2023. november 2., 08:34

Miért kell megszüntetni azt, ami működik?

Kellemes meglepetés ér, amikor leparkolok a vágsellyei rendelőintézet előtt. Régen jártam erre, emlékeimben egy lerobbant épületsor, élettelen terület élt. Ma azonban egy jól működő, pulzáló intézetet látni, modern rendelőkkel, rangos orvosi és szolgáltatói gárdával. Úgy tűnik, a vágsellyei egészségügy a reneszánszát éli. Megdöbbenést csupán az okoz, amikor az intézet új igazgatója közli, az egészségügyi minisztérium meg akarja szüntetni a gyermekügyeletet Vágsellyén, sőt a közeli Galántán is.

Vágsellyei rendelőintézet
A magyar felirat látványtervezetben
Fotó: Baros Róbert

A vágsellyei rendelőintézet fenntartója Nyitra megye. Az épületen, az orvosi rendelőkön és a szolgáltatásokon is látni, hogy a megye az elmúlt időszakban rengeteg pénzt és energiát áldozott a vágsellyei betegellátás javítására. Az intézet új igazgatójához, Baros Róberthez igyekszem, hogy beavasson a terveibe. A szlovákiai egészségügy sanyarú helyzetének és a déli régiók elhanyagoltságának ismeretében magam sem gondoltam volna, hogy egy fejlődő intézmény képe tárul majd elém.

Késő délután érkezem, és az irodája felé haladva egy ismerős anyukával találkozom. Éppen lázas kisgyermekével igyekszik a gyermekügyeletre.

Vágsellyei rendelőintézet
Lenyűgöző gyermekügyeleti szoba a vágsellyei rendelőintézetben
Fotó:  Baros Róbert

– Most nagyon jó a gyermekügyelet, kedves, modern a berendezése, jól is működik, de nem tudom, mi lesz, ha igazzá válnak a hírek, hogy nemsokára bezárják. Mert ezt hallom mindenhol, más szülőktől is. Petíciót is indítottunk – mesél az anyuka aggodalommal a hangjában. Mivel a lázas gyermek már nyűgös, sietniük kell, de még hozzáteszi, most be tudta hozni a gyermeket autóval a közeli faluból, közben a másikat a szomszédokra bízta. De mi lesz, ha megszűnik a vágsellyei, sőt a közeli galántai gyermekügyelet is? Mennyi idő eljutni Nyitrára vagy Érsekújvárba? Abba meg már bele se mer gondolni, hogy a zsúfolt nagyvárosi kórházakban egyáltalán hol találja meg az ügyeletet, és mennyit kell majd ott várni a lázas, beteg gyerekkel... 

Büszkén, kétnyelvűen…

Csak rövid ideig vártam az igazgatóra, de azért volt időm körülnézni. Elégedetten nyugtáztam, hogy a pavilon ajtaján magyarul is kint van a Nyitra Megye Vágsellyei Rendelőintézete felirat. Akik ismerik az erősen asszimilálódó város helyzetét, nem lepődnek meg azon, hogy ez kellemesen meglepett, hiszen nem vártam magyar nyelvű feliratot.

Baros Róbert azonban azt is elárulja, pár napon belül már nem csak papírlap jelzi az intézmény nevét magyarul, a főépület homlokzatára is kikerül a magyar nyelvű felirat.

Ennek kezdeményezője Csenger Tibor, Nyitra megye első alelnöke, aki elmondta, a legutóbbi önkormányzati választásokat követően létrehozták a megyében a kisebbségi bizottságot, amelynek fő feladata éppen az, hogy érvényesítse a kétnyelvűséget azokon a területeken, ahol a magyar lakosság aránya tizenöt százalék feletti.

Vágsellyei rendelőintézet
Baros Róbert igazgató
Fotó:  Szomolai Andrea

– Az egyik ilyen a vágsellyei rendelőintézet. Sajnos a régi igazgatóval nem jutottunk dűlőre, de ahogy Baros Róbert belépett, szinte azonnal elkezdett intézkedni ebben az ügyben. Konzultáltunk Bukovszky László kisebbségügyi kormánybiztossal is, és elindult a folyamat. Az anyagi háttér megoldott, az igazgatón múlik a kivitelezés – magyarázta Csenger Tibor.

