Nők a közéletben
Nők a közéletben címmel tartották meg a füleki magyar házban a Femine Fortis – Erős Nők ötödik szabadegyetemét. Ezúttal a Csemadok szerepéről volt szó a régió magyarságának életében, továbbá a néphagyomány megtartó erejéről, a családokat érintő problémákról, valamint a társulás által adományozott Példakép-díjról is.
A Femine Fortis – Erős Nők Polgári Társulás a szlovákiai magyar családokért és nőkért jött létre, hogy a politikai, gazdasági és egyéb kérdésekben határozottan állást foglaljon, és elősegítse a női vezetők számának a gyarapodását.
Fontosnak tartják, hogy ráirányítsák a figyelmet azokra a területekre és problémákra, amelyek méltánytalanul háttérbe szorulnak. Ilyen a nők hátrányos megkülönböztetése a bérezés terén; a családok nem kielégítő támogatása; a nehéz körülmények között élők helyzetének a javítása – a szabadegyetemen a többi között ezeket a témákat is érintették.
A magyar házba érkezve sok ismerős arcot láttam. Sokan közülük helybeliek, néhányukat pedig a Példakép-díj kapcsán ismertem meg. Mosolygós, közvetlen, összeszokott csapat, pedig az ország különböző pontjairól érkeztek. A tenni akarás, az alázat és a példamutatás azonban összeköti őket. Mindannyian szakemberek és közösségük aktív tagjai, akikre számíthatnak az emberek. Neszméri Tündével, a társulás elnökével beszélgetve megtudom, hogy a szabadegyetem otthonául igyekeznek mindig új helyszínt bevonni, hogy megmutassák a tagságnak, hol mindenhol vannak női vezetők a szervezetek élén. Idei témáik különösen aktuálisak, hiszen a nők szegénysége és a családok helyzete megoldásra váró problémák.
Gondolhatunk itt az oktatási vagy egészségügyi témákra, de például arra is, hogy nemsokára a szlovák parlamentben is napirendre kerül a menstruációs szegénység. Erről egyre több szó esik, és az áfa emelkedésével a higiéniai eszközök és a tisztítószerek ára is emelkedni fog – hangsúlyozta Neszméri Tünde.
Bauer Edit, a társulás tiszteletbeli elnöke európai áttekintést adott a szegénységről, de beszélt a nők és a férfiak közötti bérszakadékról is.
– emelte ki Bauer Edit.
A Femine Fortis – Erős Nők Polgári Társulás tagjai úgy tartják, nagyon fontos, hogy a mai, egyébként sok közönnyel és érdektelenséggel teli világban, a pozitív életpéldák mindenki számára ismertek legyenek. Ezért meghívták a korábbi díjazottaikat, akik saját életútjukkal és tevékenységükkel valóban példaképek mindannyiunk számára.
Rácz Jolán lelkipásztor 2018-ban vette át a Példakép-díjat. Mint mondta, a Szövetség a Közös Célokért szervezet ismerte fel azt a speciális területet, amivel ő foglalkozik.
Az a hosszan tartó teherhordozás, helytállás, amit akár ezek a szülők, vagy maguk az érintett sérültek megjelenítenek a társadalomban, nagyon-nagyon nemes vonásokat hoznak elő az emberekben. És én azt hiszem, hogy ezt látták meg az én munkámban, hogy támogatom ezeket a családokat – mondta Rácz Jolán.
Cséfalvay Ágnes, a dunaszerdahelyi Mentálisan Sérülteket Segítő Társulás létrehozója számára lányai, Ági és Anikó születése volt a motiváció ahhoz, hogy legyen ereje másokon is segíteni.
– emelte ki Cséfalvay Ágnes.
Szögedi Anna iskolaigazgatóként Szlovákia egyik legnagyobb magyar tanítási nyelvű alapiskolájában ért el sikereket. Járási, illetve megyei elöljáróként, valamint megyei és parlamenti képviselőként is nagy érdemeket szerzett a tornaljai tanintézmények és a városi beruházások, fejlesztések terén.
Miután nyugdíjas lettem – és a díjátadás után is – azon gondolkodtam, hogy miben lehetek hasznos. És leginkább talán arra volt igény, hogy támaszt nyújtsak az embereknek, akik igénylik ezt, de a közösségnek is. Ahhoz természetesen nyitottnak kell lenni, több empátia, őszinteség szükséges, hogy megnyerjük az embereket. És miután megkaptam a Példakép-díjat, egy picit talán felfigyeltek erre az én közösségemben is. Úgyhogy most ezzel foglalkozom, ez tölt fel – hangsúlyozta Szögedi Anna.
A jelenlévők mind egyetértettek abban, hogy a díjazottakból sugárzik az alázat, az elkötelezettség, az erő, és a díj további munkára sarkallta őket. A Femine Fortis idén ősszel is kiírja a Példakép-díj felhívását, és várja a jelöléseket. Az elismerést, immár tizedik alkalommal, 2025 márciusában adják át.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/40. számában.