2020. január 19., 17:00

Nagyölved: ha többet szelektálsz, jobban jársz

Bödőcs Tibor humorista szerint faluhelyen sok esetben úgy szeparálják a hulladékot, hogy az egyik szemetesbe beledobnak mindent, a másikba pedig az összes többit. A Lévai járásban Nagyölveden 2020. január 1-jétől szakítottak ezzel a feltételezett gyakorlattal.

Az Alsó-Garam menti régió 22 községéből Nagysalló és Nagyölved vezette be elsőként az új rendszert. Az utóbb említett település képviselő-testülete a 2019. december 16-i ülésén hagyta jóvá a háztartási hulladék elszállítására vonatkozó új rendeletét.

– Havonta 30-32 tonna szemetet hordanak el Nagyölvedről. Ennek a költsége évente elérheti a 45 ezer eurót is. Tudtuk, hogy a szemétszállítás díjai tovább növekedhetnek, így már régebben azon voltunk, hogy megtaláljuk a lehető legjobb megoldást. Az elmúlt évekhez, évtizedekhez képest eleve sokkal több szemetet termelünk; persze nem feltétlenül azért, mert termelni is akarjuk, de a boltokban sokszor csak többszörösen becsomagolt termékekhez jutunk – állítja Cseri Zita, Nagyölved polgármestere, aki elmondja, hogy az új hulladékgazdálkodási rendszerrel ösztönözni lehet a lakosokat a háztartási hulladék válogatására. Ezt a célt szolgálja az év végére elkészült, uniós forrásból létrehozott nagyölvedi gyűjtőudvar is.

A település első embere szerint is az lenne a legigazságosabb, ha a kommunális gyűjtőbe kerülő szemét súlya alapján fizetnének a lakosok, ehhez azonban egyelőre nem adottak a feltételek. Cseri Zita szerint a január 1-jén életbe lépett rendelet meghozásával a körülményekhez képest a legoptimálisabb megoldás mellett döntöttek.

Mi az új rendelet lényege? Tudatosítva, hogy a szemétszállítási és -tárolási illetékek nőnek, elsősorban az, hogy a gondos szelektálás felé vezesse a lakosokat, miként arról korábban a környezetvédelmi minisztérium szóvivője, Michal Lukáč is nyilatkozott. A szóvivő szerint, ha a lakosok osztályozni fogják a hulladékot, akkor 2023-tól a mostani ár háromszorosát fizethetik, amennyiben viszont a község nem fog szelektálni, akkor az osztályozatlan hulladék tárolása a jelenleginél kilencszer többe is kerülhet. Aki tehát többet szelektál, az többet spórol.

A hulladékot Nagyölveden továbbra is kéthetente fogják elszállítani, és a szelektált szemét (műanyag, papír, üveg) ingyen történő elhordásának havi üteme sem változik;. Januártól ugyanakkor az újonnan kialakított gyűjtőudvarban leadható többek között az elektromos és a fémhulladék, illetve minden olyan szemét, amely mérete miatt nem fér bele a gyűjtőedénybe.

Lássuk ezt a számok nyelvén. Eddig a nagyölvedi lakosok évente 16 eurót fizettek (a 70 év fölöttiek 14-et). Mivel az új rendelet értelmében egy darab 120 literes kuka kiürítési díja 3 euró, egy 240 literes szemetesé pedig 5,04 euró, mostantól minden háztartás (akár egy összegben, akár részletekben) köteles kifizetni január végéig a minimum 39 eurós illetéket, ami egy darab 120 literes szeméttároló tizenhárom alkalommal történő elvitelét téríti.

Minden háztartás köteles bejelenteni, mennyi és milyen méretű kukát használ, valamint hogy a 2020-as év folyamán hány alkalommal szeretné azt kiüríttetni. A bejelentési kötelezettség a kukát használó helyi vállalatokat is érinti. Minden kuka házszámra szólóan be lesz azonosítva egy elektronikus chippel; ezt a szemétgyűjtő vállalat munkása a kuka kiürítésekor leolvassa a chipolvasóval. Az elektronikus rendszernek köszönhetően így pontosan figyelemmel tudják követni a hulladékszállítást, mondja a polgármester.

Egy ölvedi nyugdíjas házaspár eddig évente 32 eurót fizetett azért, hogy kéthetente kiürítsék a 120 literes kukájukat, amit sokszor csak azért raktak meg biohulladékkal, építkezési törmelékkel vagy hamuval, hogy az tele legyen. Ettől kezdve elég lesz havonta egyszer elvitetniük a szeméttárolójukat, ami 39 eurójukba kerül.

Nézzük meg, miként érinti az új rendelet bevezetése az egyedül élő, hetven-éves nyugdíjast, aki – mivel már betöltötte 62. életévét, és egymaga vezeti a háztartást – 25 százalékos engedményre jogosult. Eddig (a kis korkedvezményt is beleszámítva) 14 euróért vitték el tőle a hulladékot, mostantól ha csak havonta egyszer viteti el a 120 literes szeméttárolóját, 29,25 eurót kell fizetnie.

Végül lássuk egy négytagú család példáját. A korábbi rendszerben 64 eurót adóztak, amiért a 240 literes szemetesüket ürítették ki kéthetente. Január 1-jétől az összeg kétszeresét, 131,04 eurót költenének ugyanerre, de mivel a háztartási hulladékuk osztályozására jobban oda fognak figyelni, bőven elég lesz számukra, ha csak havonta teszik ki a kukájukat a ház elé. Ez 78 euróba kerül. Az a négytagú család viszont, amely megtanulja rendkívül tudatosan szeparálni a háztartási hulladékát, rádöbbenhet, hogy az általa kitermelt kommunális szemét elfér egyetlen darab 120 literes kukában is, amit elég lesz havonta egyszer elvitetniük. Ez utóbbi esetben mindössze 39 eurót kellene befizetniük, 25-tel kevesebbet, mint korábban.

Ez a hulladékkal tudatosan gazdálkodó család nemcsak saját magának spórolna, hanem a nagy községi pénztárcát is kímélné. Hogyan? A számok átlagát véve eddig mintegy 10 százalékát szelektálták az évi, hozzávetőlegesen 1 tonnányi hulladékuknak. Az új rendszer megmutatja nekik, hogy minden további nélkül képesek szelektálni a háztartási szemetük felét, ezzel további 400 kilónyi hulladék kifizetésétől óvják meg a települést. Ennek köszönhetően a község évente közel 50 eurót spórolhat meg. És ez csak a majd’ ezerötszáz lakosú község egyetlen háztartása!

Nagyölved (és Nagysalló) a hulladékgazdálkodás terén példát mutathat a tágabb régió településeinek. Ehhez azonban az kell, hogy a lakosok valóban felismerjék a szelektív hulladékgyűjtés jelentőségét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.