Az elmúlt időszakban nemcsak a kétnyelvűséget, de a betegellátás minőségét is sikerült javítani a vágsellyei szakrendelőkben.

– A rendelőintézet ma már vonzó az orvosok számára, a betegeknek pedig jó, ha egy helyen, egy központban találják meg az orvosokat és az egyéb kiegészítő szolgáltatásokat.

Változások ideje

2017-ben hozták létre a rendelőintézetet, amelynek a fenntartója Nyitra megye. Ez nagy változást jelentett a vágsellyei és a kapcsolódó régió járóbeteg-szakellátásában, hiszen 2007-ben megszűnt a fekvőbeteg-ellátás. Miután bezárták a kórházat Vágsellyén, a szakorvosok rendelői szétszóródtak a város különböző pontjain. Ezt az áldatlan állapotot sikerült megszüntetni a rendelőintézet létrehozásával. Az elmúlt hatéves időszakban a rendelőintézet jelentős külső és belső átalakításon esett át, több épületrész megújult mintegy hatmillió euró beruházással. A napokban költözött ide a Szociális Biztosító vágsellyei irodája, de van itt gyógyszertár is. Ezzel teljesülni látszik az a cél, hogy az egészségügyi és a szociális szolgáltatások egy tető alatt integrálódjanak a városban.

Vannak itt általános orvosok, szakorvosok, gyermekorvosok, összesen negyvenhárom rendelőnk működik és vannak egyéb egészségügyi és szociális szolgáltatások. Így viszonylag komplex ellátást tudunk nyújtani a járóbeteg-ellátásban

– magyarázza Baros Róbert, aki idén nyáron lett a vágsellyei rendelőintézet igazgatója. Mosolyogva teszi hozzá, azóta egy perc szabadideje sem volt, hihetetlen mértékű fejlesztések zajlanak az intézetben.

A csavar fordul egyet

Jó azt hallani, hogy az egészségügyi szférában működhetnek jól is a dolgok, de a beszélgetés során gyorsan kiderül, hogy amit Nyitra megye és a vágsellyei régió orvosai, illetve egészségügyi személyzete jól tud működtetni, nem feltétlenül racionális és szükséges a minisztérium szempontjából. Hiába tud ugyanis megfelelő gyermekorvosi ügyeletet biztosítani a vágsellyei rendelőintézet, az egészségügyi minisztérium mégis indítványozta annak megszüntetését. Erre a lépésre jövő év novemberében kerülne sor.

A miniszter már aláírta a rendeletet, amelynek alapján az országban 21 gyermekorvosi ügyeletet szüntetnének meg, ebből hatot már most, októberben. A következő két hullámban – jövő év júniusától, illetve novemberétől felszámolnák a „maradék” 15 ambuláns ügyeletet – ebbe beletartozik a galántai és a vágsellyei is.

– A vágsellyei rendelőintézet épületében működik gyermek- és felnőttügyelet is. 2018 óta ezt a rendelőintézetünk szervezi, vagyis biztosítja hozzá az orvost. A mi épületünkben két gyermekorvosi rendelő van, ügyeletet azonban a régió gyermekorvosaival együtt tizenegyen vállalnak – kezd a történetbe Baros Róbert igazgató.

Jelenleg nincs probléma a gyermekorvosi ügyelet ellátásával, és ezt megfelelő körülmények között tudjuk is biztosítani. Az ügyelet megfelelő működéséhez biztosított a személyi és a pénzügyi oldal is. Az állam mégis úgy véli, hogy erre itt nincs szükség. Tipikus rólunk, de nélkülünk politikai döntés.

Galánta és Vágsellye is egy-egy nagy körzet, amennyiben ebben a két városban megszűnne a gyermekügyelet, a kis betegekkel a szülők utazhatnának Galánta esetében Nagyszombatba, Dunaszerdahelyre, Vágsellye esetében Nyitrára vagy Érsekújvárba.

– Mindkettő város hatvan kilométer oda-vissza – mondja Baros Róbert, aki maga is kétgyermekes apuka, ő sem szívesen utazna beteg gyerekekkel ennyit.

Egyszerűen egy ötvenezres régiónak, mint például a vágsellyei is, jár a gyermekorvosi ügyelet. 1967-től kezdve folyamatosan volt Vágsellyén gyermekorvosi ügyelet, nonszensz, hogy ez most megszűnjön.

