Nők az edzőteremben
Néhány évvel ezelőtt Fodor Zsófia és Klukon Rebeka az ipolysági Fegyverneki Ferenc Katolikus Iskolából ballagott el. Az intézményt látogatva mindketten kiérdemelték a Millenniumi Ösztöndíjat: Zsófia 2015-ben, Rebeka 2022-ben. Az emberek életminőségének, fittségének a javítása céljából azóta személyi edzőként tevékenykednek – Ipolyságon és Budapesten.

Fodor Zsófia – testnevelést oktató tanár édesanyja révén – már korán megismerkedett a különböző sportok szépségével, örömével – Gyermekként a csapatsportok, a labdajátékok érdekeltek; a fitnesszel, pontosabban az ún. rezisztencia edzéssel, vagyis a konditermi erősítéssel körülbelül tizenhat éves koromban kezdtem el foglalkozni, alakformálási céllal. Akkor még nem tudtam, mennyivel többről is szól ez, mint a külsőségek hajszolása…
Zsófia a budapesti Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán diplomázva dietetikus lett, majd az International Wellness Institute-ban többféle tréner és személyi edzői képesítést szerzett. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen sport- és specifikus dietetikát tanult. Jelenleg Budapesten, a Magyar Telekom Székház privát fitness termében dolgozik személyi edzőként.
Meglátása szerint a komplex szemléletmódja és rálátása miatt az ő munkája talán egy kicsit más, mint kollégáié. Az évek során különböző továbbképzésekkel – gerinc- illetve korrektív tréner, pre-postnatál edző, funkcionális tréner – fejlesztette magát, de munkája során dietetikusi egészségügyi végzettségére is tud építeni. Tapasztalja, hogy a legtöbb vendégnek a hipertrófia edzésen kívül szüksége van tartáskorrekciós gyakorlatok beépítésére és táplálkozási edukációra is.
– vallja Zsófia, aki szerint a személyi edző legfontosabb feladata a reális nézőpont átadása a sport, az egészség és a testformálás témakörében; segítségnyújtás a reális célok meghatározásában. Manapság rengeteg félrevezető, nem tudományos alapokon nyugvó információ kering, gyors és könnyű változást ígérve. A média is ontja magából a fitneszmodellek testépítő versenyekre tökéletesre faragott alakját, az arra az időpontra precízen időzített formát. A laikusok nagyon gyakran alábecsülik a belefektetett munkát, s irreális célokat tűznek ki, amelyek eléréséhez szükséges idő és energia egyáltalán nem összeegyeztethető a mindennapjaikkal.
Mint mondja, nem baj, ha nem tudunk heti öt-hat alkalommal edzeni, sokkal inkább az a fontos, hogy átlássuk, mi az elérhető eredmény számunkra a belefektetett munkánk alapján. Nem várhatunk el magunktól élsportolóknál látott teljesítményt és eredményt, ha hobbi sportolóként edzünk és élünk.
Klukon Rebeka szintén kisgyermekként került szorosabb kapcsolatba a sporttal, a néptánc révén, ami gyerekkora óta meghatározó része volt az életének. Elmondása szerint a néptánc nemcsak mozgásformaként, hanem közösségi élményként is sokat adott neki, s már akkor megtapasztalta, milyen örömet és motivációt jelent a test változása, a kondíció, az állóképesség és az erő fejlődése.
Beszél arról is, hogy duci kisgyermekként több testmozgásra volt igénye, ezért is kezdett el táncolni – Eleinte az otthoni edzőtermünkben tornáztam, főként saját testsúlyos edzéseket végeztem. Mivel a kezdeti időszakban még nem volt elegendő tudásom, különböző tanulmányokat olvastam, videókat néztem, beszélgetéseket hallgattam, beleásva magam az edzés rejtelmeibe. Már akkor tudtam, hogy egyszer komolyabban is szeretnék foglalkozni a testépítés világával.
Rebeka szerint a személyi edző legfontosabb feladata az, hogy segítse az embereket abban, hogy minél közelebb kerüljenek céljaikhoz, legyen szó erőnlétfejlesztésről, fogyásról, a mozgáskoordináció javításáról vagy egyszerűen csak egy egészségesebb életmódról. Tudja, hogy ehhez nemcsak szakszerű tudásra van szükség, hanem empátiára és türelemre is. Tapasztalatai szerint minden ember más, ezért egy jó edző képes alkalmazkodni az egyéni igényekhez is, s tudja motiválni a vendégét akkor is, amikor éppen elvesztené a lendületét. A példamutatás is elengedhetetlen; az edzőnek képviselnie kell azt az életformát, amire másokat tanítani szeretne.
Rebeka számára hatalmas öröm, hogy Ipolyságon, közel a családjához és a barátaihoz tudta kiépíteni vendégkörét. Meglátása szerint mivel kisebb városról van szó, előny a közvetlen, családias légkör. "Az emberek nyitottabbak, ismerik egymást, könnyebb személyes kapcsolatokat kialakítani, ami az edző–vendég viszonyban különösen fontos. Emellett örömet ad, hogy itthon, szülővárosomban találtam meg azt a munkát, amit egy életen át szeretnék csinálni. Eleinte a kihívás inkább abból fakadt, hogy egy kisebb településen korlátozottabb lehet a célközönség, s talán lassabban épül fel egy vendégkör, mint egy nagyvárosban."
Zsófia úgy véli, egy nagyvárosban több lehetősége van az edzőnek megválasztania a munkahelyét, illetve a munkakörnyezetét, továbbá célzott vendégkörrel dolgozhat:
Rebekához hasonlóan Zsófia is úgy vette észre, hogy a fiatalok egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a fitnesz világa iránt, de sajnos a teljes lakosságot tekintve még mindig túl kevesen sportolnak.
Zsófia nem érzi úgy, hogy nőként nehezebb lenne az érvényesülés a hivatásában. Tapasztalatból tudja, férfiak is szívesen választanak női edzőt.
Rebeka számára az edzői pálya egyszerre kihívás és lehetőség.
Megjelent a Magyar7 2025/28. számában.