Nógrád kincsei a füleki várban
Május 17-én változatos kulturális programmal és új kiállításokkal várta az érdeklődőket a Füleki Vármúzeum a Múzeumok és Galériák Éjszakája keretében. Három kiállításmegnyitó, drónprogramozás, szakmai tárlatvezetés, interaktív foglalkozások, zenés program és számos egyéb kísérőprogram valósult meg a kora este kezdődő rendezvényen, ahol meg lehetett tekinteni az újonnan talált gömöralmágyi cirkónt és zafírokat is. A kincsek ez alkalommal kerültek az állandó kiállításba.

„Amikor kezdtük 30 éve, teljesen más világ volt, az igazi világ az analóg világ volt” – mondta Tomolya Róbert, a Füleki Gimnázium matematika–informatika szakos tanára az „INFOPROG 30 és a számítástechnika fejlődésének története” című kiállítás megnyitóján. A Városi Honismereti Múzeum galériájában ezzel a tárlattal kezdődött a rendezvény, amely a magyar tannyelvű középiskolák számára rendezett, immár 30 éves múltra visszatekintő nemzetközi programozói és informatikai versenyt, az Infoprogot mutatja be.
A megnyitót követően a verseny szervezője, valamint a Füleki Gimnázium diákjai a múzeum udvarán érdekes bemutatók során avatták be a látogatókat a robotika és a drónprogramozás világába. Nagy volt az érdeklődés a modern technikák iránt, a gyerekek és a felnőttek egyaránt élvezték a robotkutya integetését, vagy például az önjáró autó, és a programozható golyók mozgását.
– nyilatkozta Tomolya Róbert.
A füleki vár alatti légoltalmi óvóhelyen a legkisebbek számára eközben már előkészítették a kincsvadászatot. Amint megkapták a belépési engedélyt, a gyerekek rögtön nekiiramodtak, és sorra kerültek elő az aranytallérok. A megtalált kincseket aztán büszkén mutatták egymásnak a lurkók, majd előszeretettel el is fogyasztották az aranypapírba csomagolt csokoládét. A középső vár udvaráról már hallani lehetett Burovincz Laura barokk csellómelódiáit, ezzel csalogatták az érdeklődőket a következő kiállítás megnyitójára. Amíg a látogatók felértek a várba, több meglepetéssel is találkoztak. Az egyik ismét a gyerekek számára volt kedves, ugyanis elkészült a vár új őrzőjének, Füles kutyának a szobra, amelyet a füleki fafaragó, Kalinka Erik készített. Az egyik monda szerint a füleki vár a Füles kutya által talált kincsből épült fel, és a gazdája hálából róla nevezte el a várat. Ezt most már a legkisebbek is tudják, akik előszeretettel fényképezkednek a négylábúval.
– Nagyon ritka dolog, hogy az érmek így megmaradnak, ugyanis 100 évvel ezelőtt a talált kincseket még nem adták le az államnak vagy a múzeumoknak, hanem a megtalálók megtarthatták maguknak. Csak az utóbbi 50-80 évben jellemző, hogy állami tulajdonba kerülnek. A tárlaton több szlovákiai intézmény és múzeum gyűjteményéből láthatóak válogatások. A legérdekesebb és a legfontosabb számunkra az ipolygalsi kincs, hiszen ez a lelet egyrészt saját ásatásból származik, másrészt nagyon ritka aranypénzeket is tartalmaz. A másik érdekesség a sőregi lelet, hiszen ez több mint 5500 ezüstpénzt tartalmazott. Itt az egytizede látható kiállítva. De itt van nálunk például a híres losonci aranykincs másolata is. Az eredetit Budapesten, a Nemzeti Múzeumban őrzik – magyarázta Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója.
Az említett kincsek nemcsak a korra jellemző legelterjedtebb kis hazai címletet – a dénárt –, illetve az akkortájt gyakori külföldi – főleg lengyel – vereteket tartalmazták, hanem értékes és ritka érméket, mint például ezüsttallérokat és aranydukátokat is. A Nógrád megye területén talált kincsek többségének legnagyobb problémája az, hogy a 19. században, illetve a 20. század elején találták őket és részletesebb feldolgozásuk a mai napig nem történt meg.
Az érdeklődők részletes szakmai ismertetőt hallhattak az egyes leletekről, valamint a múzeum régészének, Vozár Biankának személyes tapasztalatairól, amelyeket a kutatások és terepmunkák során szerzett. A különleges tárlatot számos interaktív elem teszi színesebbé. Oravecz Áron Salgótarjánból érkezett a rendezvényre. Mint elmondta, leginkább a kincsek vonzották őt a várba.
– Érdekes volt, hiszen, ahogy végigmegyünk a kiállításon, újra átélhetjük a történelmet. Kipróbáltuk a puzzle-t is, kiraktunk egy aranytallért, és azt is megnéztük, melyik király hova utazott. Úgyhogy nagyon ötletes és kreatív a tárlat – mondta Áron.
Sokakat vonzottak az Oravec László, füleki amatőr ásványkutató által talált zafírok és a ritkaságszámba menő cirkon is, melyek mostantól a Füleki Vármúzeum állandó tárlatát gazdagítják.
– mondta a Füleki Vármúzeum igazgatója.
A bazaltba ágyazott cirkon vörösesbarna színű. A szakértők szerint rendkívüli felfedezésről van szó. Az új látványosságot a megtalálója lakóhelyéről, Fülekről nevezte el. A kiállításmegnyitókat gazdag kulturális program kísérte. Volt gólyalábas színház, érmeverés, kitűzőkészítés és sok egyéb. Az alsó vár kazamatájában pedig az érdeklődők megtekinthették a füleki vár műemléki felújításáról készült archív és jelenkori felvételeket az elmúlt 50 évből.
A zenei programot Steve Misik & Co. zenekar koncertje biztosította, az estet látványos tűztánc show-val zárták. A várban lévő kiállítások november közepéig, vagyis a turistaszezon végéig láthatók.
Megjelent a Magyar7 2025/20. számában.