2020. május 30., 18:10

Nepomuki Szent János tisztelete a Garam és az Ipoly mentén

A római katolikus egyház május 16-án tartja a 14. században élt vértanú szentjének, Nepomuki Jánosnak a liturgikus ünnepnapját.

Galéria
+1 kép a galériában
Szobor-újraavatás Zselízen
Fotó: Horváth Géza
A gyónási titok megtartója

Csehország védőszentje, akit a mai napig a folyók, a hidak, a hajósok, a vízimolnárok és a halászok védőszentjeként tartanak számon, Közép-Európa leghírnevesebb szentjei közé tartozik. Ennek megfelelően Felvidék számos településén is szobrokat állítottak a tiszteletére. Ezeket a – jellemzően a barokk stílusjegyeit magán viselő – alkotásokat, amelyek Nepomukit leggyakrabban a szája elé helyezett ujjal, kezében kereszttel ábrázolják, sok esetben folyóvizeknél és hidaknál emeltették, utalva arra, hogy benne tisztelték az úton és a vízen járók védelmezőjét, ahogy ő óvta a fuldoklókat is.

De vajon miért a titoktartásra való utalás, s honnan a víz szerepe?

1389-től a prágai érsek helynökeként IV. Vencel király feleségének volt a gyóntató papja. A gyanakvó uralkodó szeretett volna hozzájutni a papra bízott titkokhoz, János azonban nem szegte meg a titoktartási esküt. IV. Vencel kíméletlenül megkínoztatta, majd a prágai Károly hídról a Moldva folyóba dobatta. Holttestét a Szent Vitus-székesegyházban helyeztették örök nyugalomra.

Kultusza az ellenreformáció korában főleg a Habsburg Birodalom vidékein öltött alakot, kezdetben a német lakosság körében. A történelmi Magyarországon az első szobrát – még szentté avatása előtt – 1705-ben állították Székesfehérváron.

A szent legendája
(…) a szent mártír testét a mennyei világosság körnülfogá, s az egész Moldava vízén ékesen tündöklő égő gyertyáknak számtalan sokasága láttaték úszkálni. Ahol pedig a szent mártír teste lassan-lassan a víz színén folydogál vala, ott magasabban kitetsző fáklyáknak és szövétnekeknek sokasága tündöklött, melyek szép renddel késérvén a szent testet, annak mintegy temető pompát és tiszteletet tettenek”

– olvasható Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában. Ugyanebben a műben a szerző további részleteket is megoszt Nepomuki Szent János legendájáról:

Amikor a szenttéavatási pör során János tetemeit föltárták: a nyelve mint a szentgyónás titkainak felnyithatatlan tárháza, minden rothadás nélkül épen és friss színben találtatott.”
 
A térkijelölés jelképe?

Egy időben elterjedt nézet volt, hogy Nepomuki Szent János tulajdonképpen nem más, mint az első világháború utáni cseh terjeszkedni vágyás szimbóluma. Ezt cáfolta meg Liszka József néprajzkutató Nepomuki Szent János és a szimbolikus tér című tanulmányában hangsúlyozva, hogy a dél-szlovákiai római katolikus falvakban megtalálható Nepomuki-szobrok szinte kivétel nélkül 1918 előtt állíttattak, nem pedig a cseh megszállást követően, a szimbolikus térkijelölés folyományaként.

A szakrális kisemlék archívumban számon tartott szobrok állítási ideje zömében a 18–19. századra esik. Az 1918-at követő időszakból jó, ha egy-két szoborállítást tudunk adatolni, miközben az alaposabb kutatások azt is kiderítik, hogy ezek a látszólag újonnan felállított szobrok is a régebbiek helyére kerültek. Nepomuki Szent János dél-szlovákiai szobrainak tehát biztosan nincs közük az 1918. október 28-án kikiáltott Csehszlovákia önnön határait mintegy utólag is legitimizáló szimbolikus térkijelöléshez.”

Hasonlóan vélekedik erről Rácz István egyháztörténész is:

Igaz, hogy Nepomuki János egy cseh szent, de inkább egy csehellenes katolikus reform emblematikus alakjaként tartják őt számon. Azt kell tudni ugyanis, hogy a harmincéves háború után a husziták és a protestáns mozgalmak Habsburgok általi katolizálását követően a jezsuiták egész Csehországban ennek a barokk szentnek a tiszteletét vezették be. A csehek annyira megutálták ezt a szentet, hogy amikor a cseh legionáriusok 1918-ban és 1919-ben Szlovákia területére kerültek, az első dolguk volt ezen szobrok megrongálása. A csehek számára tehát Nepomuki Szent János a vereség szimbóluma, a cseh nemzet megcsúfolásának jelképe, a Habsburg-kényszeruralomnak az egyik emblematikus figurája.”
 
Köztéri szakrális kisemlékek

A Rácz István által elmondottakat a komáromi Szakrális Kisemlék Archívum is megerősíti, aminek dokumentációja alapján kiderül, hogy többek között a málasi Nepomuki-szobor is hasonló rombolás áldozata lehetett. S ha már Málasnál, illetve az ország legnagyobb járásánál tartunk, itt említenénk meg, hogy a Lévai és a Nagykürtösi régióban szinte alig van olyan település, ahol nem avattak emlékhelyet a gyónási titok és a jóhír szent védelmezője számára.

