2024. június 26., 18:35

Növények a háztetőn

A környezettudatosság egyre nagyobb mértéket öltött az elmúlt években. A nagykaposi bevásárlóközpont tetőszerkezete éppen e létformából merítve készült el. Az épület ugyanis egy zöldtetős beruházásként épült meg az Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru nevű beruházó segítségével.

nagykaposi bevásárlóközpont
Fotó: Ladislav Hudák
Sem a Bodrogközben, sem pedig az Ung-vidéken nem terjedt még el a zöldtető, ezért számít kuriózumnak Nagykapos főutcáján az új bevásárlóközpont, amely egy zöldtetős beruházásként épült. A terv kivitelezését az Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru nevet viselő beruházó hajtotta végre.

Az egyesület elnöke  Branislav Siklienka már hosszabb ideje együttműködik a nagykaposi Ladislav Hudákkal, így utóbbit kérdeztük meg a zöldtetős beruházás lényegéről, hiszen maga is tevékeny részese volt a kivitelezésnek.

Ladislav Hudák zöldtetős projekt
Fotó:  Ladislav Hudák

Mit kell tudnunk nagy vonalakban a beruházásról?

Az új bevásárlóközpont 1400 négyzetméternyi zöldtetőt mondhat magáénak.

Mivel nálunk a zöldtető fogalma még kevéssé él a köztudatban, fontosnak tartom elmondani róla, hogy amióta a környezetvédelem lassan életünk minden területét érinti, így ma már egy épület számos pontja, így a fedele is lehet öko. Ez röviden a gyakorlatban azt jelenti, hogy növényekkel van beültetve, elsősorban pozsgásokkal, ezzel szolgálja annak lakóit és a környezetet.

A zöldtetőnek számtalan előnye van. Egyrészt környezetbarát, hiszen csökkenti a levegő szennyezettségét, az üvegházhatást, másrészt a hirtelen nagy mennyiségben lezúduló csapadékot is meg tudja tartani, így nem okozhat árvizet. Továbbá lassítja, akár meg is akadályozza az esetleges tűz terjedésért. Jó szigetelő, megtartja az épületben lévő meleget, sőt a hangszigetelés funkcióját is betölti. Talán a legfontosabb, hogy kellemessé teszi a város klímáját.

nagykaposi zöldtetős bevásárlóközpont
Fotó:  Ladislav Hudák

Milyen növények kerültek az üzletközpont tetejére?

Mi mintegy 16 ezer pozsgást, más néven szukkulenst ültettünk ki. Ezek olyan szárazságtűrő növények, amelyek vízhiányos időszakokat sejtjeikben felhalmozott víztartalékokkal vészelik át.

Itt jegyezném meg, hogy ha zöldtetős megoldásban gondolkodunk, akkor a tetőnknek az átlagosnál jobban kell bírnia a terhelést, hiszen amikor az ültető közeg teljesen megszívja magát vízzel, azt biztonsággal meg kell tartania.

zöldtető
Fotó:  Ladislav Hudák

Minden zöldtető egyforma?

Nem, két alaptípusát különböztetjük meg.

Az extenzív zöldtetőn (biológiailag aktív vagy ökotető) a talajréteg jóval vékonyabb, általában 15 cm.

Ennek a növényzete csekély gondozást igényel. Elsősorban pozsgások, fű, gyógy- és fűszernövények kerülnek itt kiültetésre. Évente elég őket 1-2 alkalommal ellenőrizni.

Ami pedig az intenzív zöldtetőt esetében (kertszerűen kialakított tetőkert) a talajréteg vastagsága akár az 1 métert is elérheti, és a pázsitfűféléktől a fákig a növények széles köre ültethető ki.

Ugyanakkor extrán erős tetőszerkezetet igényel, sőt öntözőrendszer kialakítása is szükséges lehet. Minél itt sűrűbb a növényzet, annál inkább érvényesül a hangszigetelő funkciója, viszont a lehullott csapadék súlyával is számolni kell. A parkosított háztetők legszebb példáit Dániában láthatjuk, ahol a többemeletes házak minden szintjén más-más növények kaptak helyet.

Egy befüvesített háztető bár komoly költségekkel jár, azonban jó szigetelőként csökkenti a fűtési és a hűtési költségeket, sőt a városi levegő hőmérséklet-csökkentésének is hatékony eszköze.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.