2025. május 24., 13:35

Népdaltól zengett az érsekújvári Csemadok székház

Több mint négy évtizedes hagyomány folytatódott Érsekújvárott, ahol ismét megrendezték a Regionális Népdalversenyt a Czuczor Gergely Alapiskola szervezésében. A rendezvény célja nemcsak a magyar népzenei örökség megőrzése, hanem a közösségi összetartozás erősítése és a fiatal generációk bevonása a hagyományápolásba. Az idei év különösen sikeresnek bizonyult -130 fiatal énekes lépett színpadra, köztük tíz óvodás.

Újvár népdalverseny
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Bokor Klára

A verseny lelke Pethes Emese tanárnő, aki kollégájával, Krpelán Ágnessel együtt gondoskodik a rendezvény gördülékeny lebonyolításáról. Emese számára különösen fontos ez a verseny, hiszen gyerekként maga is résztvevője volt. A népdalverseny alapítója, Szaló Éva nyugalmazott pedagógus ma is aktív tagja a zsűrinek – jelenléte szimbolikusan is összeköti a múltat a jelennel.

Pethes Emese a kis énekesekkel
Pethes Emese a kis énekesekkel
Fotó:  Bokor Klára

A szervezőtől megtudtuk, idén öt kategóriában mérettettek meg a versenyzők - újdonságként bevezették az éneklő csoportok kategóriát is, ami a bátortalanabb gyermekek számára is lehetőséget nyújtott a színpadi szerepléshez. Jelenleg erről a versenyről nem lehet továbbjutni, bár a gyerekek szívesen mennének akár az országos döntőbe is. Egyelőre nincs, aki ennek megszervezését vállalná.

A kéméndi iskolások tanító nénijükkel
A kéméndi iskolások tanító nénijükkel
Fotó:  Bokor Klára

A verseny szünetében a kéméndi Petőfi Sándor Alapiskola tanulóival beszélgetve kiderült, egyáltalán nem izgulnak a fellépés miatt – a tévések is kérdezték őket, s nekik is bátran válaszoltak. Elmondták, hogy szeretnek együtt lenni, nevetni, táncolni, és legfőképpen énekelni. Tanítójuk, Morvai Szilvia büszkén mesélte, minden kategóriában van fellépőjük, hiszen tanítványaik szívesen énekelnek különféle műfajokban, a népdalokat is beleértve. „Nálunk több a tehetséges gyerek, mint amennyit el tudtunk hozni” – tette hozzá mosolyogva.

Az egyik zsűri: Szaló Éva, Szkokan Horváth Tímea, Varga Bach Helga
Az egyik zsűri: Szaló Éva, Szkokan Horváth Tímea, Varga Bach Helga
Fotó:  Bokor Klára

Szaló Éva tanító néni, a verseny megálmodója és ma is zsűritag, visszaemlékezett a kezdetekre: 1985 környékén iskolai szintű versenyként indult, ám hamar érezte, hogy érdemes lenne kibővíteni – így lett belőle járási, majd régiós szintű rendezvény. „Örülök, hogy van ilyen lelkes utódom, mint Emese, aki tovább viszi a verseny szervezését” – mondta meghatottan. Örömmel tapasztalja, hogy a kis énekesek repertoárja gazdagodott, annak ellenére, hogy minden oldalról másfajta zene zúdul rájuk.

„Meghat, amikor látom, hogy a népzene mennyire közel áll a gyerekek lelkéhez. Sok tehetség van, és igazán szép hangok szólaltak meg. Külön öröm, hogy népviseletbe is beöltöznek” – sorolta a nyugalmazott tanító néni.

Szkokan Horváth Tímea érsekújvári származású énekesnő, a zsűri tagja lelkesen számolt be tapasztalatairól. „Szinte autentikus hangzások is megszólaltak, a tanárok munkája is példaértékű. Régen a nagymamák adták át a dalokat, ma ezt a szerepet sokszor a pedagógusok veszik át – és méltón viszik tovább.” Hangsúlyozta, hogy az értékelés során a tiszta éneklés, a ritmusérzék és az előadás hitelessége volt a fő szempont. A gyermekek lámpalázát nem pontozták le, hiszen épp ezek a versenyek segítik őket a színpadi magabiztosság kialakításában.

A párkányi diákok Gulyás Ágnes tanító nénivel
A párkányi diákok Gulyás Ágnes tanító nénivel
Fotó:  Bokor Klára

A verseny igazolta, a népdal él és továbbra is helyet kér magának a gyerekek és felnőttek szívében.

A rendezvényt a Csemadok, a Rákóczi Szövetség és az SZMPSZ támogatta.

A szőgyéni lányok Szarka Andrea igazgató nénivel
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.