Nem mindennapi borbélyműhely nyílt Füleken
Pár hónappal ezelőtt két kolumbiai borbély érkezett a városba, akik újra divatba hozták az ápolt szakállat és frizurát. Bár nem beszélnek sem szlovákul, sem pedig magyarul, és az angollal is hadilábon állnak, ez mégsem jelentet akadályt a vendégek körében. Sőt, egymásnak adják a kilincset.

A város főtere közelében lévő szalonban igazi kolumbiai hangulat uralkodik. Szól a latin zene, így az ember egy pillanatra kiszakadhat az európai valóságból. A profi munka mellett talán ez az egyik oka, amiért gyorsan népszerűvé vált a hely. Azonban sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a két kolumbiai barber, miért éppen Szlovákiában telepedett le. Az egyikük, Valentin Zambrano elmondja, olyan lehetőséget kapott, ami talán csak egyszer adatik meg az életben. Így élt a lehetőséggel, és több ezer kilométerre a szülőföldjétől próbált szerencsét. Az új helyzetből pedig igyekszik a lehető legtöbbet és legjobbat kihozni.
„Ha nem kockáztatsz, nem nyersz. Én szeretem a munkám, ezért élvezem az itt töltött időt. Nem hiányzik az otthonom, mert a munkámnak élek. Az embereknek tetszik, amit csinálok és elégedettek. Nekem ez a legfontosabb” – mondja Valentin.
Valentin felettesét nagyon érdekli a latin kultúra. Ellátogatott Kolumbiába, felfedezte a borbély franchise hálózatot, megtetszett neki, ezért Szlovákiában is elindította azt. Három éve Rimaszombatban nyitotta az első borbélyműhelyét, a füleki a második. Bár egy-egy barber shopban töltött alkalom többe kerül, mint a fodrásznál, a visszajelzések alapján a helyiek örülnek az új szolgáltatásnak és nem restek többet időzni, illetve többet pénzt otthagyni.
Ha egy vendég ellátogat a borbélyhoz, legkevesebb egy órát fog ott tölteni, a kolumbiaiak a szolgáltatás időtartamát nem veszik túl szigorúan. Hajvágással kezdenek, ezt követi a fade-elés és a stylingolás, majd következik a gőzölés és borotválás. Az európai vendégek arca sokkal érzékenyebb és könnyen kipirosodik, állítják a szakik, ezért, hogy ezt elkerüljék, meleg és hideg levegőt alkalmaznak. A borbélynak hosszú távú tervei vannak Szlovákiában.
„Nem tudom mit hoz a jövő, de amíg itt vagyok, szeretnék minél többet megtudni a kultúráról, megtanulni a nyelvet, megismerni az embereket, mivel most itt van dolgom” – tette hozzá Valentin.
A borbély mesterség több száz éves múltra tekint vissza. A borbélyok a penge, az ún. borbélykés mesterei voltak. Régen eret vágtak, sebeket varrtak össze, néhol fogakat is húztak. Ezért a múlt század eleji-közepi fényképeken megfigyelhető, hogy fehér köpenyben dolgoztak. A borbély kizárólag férfi vendégeket fogad, és a hajvágás mellett a szakállvágás, -igazítás, -festés és borotválás szakértője is.