Jelen írás ugyan nem vállalkozik az összes ilyen település felsorolására; mégis érdemesnek tartjuk legalább az 1780-ban felépített, a Szikince patak fölött húzódó báti barokk hídnál található Nepomuki-szobor megemlítését, de mondhatnánk éppenséggel a csábi Szeder Fábián utcában levő patakhíd mellett álló szakrális emléket is, amit a köznyelv csak Jánoskának nevez. A Berekalján állított Nepomuki-emlékmű a Kompa-patak áradását, a Farnadon 1833-ban felavatott pedig a Kétyi-víz árhullámát volt hivatott megakadályozni, de – Patócsík patakra vonatkoztatva – hasonló célt szolgált a felsőtúri, kőből faragott szobor is. Léván, Ipolyszalkán és Garamszécsen kápolnát építettek a gyónási titok mártírjának, Ágostonlakon, Csekén, Nyírágón, Hontkiskéren és Szalatnyán pedig templomot szenteltek fel a nevével. Mindenképpen említésre méltó az ipolyviski Nepomuki-emlék is, amely szorosan összefonódik a helyi deportáltak történetével, ugyanis a második világháborút követően éppen a szent szülőfalujának, Nepomuknak a környékére telepítették ki a viskieket. Apátújfaluban két Nepomuki-szobor is található; az egyik a falu központjában álló plébániatemplom udvarában, a másik a temetőben, a ravatalozó mellett.

Ezen falvak többségében szokás volt a Szent János-litánia megtartása az adott emlékhelynél. A hívek május 16-án ünnepi körmenetben járultak a Nepomuki Szent János-szoborhoz, hozzá szóló énekeket dalolva, ahogy nevezték, Szent Jánost járva. Mára a hozzá kötődő nép- és egyházi szokások szinte teljes egészében feledésbe merültek, a szobrok azonban megmaradtak...

A 18. században a plébániák és az uraságok már-már versenyeztek egymással, hogy ki épít szobrot Nepomuki Szent János tiszteletére. Mária Terézia korában zajlott egy jelentős mértékű katolikus felbuzdulás ezen a téren. Ekkoriban rengeteg kőkeresztet és más szakrális emléket állíttattak”

– magyarázza az egyháztörténész, a Lekéren papi szolgálatot teljesítő Rácz István, aki a helyi plébánián őriz egy ereklyetartót, ami Csehország védőszentjének csontdarabját rejti. Lekér lokális történelmének alapos ismerőjétől, Juhász Gábortól megtudtuk, hogy korábban nem csupán áldást osztott a mindenkori pap az ereklyetartó hívők felé emelésével, hanem az ájtatosság résztvevői meg is csókolhatták azt.

A zselízi Nepomuki-szobor újraállítása

Arról nincsenek információink, hogy Zselízen az eredeti Nepomuki Szent János-szobrot mikor állították, az viszont biztos, hogy 1945-ben a város mentén három hónapig húzódó front felbecsülhetetlen károkat okozott Zselízen. Ekkor robbantották fel a Szent Jakab-templom tornyát is. A detonáció során a környező objektumokat is kár érte, így a templom tőszomszédságában található Nepomuki-szobor is megrongálódott.

Az eredeti szobor talapzata tardosi vörösmárványból készült. A templomban nincs ilyen, valószínűleg nem is volt, az Esterházy-kastélyban és a grófi uradalmi kötelékben viszont több helyen is használták építő- és burkolóanyagként, ezért én azt tartom valószínűnek, hogy a Nepomuki-szobrot is a kultúrakedvelő és -teremtő grófi család állíthatta”

– vázolta fel a helytörténészként is tevékenykedő helyi önkormányzati képviselő, Csonka Ákos, aki kutatta a lokális szakrális kisemlékek történetét.

Már évekkel ezelőtt felmerült, hogy az eredeti szobor talapzatát, ami 74 éven keresztül a plébánia udvarán állt, újra hasznosítani kellene. Szóba jött a szobor visszaállítása is. Amikor 2016-ban a zselízi születésű püspöknek, Fischer-Colbrie Ágostonnak állítottunk szobrot, felmerült, hogy tehetnénk azt erre a talapzatra. Illés Stanislav esperes ezt nem javasolta, bízva abban, hogy hamarosan sor kerülhet a Nepomuki-szobor újraállítására”

– tette hozzá a helytörténész. Elmondása szerint ehhez az kellett, hogy egy helyi restaurátor, Mézes Árpád felajánljon az egyháznak egy Nepomuki Szent János-szobrot, amit Tóth Gyulával és Tóth Endrével közösen restauráltak. Az eredeti talapzatnak több darabja is hiányzott, ezért ezeket újra kellett gyártaniuk. A szobrot Mézes Árpád ingyen ajánlotta fel, a talapzat munkáit pedig kedvezményesen, gyakorlatilag csak anyagköltségen Tóth Gyuláék csinálták. A május 17-én tartott szentmise után, egy litánia keretén belül avatták fel.

Láthatjuk, hogy a népszokásokkal egyetemben lassan az egyházi tradíció is kihal, már ami a gyónási titok mártírját illeti. A Nepomuki Szent Jánost ábrázoló alkotások azonban tovább őrzik annak a papnak az emlékét, akinek a száját maga a Jóisten zárta be…

Megjelent a Magyar7 hetilap 202/22. számában.

Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.