2025. július 10., 17:31

Nagyszombat megye krízisalapjának fele a déli régiókba vándorol

A Nagyszombat megye által létrehozott Központi Krízisalap Tanácsa döntött a Krízisalapba benyújtott községi pályázatokról. Minden, a krízisalap lehetőségét kihasználó település pályázata nyertes lett. A rendelkezésre álló összeg csaknem felét a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásbeli települések kapják a megye erős magyar frakciójának köszönhetően.

kidőlt fa
Illusztrációs felvétel
Fotó: Zupko Tamás

A Nagyszombat megye által létrehozott Központi Krízisalap Tanácsa döntött a Krízisalapba benyújtott községi pályázatokról. A Tanácsot a megye elnöke, alelnökei és a megye területén működő községi társulások (ZMOS) elnökei alkotják.

Mind a 62 benyújtott pályázat elnyerte a települések által igényelt összeget, összesen 222 418 eurót.

A dunaszerdahelyi járásból 22 település részesült 76 169 euró támogatásban, a galántai járásban pedig 7 település 26 720 euró támogatást kapott. Ez a rendelkezésre álló összeg csaknem fele (46%). Nagy elégedettség számunkra, hogy a települések kihasználják ezt a lehetőséget“

– nyilatkozta portálunknak Nagyszombat megye első alelnöke Berényi József. Hozzátette, a maximálisan megpályázható összeg ebben az évben érte el először a 4000 eurót, ráadásul ez az összeg a jövő évben 5000 ezer euróra emelkedik.

A Központi Krízisalap Nagyszombat megyében 2009-ben jött létre, amelynek célja a természeti katasztrófák, csapások és más rendkívüli események következményeinek enyhítése, valamint megelőző intézkedések támogatása. E célból a krízisalap támogatja a környezet rendbetartását segítő eszközöket vásárlását is. Az alap célja felkészülni és reagálni olyan váratlan eseményekre – természeti katasztrófákra vagy más rendkívüli eseményekre –, amelyek jelentős anyagi kárt okozhatnak a helyi önkormányzatoknak vagy polgáraiknak .

A krízisalapból támogatást kaphatnak a megye területén működő települések, amennyiben befizették a tagsági díjat, mely 0,5 EUR/fő/év . Tagdíjfizetéssel és átlátható működéssel biztosítják, hogy a regionális települések – legyen szó megelőzésről vagy helyreállításról – hatékonyan reagálhassanak a rendkívüli eseményekre, ezáltal védve lakóikat és infrastruktúrájukat.

A 2025-ös krízisalapból a Galánta melletti Pozsonyvezekény település is részesül. Zupko Tamás polgármester elmondta portálunknak, évente 550 eurót fizetnek be az 1100 lakos után.

Befektetési összegről van szó. Ma hívtak a megyéről, hogy 4000 eurót fogunk kapni a krízisalapból. Vízelnyelő pontot építünk ki az összegből a Nagykereszt tér és a buszmegálló térségében, hiszen most is, ahogy sok eső leesett, alig lehetett megközelíteni a buszmegállót. Ez nem akkor összeg, hogy közbeszerzést kelljen indítanunk, van egy helyi vállalkozó, akivel roppant sikeres az ilyenformájú együttműködése a községnek, mindig jó munkát végez – ezt a munkát is szeretnénk majd rábízni. A falunak lesz egy minimális önrésze, a szerződések pedig majd szeptemberben íródnak alá“

– magyarázta a településvezető, aki kiváló lehetőségnek tartja a krízisalapot. Mint mindja, ez egyfajta biztonság is a településnek, mert ha hirtelen komoly baj történik valamilyen természeti csapás következtében, a krízisalap kész azonnali segítséget nyújtani.

 

Megosztás
Címkék