2021. szeptember 9., 14:44

Nem adjuk a királyhelmeci kórházat!

A királyhelmeci kórház vezetősége július végén kapta meg az egészségügyi minisztériumból az intézmény tervezett lefokozásáról szóló értesítést. Ez azt jelentené, hogy osztályok sora zárna be, és csak a járóbeteg-ellátás, illetve az utókezelés maradna meg. Felszámolnák a szülészetet, a sebészetet, a belgyógyászatot és a gyermekosztályt, amelyek az 1965 óta folyamatosan működő kórházban időközben létrejöttek, ezenkívül a sürgősségi betegellátás is megszűnne.

khelmec
Fotó: Molnár Gabriella

Augusztus elejétől tárgyalások sorozata zajlott, hogy észérvekkel győzzék meg a döntéshozókat a terv hibáiról, illetve, hogy figyelmeztessenek a változásokból fakadó számtalan veszélyre.

Az egyik észérv a város, illetve a kórház földrajzi fekvése. Hencel Klára igazgató elmondta, hogy a hozzájuk legközelebb eső két járási kórház és sürgősségi szolgálat 55 km-re van.

— A másod- és harmadosztályú utakon több vasúti sorompó is található, vagyis akár 5-10 perces plusz menetidővel is kell számolni, ha éppen vonat halad a síneken. Lehetetlen betartani a 45 perces célba érkezési időkeretet, ami már az emberi élet veszélyeztetését jelenti. Elképzelhetetlen, hogy egy nagyobb üzemi baleset vagy tömegszerencsétlenség esetén, amikor sokszor percek kérdése az életben maradás, ne a helyi kórházba kelljen szállítani az érintetteket.

A régió nyelvi adottságai is indokolttá teszik, hogy a megszokott kórházi ellátás teljes egészében megmaradjon Királyhelmecen. A kórház vonzáskörzetében 60 ezer ember él, a betegek 90 százaléka magyar ajkú, de nem jelent gondot a kommunikáció, mert a kórház személyzete kétnyelvű.

A reformtervezet leminősítené a kórházat, és a jelenlegi, 10 részleggel működő sürgősségiből közösségi kórház lenne. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a sebészeten és a nőgyógyászaton csak egynapos, kisebb orvosi beavatkozásokat végezhetnének, miközben a szülészeten évente átlagosan 380 gyermek születik.  Az pedig, hogy a belgyógyászati részleget teljes mértékben felszámolnák, szó szerint sokkolta a lakosságot és a kórház vezetőségét.  A reform következtében 70 alkalmazottjuktól kellene megválniuk.

A koronavírus-járvány ideje alatt a Covid-osztályon 20 ágyat különítettek el, amiből 5 lélegeztetőgéppel, 9 oxigénkészülékkel ellátott. A PCR-tesztelést is lehetővé tették, és a laboratóriumot mikrobiológiai részleggel bővítették. Még a pandémia előtt azt tervezték, hogy ideggyógyászati, illetve ortopédiai programot indítanak, sőt a belgyógyászati, a sebészeti és a traumatológiai részleg bővítésén is gondolkodtak. Önerőből fejlesztettek, az elmúlt pár évben 3 millió euró értékben vásároltak korszerű berendezéseket, így már a bodrogközi és az Ung-vidéki betegeknek sem kell más kórházba utazniuk CT-vizsgálatokra.

A kórház jól gazdálkodik, mérlegszámaik pozitívak, és nincs semmilyen adósságuk az állam felé. Észérvekkel tehát nem lehet megindokolni az intézmény leminősítését, nem csoda, hogy a vezetőség és az alkalmazottak harcba szállnak a megmaradásért.

A királyhelmeci kórház két egészségügyi körzet – a Bodrogköz és az Ung-vidék lakosainak a betegellátását biztosítja. Ezért a régió falvainak és városainak társulásai Nagykaposon és Királyhelmecen is szerveztek egy-egy összejövetelt, amelyre meghívták a kórház igazgató asszonyát. Közös petíciós bizottságot alakítottak, amelybe a kórház két tagot delegált. Nyilatkozatban utasították vissza a kórházreform jelenlegi formáját és a régió polgármesterei is támogatásukról biztosították Hencel Klára igazgatót. Az aláírásgyűjtés, vagyis a királyhelmeci kórház megmentéséért indított polgári kezdeményezés szeptember hetedikén kezdődött.

Megjelent a Magyar7 2021/36. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.