A jelenlegi adatok szerint havonta 300 gyermeket lát el az itteni ügyelet. Valószínű, hogy a minisztériumban fel sem mérték, mivel járna ez a lépés, hiszen a nagyobb városokban az ügyelet „saját” pácienseihez adódnának a „vidéki” betegek, így a várakozási idő alaposan meghosszabbodna. Sőt, az orvosok is utaznának, hiszen a jelenleg Vágsellyén ügyelő gyerekorvosok az egészségügyi ellátási törvény értelmében kötelesek lennének ügyeletet vállalni a távolabbi városokban, miközben a gyermekorvosaink jelentős része már jóval a nyugdíjkorhatár felett van. Most szembesülünk azokkal a gondokkal, amelyeket az állam közel húsz éve elhanyagol, gondolok itt a gyermekorvosi rezidensképzésre – jegyezte meg Baros Róbert igazgató.

Dörömbölni az új miniszter ajtaján

Vágsellye önkormányzata, Jozef Belický polgármester kezdeményezésére aláírásgyűjtést kezdeményezett a város rendelőintézetében működő gyermekügyelet megszüntetése ellen. A városháza tájékoztatása szerint 4736-an írták alá a petíciós íveket.

Vágsellyei rendelőintézet
Fotó:  Szomolai Andrea

– A beadványhoz csatoltuk az egészségügyi miniszternek címzett levelet is, aki ugyan hamarosan leköszön, de úgy gondoljuk, hogy a petíció nem vész el, az új miniszter megtalálja az asztalán, és megteszi a megfelelő intézkedéseket azért, hogy a vágsellyeiek is Szlovákia lakosainak érezhessék magukat. A lakosságnak szüksége van erre a szolgáltatásra, és ha van egy szolgáltató, aki ezt hajlandó és tudja biztosítani, van egy orvoscsoport, amely hajlandó szolgálni, akkor én nem értem, mi a probléma – nyilatkozta a sajtónak Vágsellye polgármestere.

A petícióhoz természetesen a Nyitra megye által fenntartott rendelőintézet is csatlakozott. Baros Róbert számításai alapján a mikrorégió lakosságának tíz százaléka írta alá. Kétezer aláírást csak a rendelőintézetben gyűjtöttek.

– Megpróbálunk dörömbölni az új egészségügyi miniszter ajtaján, hiszen az emberek kinyilvánították, hogy meg akarják őrizni az ügyeletet. Minden megvan ehhez, mi pedig mindent elkövetünk azért, hogy megmaradjon. Annyit elárulhatok, hogy van egy fiatal gyerekorvos, aki január elejétől tudna szolgálatatokat vállalni. Tárgyalások folytatunk még egy fiatal orvosnővel is, aki – reményeik szerint – gyerekorvosi rendelőt nyitna intézményünkben. Ez jelentős lépés lenne a stabilitás megteremtése érdekében.

Rögös út, de haladnak előre

A vágsellyei rendelőintézet vállalja tehát ezt a küzdelmet, miközben további fejlesztéseket és nagyobb beruházásokat tervez. Az F pavilonban a megye jóváhagyásával 14 személyt ellátó betegápoló otthont hoznak létre.

24 órás betegellátásról lesz itt szó, amelyet legfeljebb 30 napon át nyújthatunk egy betegnek, leginkább olyan pácienseknek, akik műtét után lesznek, vagy neurológiai problémákkal küszködnek.

A további épületszinteken szociális szolgáltatást nyújtó intézményt terveznek berendezni, szintén 14 ággyal. A régi kórház épületeit, a lépcsőházat és a lifteket is helyre akarják hozni, és komplett rekonstrukciót kapna a belső udvar is.

– Az egész intézet Achilles-ínja a parkolás, de vannak terveink új parkolók létrehozására, és vár ránk a park szépítése is, hiszen, ha lesznek fekvőbetegeink, akkor nem lehetnek egész nap bezárva – vázolja a következő időszak terveit Baros Róbert igazgató, majd zárszóként elárulja, márciustól már CT berendezés is segíti az orvosok munkáját.

Megjelent a Magyar7 hetilap 43. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.