2023. április 8., 09:44

Nemzetközi megszégyenülés vár Szlovákiára, ha nem épül fel a Rázsochy Kórház

A felső szintű szolgáltatást nyújtandó Rázsochy állami kórház több mint harminc éve húzódó projektje a helyreállítási tervnek köszönhetően újabb lehetőséget kapott. Több éves várakozás után ugyanis felvillant a remény, hogy a korszerű állami kórház mégiscsak felépülhet. A legmagasabb szintű állami tisztviselők azonban alkalmatlanságukkal és halogatásukkal szó szerint elszalasztották ezt az egyedülálló lehetőséget. Egy kormánytisztviselő „akaratlanul” is felfedte az igazságot, írja a trend.sk portál.

rázsochy kórház
A régi, soha be nem fejezett rázsochy kórház hűlt helye.
Fotó: TASR/AP

Eduard Heger, aki egy személyben miniszterelnök, egészségügyi miniszter és pénzügyminiszter is, az egyes érdekelt tárcák egymásnak ellentmondó álláspontját képviseli. A pénzügyminisztérium ugyanis a Rázsochy Kórház építésének leállítását javasolta. A szintén általa vezetett egészségügyi tárca ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy az építkezés olyan ütemben folytatódik, hogy behozzák a késedelmet, és Szlovákia teljesíthesse a helyreállítási terv összes mérföldkövét.

Alapvető kifogás

A kormány nem akarja beismerni alkalmatlanságát. A Heger által vezetett pénzügyminisztérium ugyanis azt javasolta, hogy a Rázsochy kórház szerkezetkész felépítésénék támogatását vegyék ki a helyreállítási tervből, és az erre szánt pénzeszközöket más kórházak műszaki felszerelésére használják fel. Amint azt a tárca hozzátette, az okok vélhetően a szerkezetkész konstrukció médiában is megjelent késedelmére, illetve annak valószínűtlen teljesítésére vonatkoznak.

Állítólag az egészségügyi dolgozók folyamatos hiánya is gondot jelent.

Azaz, még ha sikerülne is a szerkezetkész épületet felépíteni, ezt követően pedig találnának is több száz millió eurót annak befejezésére és felszerelésére, a munkaerő-probléma továbbra is fennállna, arra való tekintettel is, hogy a közelben egy magánkórház épült”

– olvasható a pénzügyi tárca véleményében, amit azonban Eduard Heger azóta eltávolított a portálról.

A Nemzeti Végrehajtási és Koordinációs Hatóság (NIKA) is megerősítette, hogy a szóban forgó véleménnyel kapcsolatban egyeztetett a Pénzügyminisztériummal. „Ez a hozzászólás is tárgya volt a minisztérium és a NIKA vitájának a Kormányhivatalban” – tájékoztatott a NIKA véleményéről a Denník N napilap.

Csak egy hivatalnok hibája

A kormányhivatal az egész helyzetet azzal magyarázta, hogy egyszerűen hiba történt. A vélemény állítólag tévedésből, egy hivatalnok hibájából jelent meg a Slov-lex portálon, ezért vetette le onnan Eduard Heger. Úgy tűnik, a kormányfő és politikustársai egyelőre megtartják maguknak a kórház megépítésének képtelenségéről szóló információkat. A kormányhivatal szóvivője, Matej Neumann szerint a Rázsochy Kórház építése a tervek szerint folytatódik, csak éppen nem a helyreállítási tervből fogják azt finanszírozni.

Emiatt azonban drasztikusan lecsökkent az esély a megépítésére, és nagy valószínűséggel további 30 évre elhalasztják azt.

A nemzetközi megszégyenülés után Szlovákia ugyanis aligha jut pénzhez a megépítésére. Abban az esetben, ha a kórház mégis megépül, Szlovákia polgárai adják majd össze ehhez a pénzt.

Csak semmi pánik

A pénzügyminisztérium a kiszivárgott véleménnyel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a káoszról szóló állítások alaptalanok.

