2023. március 22., 15:11

Mi lesz a telkekkel, ha kudarcba fullad a Rázsochy-projekt?

Harminc éve várunk rá, ám máig nem épült fel. Amikor Vladimír Lengvarský (OĽaNO-jelölt) dandártábornok ült az egészségügyi miniszteri székben, mosolyogva válaszolgatott a Rázsochy állami kórházat érintő újságírói kérdésekre. Azt állította, tud a problémákról, és „menet közben” megoldja azokat. Március elején azonban az ő „menetelése” véget ért az egészségügyi tárca élén, a pozsonyi Rázsochy felső szintű szakellátást nyújtandó állami kórház projektje azonban továbbra is áll. Eduard Heger (Demokrati) megbízott miniszterelnök elismerte, hogy ez is egyik oka volt Lengvarský kényszerű távozásának.

A ledózerolt Rázsochy
A ledózerolt Rázsochy
Fotó: TASR

„A Rázsochy Kórház projektdokumentációjának kidolgozása késik, és a közbeszerzési kiírás 2023. szeptemberi határidejének betartása a kivitelező által nagyon valószínűtlen” – áll Szlovákia 2023. évi Nemzeti Reformprogramjában, amelyet a pénzügyminisztérium nem régiben nyújtott be véleményezésre, írja a pravda.sk.

A helyzetet az is bonyolítja, hogy Pozsony megye közben előállt azzal – a napokban átadásra kerülő Bory Kórház közelsége miatt egyébként teljességgel logikus – ötlettel, hogy a pozsonyi állami végső kórházat nem az eredeti helyszínen kellene felépíteni, így kérdéses, hogy mi lesz a Bory Kórháztól légvonalban alig néhány kilométerre lévő jövedelmező kisajátított telkekkel.

A legolcsóbb végső állami kórház Európában

Ha minden jól megy, az állam 2029-re tervezi a Rázsochy befejezését. A helyreállítási tervből a szerkezetkész állapotot finanszíroznák. Senki sem tudja, pontosan mit is értenek ez alatt, de ennek 281 millió euróba kellene kerülnie. A helyreállítási tervből származó pénzeszközök azonban nem a Rázsochy befejezéséhez vannak kötve, hanem új kórházi ágyak kialakításához.

A Kormányhivatal Nemzeti Végrehajtási és Koordinációs Osztályának kommunikációs főosztályvezetője, Barbora Belovická szerint magában a helyreállítási tervben konkrét kórházi projektek nem szerepelnek.

„A helyreállítási terv szempontjából a kórházépítési és -rekonstrukciós beruházás két kötelező mérföldkőhöz kötődik, amelyeket Szlovákiának teljesítenie kell az adott kifizetési kérelmek benyújtásához. Az első a kivitelező szerződtetése 2024 első negyedévében, a második pedig a meghatározott férőhelyek létrehozása, amelyet a helyreállítási terv aktuális frissített változatában 2026 júniusára javasolnak” – magyarázta Belovická.

A helyreállítási terv jelenleg tárcaközi véleményeztetés alatt álló aktualizált javaslata az ágyak összlétszámának legalább 1602-re történő csökkentését tartalmazza, ez úgy oszlana meg, hogy a teljesen új kórházakra jutna minimum 660 ágy ebből, a szerkezetkész állapotban lévő kórházakra legalább 550 ágy, és minimum 392 férőhely jönne létre a széleskörű korszerűsítés után.

Távozása napján Lengvarský nyolc olyan kórházi projektet választott ki, amelyeket a helyreállítási tervből kellene felújítani. Ezt a határozatot Eduard Heger megbízott kormányfő később kikérte felülvizsgálatra.

Mint mondta: „nagyon nem szabványosnak” tartja a volt egészségügyi miniszter döntését. Az ellenőrzés eredménye még várat magára.

A Rázsochy kórházprojektet az egészségügyi minisztérium felügyelné, s a kórház a tervek szerint 653 ún. úszóággyal rendelkezne, amelyek igény szerint kerülnének felhasználásra az egyes kórtermekben.

