2022. július 24., 18:52

Odafent Turócban

Azt azért el kell ismernünk, hogy Turóc vármegye még a régi szép időkben sem hemzsegett a magyaroktól. A Turóci-medence falvaiban mindig is több volt a germán és a szláv szó, mint a magyar. Pedig sajnálhatjuk, hogy nem voltunk elegen, hogy benépesítsük ezt a gyönyörű tájat, ahol a Turóc vizében a két Fátra nézegeti magát kedvére.

A turóci skanzen
A turóci skanzen

A hatalmas hegyekkel körbezárt katlan csak északon nyitott, ott rögtön két helyen is: a Vág folyó kelet felé Árva, nyugat felé Trencsén vármegyére nyit kaput. Déli irányba egy hágón át lehet átjutni Körmöcbányára és Bars vármegyébe, így mindjárt érthető, miért nem telepedett itt meg a magyarság olyan könnyen, bár azt is hozzá kell tenni, hogy sztyeppékhez szokott őseink nem feltétlenül a hegyvidékeket népesítették be.

A Nagy-rét a Kis-Fátrában
A Nagy-rét a Kis-Fátrában
IV. Bélától Káldi Györgyig

A honfoglalás idején csekély szlávság éldegélt idefent irtványfalvaiban, akik erdőműveléssel foglalkoztak. A népvándorláskori földvárakba költözött először magyar élet errefelé, elég csak Blatnica, Szklabinya, Visegrád, Znió várait említeni, majd a Turóci-medence déli falvaiban a Divék nemzetség révén megjelentek az első állandó magyar lakosok is, sőt ők alapították az első keresztény egyházat. A XIII. században jól jött a menedék IV. Bélának is, aki a tatárok elől menekülve Znió várában húzta meg magát. A hála sem maradt el: 1248-ban a király premontrei szerzeteseket telepít Znióváraljára, 1253-ban a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére templomot építtet, a nagy kiváltságokkal felruházott premontrei konvent aztán 1780-ig hiteles helyként működik. A később jezsuitákra bízott kolostorban fordítja Káldi György magyarra a Bibliát, és Znióváraljában alapítják az első szlovák nyelvű gimnáziumot is 1869-ben. 

A Szlovák Betlehem Frivaldnádasdon
A Szlovák Betlehem Frivaldnádasdon

De visszatérve a középkorba: IV. Béla korában az említett várak jobbágyai, illetve a szomszédos Zólyomból és Barsból ide költöző szász bányászok lakják igen gyéren Turócot. Az ipar fejlődésével egyre több település keletkezik, hogy aztán a XV. században megalakuljon Turóc vármegye. Az országos eseményektől távol eső vármegye innentől főként a husziták felvonulási területe, várai rablólovagok fészkei. 

Turóc a magyar történelemben

Turócról akkor hallunk újra, mikor 1707-ben az ónodi országgyűlésen felkoncolják két, a magas adók ellen tiltakozó követét. Rakovszky Menyhért és Okolicsányi Kristóf emlékére később a vármegye új címerét is a két nemesi család címerképéből állították össze. Már 1791-ben járunk, mikor egy kis turóci faluban, Necpálban megszületik Hrúz Mária, majd ugyanitt látja meg a napvilágot 1795-ben Lahner György. Ki tudja, gyermekként talán még össze is futott egymással a necpáli utcákon Petőfi Sándor édesanyja, és a későbbi aradi vértanú, nem is sejtve a távoli jövőt. De Turóc adta a Kossuth családot is a nemzetnek: a Turócszentmárton melletti Kossut falu akkor keletkezett, mikor a Kossuth család őse Math fia Kosuth Pósa IV. Bélától földet kapott itt. Kossuth Lajos édesapja, Kossuth László tarsolyában ügyvédi oklevéllel hagyta el a Turóc megyei Kossuthfalvát, hogy uradalmi ügyészi szolgálatot vállaljon a monoki Andrássy-birtokon, ahol aztán a Kossuth házaspár második gyermeke, Lajos is megszületett. 