A hivatal egyik alkalmazottjának esetleges bonyodalmakról szóló megállapításai nem egyenlőek a pénzügyminisztérium hivatalos véleményével”

– tájékoztatott a tárca sajtóosztálya hozzátéve, hogy a tárca tiszteletben tartja a véleményszabadságot, ezért gyakran a véleményezési eljárásban az egyes tisztségviselők vagy főosztályok különböző, sőt egymásnak ellentmondó véleménye is elhangzik.

Az ellenzéki pártok azonban úgy vélik, hogy a Rázsochy megépítését a volt kormányfő Igor Matovič és a jelenlegi Eduard Heger is figyelmen kívül hagyta az első naptól kezdve.

Véleményük szerint a Rázsochy Kórház felépítésére szánt 300 millió eurót csak úgy lehet megmenteni, ha azt a regionális kórházak rekonstrukciójára fordítják.

Például azokéra, amelyek megfeleltek a helyreállítási terv pályázati kiírásának, de az OĽaNO politikája miatt, amely minden magántőke ellen harcol az egészségügyi szektorban, a kiírást leállították, jelentette ki Richard Raši, a Hlas-SD alelnöke.

A Progresívne Slovensko szerint „a Heger miniszterelnök által irányított minisztériumok közötti káosz nem érdekli sem az egészségügyi dolgozókat, sem a betegeket. Ők azt akarják tudni, hogy lesz-e új kórház. És valós a veszélye annak, hogy a kormány hozzá nem értése és üres ígéretei százmilliók elvesztését eredményezik a helyreállítási tervből.

Ezért felszólítjuk az illetékes miniszterelnököt, hogy vállalja a felelősséget és hagyjon fel a nyilvánosság félrevezetésével”

– jelentette ki Michal Šimečka, a PS elnöke a postoj.sk portál szerint.

De Richard Sulíknak és Boris Kollárnak sem tetszik, ami a Rázsochy Kórház kapcsán zajlik. „Ha nem épül meg a Rázsochy Kórház, a felelősség az ideiglenesen kinevezett Eduard Heger miniszterelnököt terheli” – mondta az eset kapcsán Boris Kollár, a Sme rodina elnöke. Az ellenzéki SaS vezetője, Richard Sulík szerint, biztosan nem tartják be a Rázsochy esetében a pénzügyi és az időtervet, és „ez ennek a kormánynak a fiaskója lesz”, jegyezte meg az ellenzéki pártelnök.

Kormányzati blamázs: Miért és hogyan (nem) épül fel a Rázsochy

Az alábbiakban azt szeretnénk kronológiai sorrendben bemutatni, hogy az ötlet kipattanása óta miként alakult a soha fel nem épült pozsonyi állami kórház eddigi sorsa.

1970 – Kiírták a kórházépítésre az országos nyilvános városépítészeti pályázatot, a következő tíz évben semmi sem történt.

1982 – Jóváhagyta a kormány a Rázsochy Egyetemi Kórház felépítését

1987 – Elkezdődött a kórházépítés, a tervek szerint 1993-ban kellett volna befejezni.

1991–1999 – Az építkezést átmenetileg leállították, majd újra elkezdték, aktualizálták a tervdokumentációt, felülvizsgálták a finanszírozást.

2000 – Elvégezték az utolsó munkák egyikét a kórház területén, megépült néhány új objektum, például egy helikopter-leszálló is.

2000. október – Leállították a Rázsochy finanszírozását. A kormány azonban nem döntött a következő lépésekről és a megépült épületrészek sorsáról.

2003. május – A Rázsochyra költött pénz addig mintegy egymilliárd szlovák korona (több mint 30 millió euró), a befejezéséhez további 4,8 milliárd koronára lenne szükség (csaknem 160 millió euró). Rudolf Zajac egészségügyi miniszter javaslatára a kormány úgy döntött, hogy a Rázsochy befejezését végleg leállítják és az ingatlant eladják.

