek biztosítanának helyben munkát. Sőt, már arról is folytak egyeztetések, hogy a központban komáromi és túlparti intézményekkel, társulásokkal szerveznének közös programokat. Az efféle fejlesztéseknek, rendezvényeknek köszönhetően Karva egyre vonzóbb helyszínné válik, hiszen egy-egy község nagyságát nem csak a lakosai létszámában mérik...
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/2. számában.