2020. november 28., 16:55

Nehéz idők a vendéglátásban

A koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások a vendéglátói szektort érintik a legérzékenyebben. Ha rövid időn belül nem történik változás, az éttermek és bárok tulajdonosai lassan felélik a tartalékaikat. A legtöbben megpróbálnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, de sokan már a túlélésért küzdenek. Két rimaszombati étterem tulajdonosát kérdeztük meg, hogyan látják a kialakult helyzetet.

Takács Bálint, az Incognito Bistrorant étterem tulajdonosa elmondta, hogy az október 15-i bezárástól kezdve mintha elvágták volna a bevételeiket, az addig megszokotthoz képest mintegy ötödére esett vissza a forgalmuk. A szezonális ételkülönlegességeket is kínáló új étterem idén júliusban nyitott, így kevesebb mint három hónapnyi nyitvatartás után máris átmeneti bezárásra kényszerült. Megpróbálják túlélni ezt az időszakot úgy, hogy közben ne kelljen elküldeni az alkalmazottakat.

Biztosítunk egy minimális bevételt a dolgozóinknak, de az lényegesen kevesebb a korábbihoz képest, és már így is mínuszba megyünk. Bevétel jóformán csak a napi menüből van, amit kiszállítunk. A megrendelések száma ugyan lassan növekszik, de így sem érjük el azt a szintet, amelyen korábban voltunk. Próbáltunk változtatni a csomagoláson, hogy minőségibb legyen. Olyan műanyag edényben tálaljuk az ételt, amit aztán lefóliázunk egy géppel, így teljesen légmentessé válik

– mondja az étterem vezetője. Új étlapot is készítettek, és több újdonságot is betettek a menübe, ezzel párhuzamosan pedig az árakat is csökkentették. A csomagolásért és a városon belüli kiszállításért nem számolnak felárat, ezek költségei szintén a vállalkozást terhelik. Így persze kisebb a nyereség az árrésen, miközben az egyéb kiadások megmaradtak.

Incognito bistro
Incognito bistro

A kieső bevételek miatt fejlesztésekről, új konyhai eszközök, berendezések vásárlásáról egyelőre szó sem lehet, a befektetésre szánt források most a túléléshez kellenek, így azokat az alkalmazottak bérének kifizetésére kell átcsoportosítani. A 13 alkalmazottból egyelőre senkit sem kellett elbocsátani, de többen már részmunkaidőben dolgoznak.

Takács Bálint szerint az állami segítség nagyon csekély mértékű, és nincs racionálisan elosztva, ráadásul a követelmények sem mindig egyértelműek. Az állam csak a bérek után fizet kompenzációt, magát a vállalkozót nem támogatja, nem engedi el az adó- és járulékterheket, mint ahogy teszik például Magyarországon. A hivatalos statisztikák is ezt támasztják alá, ugyanis a vállalkozásoknak nyújtott segítség tekintetében Szlovákia az uniós lista végén kullog, V4-es összevetésben pedig a leggyengébben teljesít.

Az egy dolog, hogy túléljük ezt a helyzetet, és nem kell bezárnunk, de mi lesz utána? Mennyi vendégünk fog visszajönni? Mennyi beszállítónk tud megmaradni? Mi régiós szinten több beszállítóval dolgozunk, akik arról számolnak be, hogy nem tudják a húst, a zöldséget eladni. Olyan visszaesések vannak, hogy eszméletlen. Ha ez sokáig így folytatódik, nagyon kevesen tudnak talpon maradni, és teljesen kivéreztetik a szektort

– véli az Incognito Bistrorant vezetője, aki szerint a megoldás az lenne, ha a szigorú járványügyi intézkedések betartásával, akár napi ellenőrzések árán is, de minél hamarább megnyithatnának a vendéglátóhelyek.

Halász Attila a Palazzo Pizzeria tulajdonosa is arról számolt be, hogy az étterme működését teljesen korlátozza az érvényes óvintézkedés.

– Ugyanez volt tavasszal, akkor sem tudtunk vendégeket fogadni. A járvány előtt az éttermi szolgáltatásokra fókuszáltunk, nem a kiszállításra. Már az első nap, amikor bezáratták az éttermet, el kellett dönteni, hogy bezárunk, vagy átállunk a kihordásra – mondja Halász, hozzátéve, hogy nem vállalkozó az, aki nem próbálkozik. Felidézte, hogy kb. két hónapba telt, mire felfuttatták a kihordást, s míg rájöttek, miből mennyit kell főzni. Mire ez elkezdett jól működni, addigra jött a nyár, és újból megnyithatott az étterem. Most a második hullám alatt annyival könnyebb a helyzet, hogy már van egy korábbi tapasztalatuk, mit és hogy kell csinálni, de így is kellett egy felfutási idő, mire az emberek újból elkezdtek ételt rendelni.

A Palazzo nyolc éve működik, és Rimaszombat egyik legnagyobb és legkedveltebb éttermévé nőtte ki magát. Halász elmondta, hogy a korlátozások után a forgalmuk a harmadára csökkent, és a 18 alkalmazottból tízen maradtak munkaviszonyban. A teljes munkaidőben alkalmazottakat fél munkaidőben foglalkoztatják, a részmunkaidősöket el kellett küldeni. A mostani megrendelést talán hatan is győznék, de nem akarja szélnek ereszteni az embereket, mert három évbe telt, mire összekovácsolódott egy jó csapat, amit nehéz lenne pótolni.

Palazzo pizzeria
Palazzo pizzeria
A kiszállítással és a terasz nyitvatartásával legalább enyhe mínuszra lehet hozni a forgalmat, de azt tudni kell, hogy ez most nem nyereséges és nem is nullás. A pandémia a mi szektorunk számára csődhelyzetet teremtett, és beigazolódott, hogy megint csak magunkra számíthatunk. Fogunk kérni bérkompenzációt, ám az eddigi állami segítség szinte nevetséges – panaszolja Halász, aki szerint gyerekcipőben jár a problémák orvoslása Szlovákiában. A fő problémát a bizonytalanság, valamint az egymásnak ellentmondó rendelkezések okozzák. Így nehéz tervezni, sokszor improvizálni kell.

Elárulta, hogy Drive-in (autós kiszolgálás) kialakításában is gondolkodtak, ehhez azonban fel kellett volna áldozni a játszóházat, amit már megszerettek a kisgyermekes családok. Egy ilyen beruházás nagy átalakítással járna, ami csak hosszabb távon kifizetődő, a körülmények ugyanakkor gyorsan változnak. Ebben a helyzetben tulajdonképpen az alkalmazkodás lehet a siker záloga. Amikor legalább a teraszok nyitvatartását engedélyezték, azonnal kihasználták a kínálkozó lehetőséget.

– Délután négyig öt asztal áll a vendégek rendelkezésére a fűtött teraszon. Erre azért van szükség, hogy a pandémia idején se szokjanak el tőlünk az emberek, és érezzék, hogy mi itt vagyunk és értük dolgozunk – hangsúlyozta Halász. – Fel vagyunk készülve arra, hogy akár tavaszig is kihúzzuk ilyen kondícióban, de nagyon szeretnénk, ha még az idén enyhítenének. Az évnek a gyöngye a december, a karácsonyi időszak hangulatos délutánokkal, vacsorákkal szokott telni az étteremben a családi és a céges, baráti összejövetelekkel. Nagyobb csoportokat valószínűleg nem fognak engedélyezni, mégis örülnénk, ha korlátozott mértékben nyitva tudnánk tartani és szolgáltatást nyújtani az év legszebb időszakában.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/48. számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.