Nyitott pincék a kürti szőlőhegyen - KÉPEKKEL
Az V. Kürti Nyitott Pincék rendezvény pénteken konferenciával kezdődött a Kasnyik pincészetben, szombaton pedig a szőlőhegyen folytatódott, ahol 25 helyi borász nedűit kóstolhatták meg a látogatók.

A pénteki konferencia témája a kézműves borok marketing és értékesítési lehetőségei voltak. Ezen többek közt részt vettek Kürt testvértelepülése, Gyermely borászai is.
Szombat délelőtt ifjúsági futóversenyt tartottak, délben szentmise előzte meg a rendezvény megnyitását, mert a kürti borász és szőlősgazda Isten nevében kezd minden munkálatot és vígságot.
A szentmisét Ďurás Márk helyi lelkiatya mutatta be Ján Štefanec oltártestvérével együtt, aki jó pár éve vásárolt Kürtön szőlőültetvényt. Elmondja, olyan vonzása van a helynek, hogy Toszkánához tudja hasonlítani. Közreműködött a Hajnalvándor zenekar és a cserkészek.
Selmeci Mátyás helyi alapiskolás festményeiből is lehetett vásárolni, aki a bevételt a helyi templom javára ajánlotta fel.
Melecski Andrea műsorvezető üdvözölte a vendégeket.
Kiváló meszes talajunk van, a napfürdőből is kijár a szőlőnek bőven. Őseink felismerték ezeket az adottságokat, okosan, ügyesen alapozták meg a kürti borászmesterség mai sikereit. A hagyományos szőlészet, borászat Kürt egyik legnagyobb tőkéje” – fogalmazott.
A rendezvényt Téglás János Kürt polgármestere és Branislav Becík Nyitra megye elnöke nyitották meg. A megyeelnök hangsúlyozta, a megye elkötelezett a borászok és a mezőgazdaság támogatása iránt.
– mondja el a Berta pincészet tulajdonosa.
Vínomily pince gazdái érsekújváriak. Itt vettek szőlőt – művelésére és a borkészítésre relaxációs tevékenységgént tekintenek.
– ecseteli a Jávorka-Popellár pincészet két fiatal, jókedvű tulajdonosa. Mutatják, amin az udvari bohóc van, kicsit őrült bor, burcsák lepalackozva. A másik szentlőrinci, melyet ma nem nagyon vesznek komolyan, de megéri vele dolgozni, mert szép borokat tud adni. Ezt egy idősebb úr figurájával címkézték fel.
A Strekovská perla márka az Oršulík családé. „Örülök ennek a napnak, mert sokan meglepődve néznek, mi az, ami itt kínálatban van. Dunaj? Rozé? – kérdik meglepődve, mert az nagyon nem mindennapi. Régebben sok rossz bort ittam, ki akartam próbálni, én milyen borokat tudok a kürti szőlőből készíteni. Ízlik nekem, a családnak és a vendégeknek is” – mondja el Oršulík úr.
14 éve biológiai növényvédelmet használok, a bort is természetes módon készítem. Itt ki kell várni, mikor lehet lepalackozni. Én borászatban dolgozom, de ez a hobbim is” – fejti ki Gulyás pince tulajdonosa, akinek a fia is borász lesz bizonyosan, olyan ügyesen öntögeti az nedűt a vendégeknek.
„A sógorommal visszük a borászatot. Az általunk készített borok kétharmada édes, aromás bor, ritkább fajtából, például Breslava, Aurélius. Ezek nagyon ízlenek a vendégeknek” – ecseteli Kanyicska mester és sógora.
Bosternák Kálmán pincéje előtt üldögél a barátaival. Ő hobbiborász és kereskedő - a Bordóilé növényvédőszert forgalmazza, amely az ökológiai termesztésben is felhasználható. Agyagpincéje lehet vagy százéves. Mára inkább múzeumnak néz ki.
