2024. október 15., 16:49

Nemzetközi osztály Füleken

Szeptember 28-a és október 5-e között a Füleki Gimnáziumban valósult meg a kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében elnevezésű nemzetközi tábor, amely a határon túli magyar középiskolák összefogását tűzte ki célul. 2000 óta már több mint ötven alkalommal találkoztak a Kárpát-medence hat országából nyolc középiskola diákjai és oktatói, hogy a nemzetek és nemzetiségek megtalálják az egymáshoz vezető utat, hangsúlyt helyezve a közösségek történelmének, kultúrájának, szokásainak megismerésére.

Nemzetközi osztály Füleken
Csoportkép a tábor zászlójával
Fotó: Bálint Lóránt

A program Magyarországról indult, budaörsi kezdeményezéssel. A helyi Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola akkori igazgatója, Tóth Béla volt a szülőatyja, aki Kanyó Györgyi tanárnővel együtt dolgozott azon, hogy a nemzetközi osztály létrejöjjön.

Megismerni egymást

Kérdezz-felelek, improvizációs játékok, remek hangulat – az első nap az ismerkedés jegyében zajlott. A diákok kisebb csoportokat alkotva, rövid előadásokkal szórakoztatták egymást és a többieket. 

– Kaptunk egy témát, amit 5-8 percben kellett feldolgozni és előadni úgy, hogy a többiek kitalálják miről szólt – avatott be Banjac Adrianna, a vajdasági Szabadkáról, aki már harmadszor vett részt a programban. Elmondta, az tetszik neki a legjobban, hogy mindig érdekes helyeket, új barátokat ismerhet meg. 

Bár mindannyian magyarul beszélünk, mégis kicsit másként, máshogyan élünk, és így számba tudjuk venni a hasonlóságokat és a különbözőségeket

– tette hozzá Adrianna. 

Nemzetközi osztály Füleken
Foglalkozás közben
Fotó:  Bálint Lóránt

A tábor minden alkalommal szentmisével kezdődik. A táborlakók azután különféle foglalkozásokon vettek részt, illetve bejárták a füleki várat, megnézték a honismereti múzeumot és a római katolikus templomot. Kiadós túrát tettek az Alacsony-Tátrában, és számos új ismeretet szereztek a régióról a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum állandó tárlata révén. Losoncon a Szabó Gyula Emlékházat, a Nógrádi Múzeumot és Galériát is megtekintették. A szervezők minden nap más programmal készültek a diákok számára. A fő szempont azonban, hogy megismerjék az adott régió történelmét, értékeit. 

Erősödjenek a magyar–magyar kapcsolatok

A tábort évente kétszer szervezik meg, helyszíne és témája mindig változik. Füleken a kézművesség és az informatika került a középpontba, ennek jegyében zajlottak a kísérő foglalkozások is. 

A program hat iskolával indult, aztán még kettő csatlakozott hozzánk, és most már tíz éve nyolc iskolával dolgozunk együtt. Annak idején hiánypótló kezdeményezésként indult, ugyanis akkoriban még nem voltak diákutaztatási programok. Úgy gondoltuk, fontos, hogy az anyaországi magyar középiskolás megismerje, hogyan élünk mi a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben és Újvidéken. A program másik célja az volt, hogy ne csak a magyar–magyar kapcsolatokat erősítsük, hanem az adott országnak a többségi nemzetével és kultúrájával is megismerkedjünk

– részletezte Molnár László, a Pro Futuro polgári társulás elnöke, fő szervező. 

Nemzetközi osztály Füleken
Megtekintették a városi honismereti múzeumot
Fotó:  Bálint Lóránt

Keresztes László az erdélyi Sepsiszentgyörgyről érkezett. Ő az egyik alapító tagja a programnak. Mint mondta, számára a mostani egy nosztalgiautazás, hogy megnézze, átélje, mivé fejlődött a nemzetközi osztály. 

 A cél az volt, ami a program nevében is szerepel, a kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében, vagyis, hogy közelebbről megismerjék egymást a határon túli és az anyaországi magyar diákok. Az eredeti szándék ma is aktuális, hasznossága és tartalma pedig csak javult. A diákok az igazi nyertesei az egésznek, mert amellett, hogy személyesen is megnézzük, megtapasztaljuk mindazt, amit a Felvidékről olvastunk, tanultunk, ugyanakkor a hat országból érkező diákok megismerik egymást, tehát hasznos is

– emelte ki Keresztes László hozzátéve, hogy a füleki találkozókat mindig minőségi programkínálat és remek hangulat jellemzi. 

Élményekkel teli hét

Az őszi táborba 32 diák érkezett a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Líceumból, a beregszászi Bethlen Gábor Gimnáziumból, a szabadkai Vegyészeti Technológiai Iskolából, a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumból, illetve a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskolából. A tábor mindenki számára nagy élmény, hiszen a sok kirándulás és játékos foglalkozás mellett szoros barátságok is szövődnek néhány nap alatt, így akik tehetik, többször is bekapcsolódnak a programba. 

Nemzetközi osztály Füleken
Nemzetközi osztály az október 6-ai megemlékezésen
Fotó:  Schnelczer Zoltán

A kárpátaljai Bíró Stella szerint remek volt a fogadtatás és a programok is tetszettek neki. 

– Az ismerkedés a kedvencem, mert nagyon szórakoztató játékokat játszottunk. Bejártuk a környék nevezetességeit, megnéztünk több múzeumot és túráztunk is – avatott be Stella. 

A budaörsi Vajda Zalánnak a füleki vár és a tátrai kirándulás tetszett a legjobban. 

– Van egy várakról szóló könyvem, amelyben már olvastam a füleki várról, de szerettem volna „élőben” is látni, és ez most sikerült. Nagyon jó volt a tábor hangulata, új barátokat ismertem meg, elsősorban Miskolcról, úgyhogy remélem, legközelebb is részt vehetek rajta – mondta Zalán. 

A hét méltó lezárása volt az aradi vértanúkról való megemlékezés, amelyben a nemzetközi osztály diákserege is részt vett.

Magyarnak születtem, magyar is maradok, A hazáért élek, ha kell, meg is halok! Ringó bölcsőm fáját magyar föld termette, Koporsóm fáját is magyar föld növelje!”

– harsogták egy emberként Pósa Lajos Magyar vagyok című versét, amelyet Páko Mária zenésített meg. Jó volt hallani az előadásukat, hiszen amíg a fiatal generáció is így gondolkodik, addig van magyar jövő a Kárpát-medencében.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/41. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.