Most már tényleg épül
Valóra válik a terv, amelyet már évekkel ezelőtt megálmodott a Királyhelmeci Gimnázium igazgatósága és a város vezetése. Átadták a területet a királyhelmeci uszodához.
Királyhelmecen 2019 óta napirenden van egy új uszoda építésének a terve. A helyiek bizakodva fogadták a hírt: a gyerekek végre helyben tanulhatnak úszni, a felnőtteknek pedig új lehetőségek nyílnak. A bejelentés után hosszú csend következett, ezért sokan már azt is megkérdőjelezték, valóban létrejön-e a tervezett beruházás. Most azonban az álom megvalósulása kézzelfogható közelségbe került: december 1-jén átadták a munkaterületet a kivitelezőnek, néhány nap múlva pedig sor kerül az ünnepélyes alapkőletételre is. Ezzel véglegessé vált, hogy a gimnázium udvarán hamarosan megkezdődik az építkezés.
A beruházást Kassa Megye Önkormányzata valósítja meg, és ezzel egy régi, sokak által óhajtott sportlétesítménnyel gazdagodik a térség. Nagykaposon ugyan korábban működött uszoda, de évekkel ezelőtt bezárt, így a környék lakói híján voltak bármilyen vízi sportlehetőségnek. Most egy 25 méteres, hatpályás, modern tanuszoda épül, amely elsősorban az iskolások úszásoktatását szolgálja majd, de a város és a járás lakosai számára is megnyitják majd.
– Sokan azt gondolják, hogy önkormányzati beruházásról van szó, de ez nem városi projekt, hanem egy évek óta előkészített, oktatási és sportcélú megyei fejlesztés. Periférikus járásokban ritkán valósul meg ilyen léptékű beruházás. Most az is számított, hogy a megyei közgyűlésben nyolc képviselőből hét a Tőketerebesi járást képviseli, közülük négyen királyhelmeciek – mondta Pataky Károly, megyei alelnök.
Az uszoda műszaki tervei a 21. századi elvárásokhoz igazodnak. A medence vizét korszerű hőszivattyúk fűtik majd, a tetőre napkollektorok kerülnek, és a létesítmény energiaigényének jelentős részét ezek biztosítják. A hosszú távú fenntarthatóság kulcskérdés: a cél egy olyan uszoda létrehozása volt, amely hosszú távon sem terheli meg indokolatlanul a megye vagy az iskola költségvetését.
Dobos Gábor, a gimnázium igazgatója szerint kezdettől fogva arra törekedtek, hogy az uszoda ne csak az iskoláknak készüljön.
– Reggel és délelőtt az úszásoktatás lesz a fő program, délután és hétvégén viszont szeretnénk megnyitni a lakosság számára is. Elsősorban a régió diákjait szeretnénk bevonzani, hiszen az uszoda üzemeltetésének egy részét így az oktatási minisztérium is támogatja – mondta. A gimnázium a működtetéséből is kiveszi a részét, ezért a lakosság hozzáférhetősége az uszodához nemcsak gesztus, hanem működési alapfeltétel.
Az épület külön gyalogos bejárattal és egy 70 férőhelyes parkolóval készül. A belső tér öltözőket, szolgálati helyiségeket, egy standard méretű medencét és egy legalább 70 férőhelyes lelátót foglal magába. Az uszoda alkalmas lesz hazai és nemzetközi versenyek rendezésére is, ami hosszabb távon a város sportéletét és turisztikai kínálatát is gazdagíthatja.
A Bodrogközben és az Ung-vidéken jelenleg nincs könnyen elérhető tanuszoda. A legközelebbi Sátoraljaújhelyen található, de oda az iskolai csoportok nem tudnak rendszeresen átjárni. Ez azt jelenti, hogy Királyhelmecen és környékén eddig egyszerűen nem volt lehetőség rendszeres úszásoktatásra, pedig a vízbiztonság az egyik legfontosabb gyerekkori készség.
Az ünnepélyes alapkőletételt december 8-ára tervezik, amelyre a beruházás főbb támogatóit is meghívják. Ha a munkálatok a terv szerint haladnak, 2027-től a királyhelmeci iskolások számára természetes lesz, hogy úszni járnak, a helyiek számára pedig új lehetőség nyílik sportolásra, kikapcsolódásra.
E sorok írója kisgyerekként rettegett a mély víztől, így az iskolai úszótanfolyam lehetőségét is kihagyta. Felnőttként többször is nekiveselkedtem, hogy felnőttként pótoljam a kimaradt tanulást, és megtapasztaljam az úszás örömét. Ez eddig sosem sikerült igazán, de most, hogy immár karnyújtásnyira lesz a lehetőség, talán újra előveszem, „leporolom” és megvalósítom ezt a régi álmot.
Megjelent a Magyar7 2025/49. számában.