2008. október – Richard Raši egészségügyi miniszter újra elővetette a Rázsochy projektet, és auditot végeztet.

2010. január – Az audit alapján Raši 480 millió euróért (áfa nélkül) a Rázsochy befejezését javasolja. Néhány hónapon belül a kormány elé kell terjesztenie a projekt finanszírozásának módját. Raši azt reméli, hogy a 900 ágyas kórház öt éven belül megkezdheti működését.

2013. július – Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter azzal állt elő, hogy a Rázsochy befejezése hátrányos, és egy teljesen új kórházat kellene felépíteni a Patrónkán. A kórház 250 millió euróba kerülne, és PPP-projektből lehetne finanszírozni.

2014. március – Az Ernst & Young Financial Advisory és a Ružička Csekes konzorcium készíti el 955 ezer euróért az új pozsonyi kórház építésének megvalósíthatósági tanulmányát.

2015. január – Napvilágra került a megvalósíthatósági tanulmány, és ezzel együtt az a tény is, hogy az államnak egy magánszemélynek is fizetnie kellene. A minisztérium addig azt állította, hogy semmi ilyesmi nincs a tanulmányban. Még ugyanebben a hónapban a tárca pályázatot ír ki, amelyen keresztül magánpartnert keres. 6,3 milliárd eurós versenypályázatról van szó.

2015. február – A PPP-projekttel kapcsolatban az Egészségügyi Minisztérium tanácsadója az Ernst & Young Financial Advisory és a Ružička Csekes konzorciuma lesz: 2,5 millió euróért.

2016. november – Tomáš Drucker egészségügyi miniszter javaslatára a kormány megszünteti a patrónkai új kórház építését PPP projekt formájában, és a lehetséges magánpartnerekkel való párbeszédet is. A minisztériumnak alternatív tervet kell készítenie, megint játékba kerül a Rázsochy Kórház is.

2017. március – A Rázsochy esetében két alternatívát fontolgatnak. Vagy befejezik, vagy a meglévő szerkezetet lebontják, és egy új kórházat építenek. A várható költségek 263 millió euróra rúgnak, a tervek szerint a kórháznak 2022-től kellene a betegeket szolgálnia. „77 éves leszek, de szilárd meggyőződésem, hogy az egészségügyi minisztérium legújabb döntésével a Rázsochy elkészül” – mondta a kórház egykori főépítésze, Jindřich Martin, aki kollégáival közösen mindössze 30 évesen tervezte az épületet.

2017. november – Drucker miniszter bejelenti, hogy a Rázsochy Kórházat lebontják.

2018. február – Az egészségügyi minisztérium közbeszerzést ír ki a bontási munkálatokra.

2019. május – A bontási munkákat a Metrostav és a Mrozek cégek végzik el 12,8 millió euróért. Andrea Kalavská egészségügyi miniszter szerint 2023-ban vagy 2024-ben épülhet fel az új kórház a Rázsochyn.

2019. június – Az egészségügyi minisztérium közbeszerzést ír ki az új kórházprojekt átfogó előkészítésére.

2019. augusztus – Elkezdték bontani a Rázsochy kórház szerkezetét. Az első ütést Peter Pellegrini akkori miniszterelnök végezte el egy kotrógéppel.

Rázsochy bontás
Fotó:  TASR

2020. január – Folytatódnak a bontási munkálatok a Rázsochyn.

2020. május – Marek Krajčí miniszter irányítása alatt elhalasztják a szerződés aláírását a komplex projekt nyertesével. Az ok állítólag a járvány. „Érvényes a szavunk, miszerint a Rázsochy kiemelt projekt a számunkra, és azt szeretnénk, hogy Szlovákiában öt éven belül megépüljön az egyetemi kórház” – mondta akkor Krajčí.

2022. április – Befejezték a bontási munkálatokat a Rázsochyn.