Eduard Heger megbízott miniszterelnök azt állítja, a szerkezetkész állapot nem azt jelenti, hogy olyan csontváz lesz az épület, mint amilyen évekig állt a Rázsochyn, hanem kész épület. Ezt követően az állam európai forrásból szeretne további orvosi eszközöket vásárolni a kórházba.

A Kárpátok túloldalán

A Heger-kormány egyébként még tavaly júliusban hagyta jóvá a két új kórházprojektet, amelyeket a helyreállítási tervből finanszíroznának: az egyik Turócszentmártonban, a másik Pozsonyban épülne fel. A Rázsochy-projekt azonban késik, a Kormányhivatal erre reagálva még januárban utasította az egészségügyi tárcát, hogy hozzon létre válságstábot az ügy kezelésére.

Pozsony megye elnöke, Juraj Droba szerint szükség lenne a Rázsochy Kórház megépítésére, csak egy másik helyen – a város keleti részén

–, mivel ez egy végső, azaz teljes Szlovákiát ellátó kórház lenne, amelynek a D1-es fő közlekedési vonalhoz kellene csatlakoznia.

Megfelelő helyszínként Récse vagy Vajnory környékét javasolta a megyeelnök, aki szerint ott is rendelkezésre állnak megfelelő építkezési területek. Tomáš Szalay, Pozsony megye egészségügyi osztályának igazgatója azt is kijelentette: joggal feltételezhető, hogy a Rázsochy 2026-ra nem épül meg.

Egyik oka annak, hogy másutt építenék fel a kórháza az, hogy időközben felépült a Penta magánkórháza, a Bory Kórház, amelynek ünnepélyes megnyitóját március 30-án tervezik.

A Penta szerint ez a történelem legnagyobb magánberuházása a szlovák egészségügyben. A pénzügyi csoport nyolc év alatt építette fel a kórházat, mintegy 250 millió eurós befektetéssel.

Telekkisajátítások

A Penta is egyetért Droba véleményével, miszerint az új gyógyászati ​​intézmény projektjét máshová kellene elhelyezni. Lenka Vargová, a cég szóvivője szerint az ún. végső kórházaknak az egész országot ki kellene szolgálniuk, ezért indokolt lenne egy könnyebben elérhető, azaz Pozsonytól keletre fekvő hely.

Például egy Aranyhomok környéki helyszín esetén a D1-en keresztül Pozsonyba érkező betegek kórházi útja hozzávetőleg 20 kilométerrel rövidülne meg”

– részletezte. Egy lélegzetvétellel azonban azt is hozzáteszi, hogy a jelenlegi helyen már sok munkát elvégeztek, így egy esetleges helyváltoztatás becslések szerint akár öt évvel is meghosszabbítaná az építkezés folyamatát.

S hogy mi lenne a telkekkel, ha a projekt meghiúsulna, vagy máshol valósulna meg? A Rázsochy alatti telkeket az állam kisajátította egy állami kórház megépítése érdekében.

Ha nem épülne meg ott a kórház, megszűnne a kisajátítási eljárás célja, és valószínűleg az államnak valamilyen módon vissza kellene adnia a telkeket.

Pozsony területrendezési terve szerint ez a terület nem alkalmas családi házak vagy lakóépületek építésére. Lehetne rajta azonban például iskolát, óvodát, irodaházat, üzletet vagy egyéb egészségügyi létesítményt, szabadidős létesítményt, illetve más városi jellegű fejlesztést építeni. A telkek kisajátításával vagy a területrendezési terv megváltoztatásával azonban akadhatnak gondok a Penta szakembere szerint, aki azt állítja a telkek tisztán hipotetikus értéke kedvező területrendezés esetén mintegy 20 millió euró lehet.

Hogy mi lesz a Rázsochy sorsa, továbbra is kétséges. Bár az egészségügyi tárca azt állítja, kiemelt prioritásai közé tartozik a két új kórház megépítése, a tény az, hogy az elhagyatott, csaknem 15 hektáros telek továbbra is építőmunkásokra vár, és az egyetlen dolog, ami változik az építkezésen, az a kerítésen lévő lyukak egyre növekvő száma.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.