Turócábrahámfalva ősi temploma
Turócábrahámfalva ősi temploma

Turócon átutazva tehát bárhova is nézzen az utazó, régi magyar történetekre bukkan, így még ha nem laktuk is be ezt a vármegyét, azért némi közünk mégis van hozzá, azon túl, hogy több mint ezer évig a Szent Koronához tartozott ez a vidék (is). A vármegye központja, Turócszentmárton is büszkélkedhet magyar emlékkel, hisz a Szent Márton-templomot, a zólyomi főispán, Dancs mester építtette a XIII. század elején. De azért a városról mégiscsak az jut az ember eszébe, hogy ez volt a XIX. században a szlovák nemzeti mozgalom központja. Titokban itt szövögették önállósodási álmaikat a tót atyafiak, akik 1861-ben megtartották első gyűlésüket is, autonómiát követelve maguknak. 1920-ban részben valóra is vált álmuk, létrejött Csehszlovákia, a magyarság pedig otthagyta kúriáit, kastélyait, a vármegyeházát, az állami hivatalokat, még hírmondó sem maradt utánunk. 

Turócszentmárton a Kis-Fátrából
Turócszentmárton a Kis-Fátrából
Gömbölyded tetők, zordon völgyek

Ezt a történelmi vidéket vettük célba 2016 februárjában, közelebbről is a Kis-Fátra déli oldalát, hisz a Vág által kettészelt hegység északi felét 2011 decemberében már bejártuk. Persze a Vágtól délre is megtaláltuk a hegység szépségeit. Ahogyan Lovcsányi Gyula 1899-ben írta: „Ez a hegység a magyar Felföldnek a Magas-Tátra után legszebb és legváltozatosabb bérce. Karcsú derekából gömbölyded tetők emelkednek ki, oldalait sűrű erdők, széles hátát havasi rétek és itt-ott törpe fenyők lepik. Helységek csak a szélein vannak. Rövid oldalágai közé keskeny, zordon völgyek szorultak, melyek a gerincen összeérnek, s itt átjárók vannak Trencsénből Turócba.”

Mi is a trencséni Rajecből indultunk neki a Fátra legdélebbi ormának, a Klaknak, amely igencsak megtréfált bennünket. Az 1351 méter magas csúcs egész nap felhőben rejtőzködött, de mi azért a becsület kedvéért a kilátás reménye nélkül is megmásztuk. Odafent aztán sokadszorra is megmutatta magát nekünk a gondviselés, mikor a naplemente időpontjában pár percre eloszlottak a felhők, és elénk került a táj a Tátrától a morva hegyekig. A Klakról beereszkedtünk Turócba, hogy kicsit lajstromba vegyük a magyar emlékeket Znióváraljától Turócszentmártonig, majd a Malom-patak via ferratáján végigmászva meghódítottuk a Rajeci-Fátra legmagasabb csúcsát, a Nagy-rétet.

Úton a Klakra
Úton a Klakra

De újra felvéve a történelem fonalát: a kommunista időkben a házasságkötésnek vagy a munkának köszönhetően sok magyar került ide, így ma él egy apró magyar közösség Turócszentmártonban. Éppen a 2016-os választási kampány hajrájában jártunk a városban, ahol a helyiek meginvitáltak a Most–Híd kampányzáró rendezvényére, ahol maga Bugár Béla volt a szónok. Amilyen nagy öröm volt magyar szót hallani a szlovákság fellegvárában, annál nagyobb bánat volt hallgatni a Csallóközből ide származott magyarok véleményét politikáról, magyarságról, Felvidékről. Szerintük Bugár Béla a letéteményese a magyar–szlovák kiegyezésnek, és amúgy is, minek ugrálnak ott délen a magyarok, örüljenek, hogy ott lehetnek, meg hát a szlovákok voltak ott hamarabb, már jóval Szvatopluk előtt benépesítették Pannoniát... Ezek után inkább be sem mentünk a kampányzáróra, nehogy még kellemetlenebb élményekkel „gazdagodjunk”. Inkább elkönyveltük, hogy a múlt emlékei mellett meg kell elégednünk azzal, hogy van még magyar szó odafent Turócban.

Megjelent a MAGYAR7 hetilap 29. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.