2022. június – Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter azt javasolja, hogy a helyreállítási tervből származó pénzforrásokból építsék meg a Rázsochy Kórházat. Tárcavezetői ideje alatt megújult a Rázsochy közbeszerzési eljárása.

2022. július – Eduard Heger kormánya úgy döntött, hogy a felújítási tervből felépül a Rázsochyi kórház szerkezetkész épülete. Erre 281 millió eurót (áfa nélkül) különítettek el. A kórházban 653 ágy lesz, további 500-zal pedig bővíthető lesz. A szerkezetkész konstrukció befejezését 2026-ban tervezik. Három év és a pályázat felfüggesztése után az egészségügyi minisztérium 16,7 millió euró értékben szerződést ír alá a projekt komplex előkészítésére az Amberg Engineering Slovakia és a CED Consulting beszállítói csoporttal.

2022. december – A Rázsochy megvalósíthatósági tanulmányát a Smart Healthcare Solutions cég készíti el, 77 ezer euróért.

2023. január – A Rázsochyi Kórház teljes befejezése legkésőbb 2029-re várható. A kormányhivatal elemzői, akik felügyelik a helyreállítási tervet, bírálják Lengvarskýt a projekt késleltetése miatt.

2023. február – Lengvarský miniszter változtat retorikáján, már nem állítja biztosan, hogy 2026-ra megépül a szerkezetkész konstrukció. „Ezt nem tudom garantálni, de a következő mérföldkő a szerződés megkötése az építési vállalkozóval, és ha ez sikerül, minden a tervek szerint alakul” – mondta.

2023. március – Eduard Heger megbízott miniszterelnök, egészségügyi és pénzügyminiszter garantálja, hogy a Rázsochy Kórház felépítése a felújítási tervből érvényes. Volt kormánytársa – Krajčí korábbi egészségügyi miniszter – ennek az ellenkezőjét állítja. Szerinte a remény, hogy Rázsochyt a helyreállítási tervből finanszírozzák, szertefoszlott, mert nem fogadták el az általa beterjesztett törvényt.

2023. április – Az Eduard Heger által vezetett pénzügyminisztérium a véleményezési eljárás keretében azt javasolta, hogy a Rázsochy Kórházat vegyék ki a felújítási tervből, és a rá szánt pénzeszközöket más kórházak műszaki eszközeire fordítsák. Heger miniszterelnök szóvivője úgy reagált, hogy hivatalnoki tévedésről van szó csupán, és a miniszterelnök visszavonta ezt a véleményt. Hozzátette azt is, hogy a Rázsochy építését nem állítják le.

Az évszázad építkezése

Eddig a történet, amely olyan, mint egy véget nem érő saga. A Rázsochy Kórházat az állam évtizedekig képtelen volt felépíteni, de arra sem volt képes, hogy a tervet végleg elutasítsa. Felépítik, nem építik, mégis, mégsem?  S ha igen, mikor?  Így lehetne összefoglalni számos egészségügyi miniszter és kormány ezzel kapcsolatos intézkedését.

Rázsochy+Bory
Évekig állt így, mint egy szellemváros
Fotó:  youtube.com

Eddig csak egy pénznyelő volt a kórház, eredmény nélkül a betegek és az egészségügyi szakemberek számára. A konstrukció megépítésével, a terep őrzésével, az audittal, majd a lebontásával a kiadási oldal egyre csak dagadt. Pontos összeget nem tudni, de minden bizonnyal több tízmillió euróról beszélhetünk.

S most megint ugyanott tartunk. Az egyik oldalon ott van a vállalás: a Rázsochy megépítésére, és bár az egyik alapprobléma – legalábbis a szerkezetkész építkezés finanszírozása – megoldódott, korántsem biztos, hogy jól alakul majd a dolog . A másik oldalon pedig újra megjelent a Rázsochy leállításának javaslata – bár állítólag csak egy hivatalnok tollából. Meddig fogjuk még ezt a játékot játszani?

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.