2022. május 27., 20:00

Napelemek táplálják Ipolynagyfalut

A Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatala május folyamán, a Nap napja alkalmából jelentette meg legújabb statisztikáját, amelyben a szlovákiai lakások napenergiával történő fűtését vizsgálta. Az adatelemzés szerint e vonatkozásban, országos viszonylatban, Ipolynagyfalu jár az élen a Nagykürtösi járásban.

Ipolynagyfalu
Fotó: Kerata László

A 28 lakásnak 28 önállóan működő, fűtőegységet, hőszivattyút és vízmelegítőt magában foglaló napelemes rendszere van; ezek semmilyen más külső hálózatra nincsenek rákötve. Az energiát tekintve a lakások önellátóak. A fűtési rendszer úgy működik, hogy ha van áram a napelemből, akkor azt használja, ha viszont nincs, akkor automatikusan hozzávesz a vezetékes áramból.

Kerata László polgármester szerint meg kell tanulni okosan gazdálkodni az energiával. 

A rendszer egyéni kezelésében és a fogyasztás figyelemmel kísérésében egy okostelefonos alkalmazás is segíti a lakókat, akik ha valóban odafigyelnek az energiagazdálkodásukra, havonta 40 eurónál nem fizetnek többet a villanyért.

Építeni, de miből?

Ipolynagyfalu községben – a Szlovák Köztársaság Közlekedési és Építésügyi Minisztériuma, valamint az Állami Lakásfejlesztési Alap közreműködésével – az elmúlt két esztendő folyamán egy 16 és egy 12 lakásos, vadonatúj lakótömböt építettek fel. Az előbbibe 2020. június 1-jén, az utóbbiba pedig 2021. május 1-jén költöztek be a lakók. Amint azt a településvezetőtől, Kerata Lászlótól megtudtuk, két- és háromszobás lakásokról van szó; a kétszobásokban a konyhán kívül egy nappali és egy hálószoba, míg a háromszobásokban konyha, nappali, hálószoba és egy további tizennégy négyzetméteres szoba található. A háromszobás lakások 70-72 négyzetméter nagyságúak; a földszintieknek egy terasz is a részük. Ezek ugyan nem öröklakások, de a fiatal házaspárok számára – akiknek nincs anyagi lehetőségük saját fészket rakni – tökéletes megoldást jelentenek.

– Kezdetben egy hat lakást érintő projektünk volt, amelyhez építési engedélyt is kaptunk. A közbeszerzésre azonban egy vállalat sem jelentkezett, hiszen a közös terület, a bekötőút kialakítása nagyon drága lett volna. A mi költségünk is elérhette volna akár a 100 ezer eurót is, erre pedig nem lett volna fedezetünk – tudtuk meg a polgármestertől, aki azt is elárulta, hogy eredetileg gázfűtésben gondolkodtak.

A Szlovák Gázművek állásfoglalásában az szerepelt, hogy a disztribúciós hálózatot bővíteni kell, mert a tervezett bérház legszélső lakása 80 méterre lenne a már lefektetett gázvezetéktől. A vezetékek bővítésének költségeit, mintegy 55 ezer eurót a településre hárították volna, így az önkormányzat végül elállt ettől a tervétől.

– Azzal sem értettünk egyet, hogy a település 55 ezer eurójából megvalósuló hálózatbővítés után mindössze jelképes 1 euróért cserébe a Szlovák Gázműveknek kellett volna átadnunk a vezetékeket, hiszen a törvény szerint kizárólag ez a vállalat lehet az üzemeltető. Egyébként a hálózat átadása a községek vagyongazdálkodásáról rendelkező törvénnyel is ütközött volna – fűzte hozzá Kerata László.

Kerata László

Ekkor vették fel a kapcsolatot egy napelemes rendszerekkel foglalkozó vállalattal. A napelemes rendszer – az egyénileg megadott hőmérsékletnek megfelelően – felmelegíti a lakásokban levő 140 literes bojler vizét, ezután a hőszivattyú fűtési üzemmódba kapcsol át. A szóban forgó lakóterek fűtési rendszerének alapját a napenergia képezi, de alternatív megoldásként elektromos fűtés is rendelkezésre áll. Ipolynagyfalu első emberének elmondása szerint a gázfűtésről teljesen lemondtak; ebben némileg közrejátszott a 2019. december 6-i eperjesi gázrobbanás is.

Itthon maradnak a fiataljaink

Ipolynagyfalun ugyan nincsen kiépítve a szennyvizet elvezető hálózat, ezt a két lakótömböt, tehát a 28 lakást, mégis saját szennyvíztisztítóval látták el. Ezt a berendezést napi 24 órán keresztül egy 2 kW-os kompresszor működteti. Az önkormányzat tervei között szerepel egy olyan napelemes telep kialakítása, amely legalább napközben ingyen tudná működtetni.

Örülünk neki, hogy a projekt nem maradt félbe, s hogy még tavaly le tudtuk zárni. A jelenlegi árak miatt nagy valószínűség szerint kivitelezhetetlen lenne, hiszen a vállalkozók nem férnének bele az Állami Lakásfejlesztési Alap által meghatározott költségekbe

– adott hangot örömének a polgármester. Van rá oka, annál is inkább, mert Ipolynagyfalu azon kevés települések közé tartozik, ahol folyamatosan emelkedik a lakosságszám.

– Mielőtt nekifogtunk volna a bérlakásépítésnek, 380 lakosunk volt; ezzel szemben jelenleg 435-en vagyunk. Ez több mint 12 százalékos növekedés. Mind a 28 lakásunk foglalt, többnyire   fiatalok költöztek be. A falunak ugyan nincsen közvetlen anyagi haszna a lakóházakból, illetve a napelemes rendszerből, a bérleti díjak is „elmennek” a kölcsön törlesztésére, az viszont mindenképpen hozadék, hogy itthon maradnak a fiataljaink. Vannak bérlőink a környező településekről, sőt olyanok is visszatértek, akik évekkel korábban elhagyták Ipolynagyfalut – nyilatkozta lapunknak a település vezetője.

Megjelent a Magyar7 2022/21.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.