Négy millió eurós hitelből fejleszti a közúti infrastuktúrát Dunaszerdahely
A dunaszerdahelyi városi-képviselő testület szeptember 29-i ülésén 4 millió eurós hitel felvételéről döntött. Az önkormányzat ebből az összegből út- és járdafelújítást, valamint közösségi terek revitalizását szeretné megvalósítani.
A városi önkormányzat 2021-ben 2 millió eurót használna fel, majd a hitel másik felét az azt követő évben fordítaná beruházásra. Ebből a pénzből újítanák fel többek között a Vasút, a Csillag, az Akácfa és az Amadé László utcát. Megépülne az összekötő út az Észak II-es lakótelep és a Kisudvarnoki út között. Revitalizálnák a Vásártéri szabadidőparkot, a Szent István téri parkot és a Vámbéry teret is.
– fogalmazott indoklásában Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere.
Hakszer Roland városi képviselő azt kifogásolta, hogy a tervezett beruházások között miért nem szerepel óvoda- vagy iskolafelújítás.
A polgármester válaszában elmondta, hogy ebből az összegből azért nem fordítanak pénzt az oktatási intézmények felújítására, mert arra a célra európai uniós támogatásokra is lehet pályázni, útfelújításra viszont nem lehet uniós pénzeket fordítani.
A képviselők jóváhagyták annak a visszatérítendő, kamatmentes hitelnek az igénylését, amelyet az állam nyújt azoknak a településeknek, amelyeknek a koronavírus-járvány miatt bevételkiesésük van a költségvetésből. Dunaszerdahely esetében ez az összeg meghaladja a fél millió eurót.
A városi képviselő-testület által jóváhagyott,
2021. január 1-től életbe lépő új rendelet értelmében a civil szervezetek a pályázati kérelmeket csak elektronikus úton nyújthatják be a városi hivatalba. A jövőben minden igénylőnek pályáznia kell.
A pályázati támogatás jóváhagyásáról nemcsak az illetékes szakbizottságok döntenek majd, hanem a jövőben minden képviselő minden benyújtott pályázati kérelmet elbírál és értékel.
– tájékoztatott az ülésen Hájos Zoltán polgármester.
Antal Ágota képviselő azt nehezményezte, hogy ezután a szakmai bizottságok létjogosultsága megkérdőjeleződik és a szakmaiság elveszik.
– hangsúlyozta a képviselő.
A. Szabó László alpolgármester erre reagálva elmondta,
Karaffa Attila alpolgármester pedig
azt utasította vissza, hogy a bizottsági munka megszűnne, hiszen a bizottságok számos egyéb fontos kérdést megvitatnak, nemcsak a pályázati pénzek elosztására tesznek javaslatot.
Hájos Zoltán polgármester pedig válaszában elmondta,
Az új rendelet további fontos újdonsága, hogy
a kulturális, sport, oktatási, ifjúsági és szociális célokra szánt támogatásra az önkormányzat minden évben elkülönítené a természetes személyek adójából befolyt összeg 2,5%-át.
Szeptember 29-én mindkét város képviselő-testülete jóváhagyta az önkormányzatok közötti partneri szerződés megkötését, amely lehetőséget ad a baráti és hivatalos kapcsolatok megerősítésére és kibővítésére. A két város együttműködése eddig is eredményes volt, hiszen többek között egy határon átnyúló uniós pályázatnak köszönhetően sikerült kiépíteni a dunaszerdahelyi termálfürdőben a tó melletti sétányt. Emellett élénk az együttműködés a csallóközi és a szigetközi turizmus közös népszerűsítésében is.