Napirenden a hajléktalan téma Füleken
A füleki képviselő-testületi üléseken gyakorta felmerül a hajléktalanoknak való segítségnyújtás témája. Legutóbb az egyik képviselő hívta fel a városi rendőrparancsnok figyelmét a hajléktalanok fokozottabb ellenőrzésére. A polgármester akkor közölte, hogy a járványhelyzet megszűnésével sor kerülhet a otthontalanok helyzetének feltérképezésére, ezután pedig szükségessé válik egy megoldási javaslatcsomag kidolgozása.

Folyamatosan emelkedik a hajléktalanok száma a városban. Vass Erika, a közösségi központ munkatársa a téma kapcsán elmondta, nem titok, hogy a szegényebb családok az olcsóbb lakásokat koldulásból tartják fenn és a mindennapi betevőt is így szerzik meg, nagyrészt külföldön. A járvány idején lezárultak az államhatárok, kijárási tilalom volt érvényben, emiatt sokan nem jutottak „jövedelemhez“, nem tudták fedezni a lakással járó kiadásokat, így az utcára kényszerültek.
- részletezte Vass Erika.
Botos Pál, terepszociális munkás kiemelte, az önkormányzat, a városi rendőrség és a szociális munkások közös érdeme az, hogy a hajléktalan probléma nem durvul el a városban.
- mondta Botos Pál.
Vass Erika hozzáfűzte továbbá, hogy a szaknyelv nemcsak azokat nevezi hajléktalanoknak, akik a szabad ég alatt élnek, hanem azokat is, akiknek lakhelyük a községi vagy a városi hivatal címére van bejegyezve. Ez Füleken mintegy 600 embert, majd 100 családot érint.
- magyarázta.
A szakirodalomban a hajléktalansági állapotnak is vannak formái és szakaszai. A Füleken élők az új jelenség mindegyik formájába, azonkívül a második és harmadik szakaszába sorolhatók. Ez a tönkremenés és a lemondás fázisa, ami már nehezen kezelhető, mivel kialakult egy életstílus, amihez, bár sokakat meglep, de foggal-körömmel ragaszkodnak a hajléktalanok. Megszokták a „szabad életet“, sok esetben nélkülöznek, éheznek csak azért, hogy meg legyen oldva a napi alkohol kellő mennyisége. Tulajdonképpen tudatosan utasítják el annak lehetőségét, hogy sorsuk jobbra forduljon.
- mondta a szakember.
A hajléktalanokat nehéz visszaállítani az elfogadási keretek közé. Nagyfokú figyelmet és energiát igényel ez a folyamat. Van, aki nem fogad el semmilyen segítséget, és van, aki nem mer segítséget kérni, holott nagyban igényelné azt.
- zárta Vass Erika.
A Füleken élő veszélyeztetett családok és hajléktalanok specifikus szükségletei lennének: szociális lakás, munkalehetőség, szükséglakás, átmeneti otthon, éjjeli menedékhely és étkezde biztosítása.