Odafigyelnek ránk, apró mozaikdarabokra. Kitüntették Benko Pált
Pro Cultura Hungarica díjat kapott a Gömörsíden élő Benko Pál, közösségszervező, népművész, a Füleki Gimnázium tanára. Az elismeréssel minden évben azokat a személyeket díjazzák, akik több évtizede a magyar kultúra értékeinek külhoni megismertetéséért és terjesztéséért fáradoznak. A díjazottal beszélgettünk.

Hogyan fogadta az elismerést?
Meglepetés volt, mert nem számítottam rá. Az Emberi Erőforrások Minisztériumából kaptam egy értesítést, hogy amennyiben megkapom a díjat, elfogadom-e? Úgy gondolom, ilyesmit nem illik visszautasítani. Azt hiszem,
Minden embernek, akivel valamilyen szinten együttműködtem, kezdve az iskolától, a kézművességen keresztül, a református egyházat beleértve. Többek között a feleségem is megkapta ezt az elismerést 2008-ban. Úgyhogy szerintem Gömörsíden az egy négyzetméterre eső Pro Cultura díjazottak száma a legmagasabb a világon. (nevet)
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete, illetve elnöke, Török János javasolta önt a díjra. Honnan a kapcsolat?
Az uniós csatlakozás első évfordulójára a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete és a Motolla Kézműves Baráti Kör szervezett egy közös kiállítást a szécsényi Kubínyi Ferenc Múzeumban. Ekkor kezdődött az együttműködés.
Milyen indíttatásból kezdett érdeklődni a népművészet iránt?
Gyerekkoromban kézimunkáztam, népzenével és néptánccal is foglalkoztam, de ahogy elindul az ember pályafutása, kicsit hanyagolja ezeket a tevékenységeket. Idővel azonban elkezdenek hiányozni a régi dolgok, amiket pótolni kell. Ez olyan, mint a deszkakerítés, hogyha kiesik egy léc, pótolni kell, mert anélkül nem tölti be a funkcióját. A közösségek nagyon fontos visszajelzéseket nyújtanak ahhoz, hogy az ember bátran használja a nyelvét, és ne legyen kisebbségi komplexusa.
A népművészet pedig számomra nem csupán egy hobbi, hanem életvitelszerűen használom ezeket a tárgyakat, technológiákat, és magát a szemléletet is.
A közeljövőben mik a legaktuálisabb teendői?
Tisztújító közgyűlés előtt áll a Szlovákiai Magyar Kézműves Szövetség. Fiatal szervezetről van szó, és az eddig eltelt időszak alapján nagyon sok tapasztalatot gyűjtöttünk, amelyeket szeretnénk beépíteni a szervezet működésébe az október közepére tervezett tanácskozáson. Ezenkívül megkezdődött a tanév, fontos feladatok elé nézek, mert osztályfőnök leszek, és a Mocsáry Lajos Alapiskolában is tanítok hét órát. Régi bútorok restaurálása vár rám, illetve a Motolla ház befejezése is a végéhez közeledik. A felújítást a Csoóri Sándor Alapítvány támogatta. Az őszi foglalkozásokat már itt szeretnénk megtartani.
Mi az üzenete az ön számára a Pro Cultura Hungarica díjnak?
A kisemberek is, akiknek a munkája egyformán fontos ahhoz, hogy az összhatás teljes legyen. Ez a díj is ilyen visszajelzés, hogy igenis odafigyelnek ránk, apró mozaikdarabokra, fontosak vagyunk. És ez jó!
Megjelent a Magyar7 2021/36. számában.