2024. október 5., 16:21

Nők a közéletben

Nők a közéletben címmel tartották meg a füleki magyar házban a Femine Fortis – Erős Nők ötödik szabadegyetemét. Ezúttal a Csemadok szerepéről volt szó a régió magyarságának életében, továbbá a néphagyomány megtartó erejéről, a családokat érintő problémákról, valamint a társulás által adományozott Példakép-díjról is.

Femine Fortis – Erős Nők ötödik szabadegyeteme
A szabadegyetem résztvevői
Fotó: Neszméri Tünde

A Femine Fortis – Erős Nők Polgári Társulás a szlovákiai magyar családokért és nőkért jött létre, hogy a politikai, gazdasági és egyéb kérdésekben határozottan állást foglaljon, és elősegítse a női vezetők számának a gyarapodását.

Fontosnak tartják, hogy ráirányítsák a figyelmet azokra a területekre és problémákra, amelyek méltánytalanul háttérbe szorulnak. Ilyen a nők hátrányos megkülönböztetése a bérezés terén; a családok nem kielégítő támogatása; a nehéz körülmények között élők helyzetének a javítása – a szabadegyetemen a többi között ezeket a témákat is érintették. 

A nők felzárkóztatása

A magyar házba érkezve sok ismerős arcot láttam. Sokan közülük helybeliek, néhányukat pedig a Példakép-díj kapcsán ismertem meg. Mosolygós, közvetlen, összeszokott csapat, pedig az ország különböző pontjairól érkeztek. A tenni akarás, az alázat és a példamutatás azonban összeköti őket. Mindannyian szakemberek és közösségük aktív tagjai, akikre számíthatnak az emberek. Neszméri Tündével, a társulás elnökével beszélgetve megtudom, hogy a szabadegyetem otthonául igyekeznek mindig új helyszínt bevonni, hogy megmutassák a tagságnak, hol mindenhol vannak női vezetők a szervezetek élén. Idei témáik különösen aktuálisak, hiszen a nők szegénysége és a családok helyzete megoldásra váró problémák. 

Az, hogy a nőket még mindig hátrányos megkülönböztetés éri a munkahelyeken, illetve az élet számos területén, sajnos tény, viszont ezen javítanunk kellene. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a közéletben minél több nő legyen, hiszen vannak témák, amiket csak ők, vagy elsősorban nők vállalnak fel.

Gondolhatunk itt az oktatási vagy egészségügyi témákra, de például arra is, hogy nemsokára a szlovák parlamentben is napirendre kerül a menstruációs szegénység. Erről egyre több szó esik, és az áfa emelkedésével a higiéniai eszközök és a tisztítószerek ára is emelkedni fog – hangsúlyozta Neszméri Tünde. 

Fontos a segítségnyújtás

Bauer Edit, a társulás tiszteletbeli elnöke európai áttekintést adott a szegénységről, de beszélt a nők és a férfiak közötti bérszakadékról is. 

 A kutatások azt mutatják, a nőknek sok hátránya származik abból, hogy nem ismerik a befektetéseket. Európai átlagban 39 százalékkal alacsonyabb a nők jövedelme, mint a férfiaké, és ez nagyon nagy szám. Tehát a pénzügyi ismeretek hiánya erős faktor lehet ezeknek az egyenlőtlenségeknek az elmélyülésében. Nyilvánvalóan ezen a téren a segítség nem kíván óriási erőbedobást, csupán az kell, hogy átlendítse a nőket a kezdeti nehézségeken, közelebb hozza a digitális világot és annak a lehetőségeit

– emelte ki Bauer Edit. 

A Femine Fortis – Erős Nők Polgári Társulás tagjai úgy tartják, nagyon fontos, hogy a mai, egyébként sok közönnyel és érdektelenséggel teli világban, a pozitív életpéldák mindenki számára ismertek legyenek. Ezért meghívták a korábbi díjazottaikat, akik saját életútjukkal és tevékenységükkel valóban példaképek mindannyiunk számára. 

A példaképek köztünk járnak

Rácz Jolán lelkipásztor 2018-ban vette át a Példakép-díjat. Mint mondta, a Szövetség a Közös Célokért szervezet ismerte fel azt a speciális területet, amivel ő foglalkozik. 

Felkaroltam azokat a családban élő, egészségkárosult fiatalokat, illetve családtagjaikat, akik nem tagolódtak intézménybe, vagy már kikerültek onnan. Ez magában foglalta a nemzeterősítő, a családerősítő, az identitáserősítő munkát is. A hivatásomból fakadóan a hitéleti megsegítést tartottam nagyon fontosnak az ő esetükben is.

Az a hosszan tartó teherhordozás, helytállás, amit akár ezek a szülők, vagy maguk az érintett sérültek megjelenítenek a társadalomban, nagyon-nagyon nemes vonásokat hoznak elő az emberekben. És én azt hiszem, hogy ezt látták meg az én munkámban, hogy támogatom ezeket a családokat – mondta Rácz Jolán.

Femine Fortis – Erős Nők ötödik szabadegyeteme
A Példakép-díjazottak kerekasztal-beszélgetése
Fotó:  Neszméri Tünde

Cséfalvay Ágnes, a dunaszerdahelyi Mentálisan Sérülteket Segítő Társulás létrehozója számára lányai, Ági és Anikó születése volt a motiváció ahhoz, hogy legyen ereje másokon is segíteni. 

Most egy nappali otthonban dolgozom felnőttekkel, itt van Ági lányom is heti három alkalommal. Néha úgy gondolom, hogy elmegyek, de mindig itt maradok, mert örömmel csinálom, és kapok tőlük visszajelzést. Szóval nem a külvilágnak dolgozom, hanem magukért a sérültekért. És ez az, ami motiválja az egész életemet

– emelte ki Cséfalvay Ágnes. 

Támasz lenni másoknak

Szögedi Anna iskolaigazgatóként Szlovákia egyik legnagyobb magyar tanítási nyelvű alapiskolájában ért el sikereket. Járási, illetve megyei elöljáróként, valamint megyei és parlamenti képviselőként is nagy érdemeket szerzett a tornaljai tanintézmények és a városi beruházások, fejlesztések terén. 

Nem éltem véletlenszerűen az életemet, most sem így élek. Nem engedem meg, hogy belekerüljek a sodrásba, hiszen egy erős nőnek kell, hogy legyenek céljai. Nekem vannak is, voltak is, és megpróbálok dolgozni magamon, hogy ezeket a célokat elérjem.

Miután nyugdíjas lettem – és a díjátadás után is – azon gondolkodtam, hogy miben lehetek hasznos. És leginkább talán arra volt igény, hogy támaszt nyújtsak az embereknek, akik igénylik ezt, de a közösségnek is. Ahhoz természetesen nyitottnak kell lenni, több empátia, őszinteség szükséges, hogy megnyerjük az embereket. És miután megkaptam a Példakép-díjat, egy picit talán felfigyeltek erre az én közösségemben is. Úgyhogy most ezzel foglalkozom, ez tölt fel – hangsúlyozta Szögedi Anna. 

A jelenlévők mind egyetértettek abban, hogy a díjazottakból sugárzik az alázat, az elkötelezettség, az erő, és a díj további munkára sarkallta őket. A Femine Fortis idén ősszel is kiírja a Példakép-díj felhívását, és várja a jelöléseket. Az elismerést, immár tizedik alkalommal, 2025 márciusában adják át.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/40. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.