2020. szeptember 26., 18:48

Nyilak szárnyán a csúcsra

Él a Vágsellyei járáshoz tartozó Deáki községben egy fiatal magyar ember, aki a szlovákiai íjászok között is rangos elismerést ért el. Jónás Lászlót a Szlovák 3D Íjász Szövetség az idén kiáltotta ki az elmúlt tizenöt év legsikeresebb 3D íjászának. Jónás László szerint az íjászat életérzés, s akit egyszer megcsap a nyíl szele, azt soha többé nem ereszti. Az alábbiakban vele beszélgettünk.

Mióta foglalkozik 3D íjászattal, és mi az ars poeticája?

A sok kalandfilm és a történelmi regények hatásának köszönhetően már gyerekkoromban is érdeklődtem az íjászat iránt. Igazi íjat először 2003-ban fogtam a kezembe.

Magyarországon vásároltam íjat és nyílvesszőket, de akkor még fogalmam sem volt, hogyan kell helyesen kezelni ezt a mesterséget, autodidakta módon jöttem rá és próbáltam minél pontosabban lőni. Azóta 440 versenyen vettem részt, ebből 233 arany-, 112 ezüst- és 40 bronzérmet sikerült szereznem.

Ha a feleségem éppen teheti, elkísér a versenyekre. Neki nagyon sokat köszönhetek. Egyszer egy íjászfórumon megkérdezték, kit lehet íjásznak nevezni, ki az íjász. Szerintem az az íjász, akinek megváltozik az egész élete attól a pillanattól fogva, hogy íjat fogott a kezébe. Talán nem is én választottam az íjászatot, hanem az íjászat választott engem.

Nyilván kevesen tudják, mit is jelent pontosan a 3D íjászat.

A háromdimenziós íjászat a vadon élő állatokat megformáló, térbeli célokról kapta a nevét, amelyeken a különböző (versenyeken) pontokat érő találati zónákat nem eltérő színnel, hanem a testbe süllyesztett választóvonalakkal jelölik meg. A találatok a pontosságtól függően vannak értékelve, 10, 8, 5, illetve 0 ponttal. A verseny alatt összegyűjtött pontok száma határozza meg a verseny végeredményét, a legtöbb pontot lövő versenyző nyeri a megmérettetést, amire a terepen a bírók is ügyelnek. A célokra mindig más távolságból kell leadni a lövést, az „állat” nagyságától függően, az előre kijelölt lőállásból.

A versenyeket kint a természetben, változatos terepviszonyok között rendezik, többnyire 24–32 célt kell eltalálni. Ez tulajdonképpen a vadász-íjászat imitációja. Egy átlagos verseny 4-5 óráig tart, és fokozott koncentrációt igényel.

jonas_laszlo.jpg

A versenyforma nagyon népszerű, a szabályok szerint korosztályokra, nemekre és íjkategóriákra van osztva. Mindenféle íjjal lehet indulni, a tradicionális íjaktól a céllövő csigás íjakig, persze a távok is az íjak teljesítményéhez és a célpontok nagyságához idomulnak.

Hogyan történik a felkészülés ebben a sportágban?

A 3D íjászat gyorsan fejlődik, komoly versenysporttá vált, s napjainkban már az összes nemzetközi szervezet szak-ágai között szerepel. A felkészülés, gyakorlás történhet egyesületi keretek közt, ahol edzők adják át a tudásukat a tagoknak, vagy pedig, mint az én példám is mutatja, individuálisan, a kertben kialakított helyen a biztonsági előírásokat maximálisan betartva. A legjobb felkészülés szerintem a sok versenyen való részvétel, mert a legtöbb tapasztalatot ezeken lehet szerezni.

Kérem, mondja el, mely sikereire a legbüszkébb.

Minden dobogós helyezésnek örülök, de talán a legbüszkébb arra vagyok, hogy négy ország bajnokságát is sikerült megnyernem tradicionális íj kategóriában. Országos bajnoki címet szereztem Szlovákián kívül Magyarországon, Lengyelországban és Csehországban is.

Az Európa-bajnokságokról eddig három ezüstérmet sikerült elhoznom, történelmi világbajnokságról pedig egy bronzot. Szlovák OB-t eddig nyolc alkalommal nyertem, négy alkalommal végeztem a második helyen. Nemzetközi szlovák kupasorozatot hatszor nyertem. Az idén ünnepelte megalakulásának tizenötödik évfordulóját a Szlovák 3D Íjász Szövetség (SLA 3D), ebből az alkalomból az elért eredmények alapján kihirdették az eltelt időszak legsikeresebb íjászát. Engem ért a megtiszteltetés, hogy az elnök úrtól átvehettem ezt a díjat. Amire még büszke vagyok, hogy mindezt edző, szponzorok és támogatások nélkül értem el. Hogy az ember sikeres legyen és hosszú távon az élvonalba tartozzon, ahhoz kell egy kis tehetség, sok kitartás és még több megszállottság.

gyakorlatozas_kozben.jpg

Mi a különbség a 3D íjászat és a történelmi íjászat között? Ugye az íjászat ősi magyar hagyomány. Ön is hangsúlyt fektet az ősi hagyományok megőrzésére, betartására?

A történelmi íjászat összetettebb szakág. Mi háromféle célpontra lövünk a verseny folyamán: 3D-s állati alakokra, ügyességi célokra és koncentrikus lőlapokra. Ebben a szakágban kizárólag tradicionális íjak a megengedettek. Előírás a fa nyílvesszők használata madártollal.

Külön kategóriában versenyeznek a modern és külön a természetes anyagokból készült történelmi jellegű íjak. Én az utóbbi kategóriában szoktam indulni. Megkövetelt a korhű ruházat és felszerelés is. Ez egy kis időutazás a múltba. A történelmi íjászat amellett, hogy sportág, egyben hagyományőrzés is. Én úgy próbálom őrizni a hagyományokat, hogy szeretnék olyan pontosan célba találni, mint a honfoglaló őseink, akik ezzel a fegyverrel hatalmuk alatt tartották az egész Kárpát-medencét. Sok győztes csatát vívtak a tökélyre fejlesztett, merevszarvú pusztai íjaikkal.

Nevelődik-e Mátyusföldön új generációja a magyar íjászhagyománynak?

Erre a kérdésre sajnos nem tudok érdemben válaszolni, nem nagyon tudok fiatalokról a környéken, akik kitartóan foglalkoznának az íjászhagyományokkal. Az biztos, hogy az alsószeli Zele törzsben a többi barantás küzdősport mellett íjászkodnak is. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/39. számában.     

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.