Nemzeti örökségünk – Szent István-nap Megyercsen
Egy kis közösség különleges módon első alkalommal ünnepelte meg az egyik legfontosabb nemzeti ünnepünket, Szent István, Magyarország első királyának szentté avatásának és az államalapítás napját.

A szervezők rendkívül gazdag és változatos programmal várták az érdeklődőket, akik délutántól késő estig számos eseményen vehettek részt. A rendezvény fő célja az volt, hogy a résztvevők megemlékezzenek Szent István király örökségéről és az államalapításról, valamint együtt ünnepeljék magyarságunk kulturális értékeit.
Beszédében hangsúlyozta, „ szívből mondunk köszönetet Magyarország kormányának, a nemzetpolitikai Államtitkárságnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.nek, valamint köszönjük mindenkinek a közreműködést, a támogatást és az odaadást. A közös munkánk kicsúcsosodása ez a mai Szent István Ünnep, amelynek története mesés. A Szülői Szövetség első alkalommal nyújtott be pályázatot és nyertünk. A benyújtott sikeres pályázatnak köszönhetően tudtuk megrendezni a mai gazdag programokkal tarkított ünnepet, amelynek összeállítása során elsődleges szempont volt, hogy kizárólag felvidéki fellépőkkel tarkítsuk ezt a napot, ezzel is erősítve a közösségünket.”
Ezt követően Becse Norbert, Nyitra megyei képviselő és a Magyar Szövetség járási elnöke tartotta meg ünnepi beszédét.
A rendezvény egyik kiemelt eseménye a kenyérszenteléssel egybekötött ökumenikus istentisztelet volt, amelynek keretében megérkezett a Szent Korona mása vitéz dr. Sass László Sándor, az 1956-os Vitézi Lovagrend Világszövetségének elnöke és Földes István, a Kárpát-medencében Élő Magyarokért KHT elnökének támogatásával. A koronát látva emberi közelségben, szinte kézzel fogható módon, mindenki meghatódott. A jelenlévők érezték a történelem súlyát és az ősi magyar hagyományok mélységét, amelyet a korona szimbolizál.
Sokak számára megható és felemelő érzés volt egy ilyen ritka alkalmon részt venni, ahol a magyar nemzet egyik legszentebb és legértékesebb jelképe testközelbe került és még közös fotót is készíthettek. A Szent Korona emlékeztette a résztvevőket a közösség összetartó erejére és a nemzeti identitás fontosságára, amely generációkon átível. Az istentiszteletet a lakszakállasi református énekkar fellépése zárta.
A kultúrműsor rendkívül gazdag volt. Fellépett a a naszvadi Sústya Citerazenekar és a Búzavirág Éneklőcsoport, Krnčan Milan, a Magyarock Dalszínház tagja, Horváth Lisa, ifjú táncművész, Oláh Ferenc, a helyi nyugdíjasklub tagja nótázott. Fergetes néptáncbemutatót tartott az alistáli Művészeti Alapiskola Hajnal Néptáncegyüttese. A néptánccsoport előadása a magyar népi hagyományok legszebb elemeit elevenítette fel, színes viseleteik és lendületes mozdulataik mindenkit magukkal ragadtak. A Pozsonyi sétatéren című Korpás Éva dalra így egy mai szóval élve „Flashmob“ tánc kerekedett. A falu apraja-nagyja táncra perdült. Elmondhatjuk, hogy a tánc tényleg közösséget épít. A közönség és a fellépők együtt élték át a zene és a tánc örömét. A helyszín néhány pillanatra egy hatalmas, boldog táncparketté változott, amelyen mindenki szabadon kifejezhette az örömét és a szabadságát.
Az est folyamán még fellépett Rigó Mónika, énekesnő és a ONE-H zenekar. Az ünnepség varázslatos fényjátékkal és vidám utcabállal zárult, amely méltó befejezése volt a Szent István napi rendezvénynek.
A fényjáték színes fénycsóvái és látványos effektek ragyogták be az égboltot, lenyűgözve a közönséget és emlékezetes vizuális élményt nyújtva minden résztvevő számára. A zenét a Crazy Band zenekar szolgáltatatta.
A rendezvény összességében rendkívül sikeresnek bizonyult, hiszen kiváló alkalmat teremtett a közösség számára a magyar kultúra és hagyományok ápolására.
Az esemény során a résztvevők nemcsak a nemzeti értékeket elevenítették fel, hanem erősítették az összetartozás érzését is. A programok gazdagsága és változatossága lehetőséget adott mindenkinek, hogy megtalálja a számára legkedvesebb tevékenységet, legyen az néptánc, éneklés, sport, vagy éppen közös tánc.
Az ünnepség egyértelműen hozzájárult a közösségi kapcsolatok megerősítéséhez, és a résztvevők számára lehetőséget nyújtott az egymás iránti tisztelet és szeretet kifejezésére is, továbbá a hagyományok átörökítésére a fiatalabb generációk számára. (Zink Vass Nóra)
