Nemzetközi osztály Füleken
Szeptember 28-a és október 5-e között a Füleki Gimnáziumban valósult meg a kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében elnevezésű nemzetközi tábor, amely a határon túli magyar középiskolák összefogását tűzte ki célul. 2000 óta már több mint ötven alkalommal találkoztak a Kárpát-medence hat országából nyolc középiskola diákjai és oktatói, hogy a nemzetek és nemzetiségek megtalálják az egymáshoz vezető utat, hangsúlyt helyezve a közösségek történelmének, kultúrájának, szokásainak megismerésére.
A program Magyarországról indult, budaörsi kezdeményezéssel. A helyi Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola akkori igazgatója, Tóth Béla volt a szülőatyja, aki Kanyó Györgyi tanárnővel együtt dolgozott azon, hogy a nemzetközi osztály létrejöjjön.
Kérdezz-felelek, improvizációs játékok, remek hangulat – az első nap az ismerkedés jegyében zajlott. A diákok kisebb csoportokat alkotva, rövid előadásokkal szórakoztatták egymást és a többieket.
– Kaptunk egy témát, amit 5-8 percben kellett feldolgozni és előadni úgy, hogy a többiek kitalálják miről szólt – avatott be Banjac Adrianna, a vajdasági Szabadkáról, aki már harmadszor vett részt a programban. Elmondta, az tetszik neki a legjobban, hogy mindig érdekes helyeket, új barátokat ismerhet meg.
– tette hozzá Adrianna.
A tábor minden alkalommal szentmisével kezdődik. A táborlakók azután különféle foglalkozásokon vettek részt, illetve bejárták a füleki várat, megnézték a honismereti múzeumot és a római katolikus templomot. Kiadós túrát tettek az Alacsony-Tátrában, és számos új ismeretet szereztek a régióról a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum állandó tárlata révén. Losoncon a Szabó Gyula Emlékházat, a Nógrádi Múzeumot és Galériát is megtekintették. A szervezők minden nap más programmal készültek a diákok számára. A fő szempont azonban, hogy megismerjék az adott régió történelmét, értékeit.
A tábort évente kétszer szervezik meg, helyszíne és témája mindig változik. Füleken a kézművesség és az informatika került a középpontba, ennek jegyében zajlottak a kísérő foglalkozások is.
– részletezte Molnár László, a Pro Futuro polgári társulás elnöke, fő szervező.
Keresztes László az erdélyi Sepsiszentgyörgyről érkezett. Ő az egyik alapító tagja a programnak. Mint mondta, számára a mostani egy nosztalgiautazás, hogy megnézze, átélje, mivé fejlődött a nemzetközi osztály.
– emelte ki Keresztes László hozzátéve, hogy a füleki találkozókat mindig minőségi programkínálat és remek hangulat jellemzi.
Az őszi táborba 32 diák érkezett a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Líceumból, a beregszászi Bethlen Gábor Gimnáziumból, a szabadkai Vegyészeti Technológiai Iskolából, a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumból, illetve a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskolából. A tábor mindenki számára nagy élmény, hiszen a sok kirándulás és játékos foglalkozás mellett szoros barátságok is szövődnek néhány nap alatt, így akik tehetik, többször is bekapcsolódnak a programba.
A kárpátaljai Bíró Stella szerint remek volt a fogadtatás és a programok is tetszettek neki.
– Az ismerkedés a kedvencem, mert nagyon szórakoztató játékokat játszottunk. Bejártuk a környék nevezetességeit, megnéztünk több múzeumot és túráztunk is – avatott be Stella.
A budaörsi Vajda Zalánnak a füleki vár és a tátrai kirándulás tetszett a legjobban.
– Van egy várakról szóló könyvem, amelyben már olvastam a füleki várról, de szerettem volna „élőben” is látni, és ez most sikerült. Nagyon jó volt a tábor hangulata, új barátokat ismertem meg, elsősorban Miskolcról, úgyhogy remélem, legközelebb is részt vehetek rajta – mondta Zalán.
A hét méltó lezárása volt az aradi vértanúkról való megemlékezés, amelyben a nemzetközi osztály diákserege is részt vett.
– harsogták egy emberként Pósa Lajos Magyar vagyok című versét, amelyet Páko Mária zenésített meg. Jó volt hallani az előadásukat, hiszen amíg a fiatal generáció is így gondolkodik, addig van magyar jövő a Kárpát-medencében.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/41. számában.