2022. november 27., 20:43

Mézeskalácsos advent a galántai múzeumban

Több száz óvodás és iskoláskorú gyermek díszít mézeskalácsot az adventi időszakban a Galántai Honismereti Múzeumban. A mézeskalács-díszítés után a múzeum lektorai a mátyusföldi karácsonyi szokásokról tartanak előadást, és a tárlatban is végigvezetik a gyerekeket. A múzeum idén először kínál cégeknek is hasonló csapatépítő lehetőséget.

Mézeskalács múzeum Galánta
Galéria
+3 kép a galériában
Mézeskalácsos karácsony a Galántai Honismereti Múzeumban - még a nagy gyerekek is élvezettel díszítenek
Fotó: Szomolai Andrea

November végén kezdődött el a mézeskalácsdíszítés programsorozat a Galántai Honismereti Múzeumban. A Mézeskalácsos karácsony az egyik legkedveltebb iskolásoknak szóló múzeumpedagógiai programja a galántai múzeumnak. A múzeumpedagógusok célja az, hogy különleges, kreatív alkotóműhelyt kínáljanak a gyerekeknek – tudjuk meg Pukkai Judittól, a múzeum sajtóreferensétől.

A mézeskalácsdíszítés során minden gyermek 3 finomságot díszíthet ki előre elkészített, népi vagy modern minták alapján. A cukormázas tevékenység után a múzeum lektora körbevezeti a tanulókat az állandó tárlatban, külön kitérve a mátyusföldi karácsonyi szokásokra.

Mézeskalács múzeum Galánta
Mézeskalácsos karácsony a Galántai Honismereti Múzeumban - Holop Zsóka bemutatja a mátyusföldi adventi szokásokat a nagymácsédi iskolásoknak
Fotó:  Szomolai Andrea

A nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskolából 20 tanuló vehetett részt a múzeumi foglalkozáson. A gyerekek karácsonyfa, karácsonyi figura és gömb alakú mézeskalácsokat díszíthettek fehér, rózsaszín és kék cukormázzal. Lektoruk, Holop Zsóka volt, aki érdekes interaktív előadást is tartott az adventi és karácsonyi szokásokról. Beszéltek arról is, milyen hagyományok lengik körbe a karácsonyi ostyaevés tevékenységét.

Az ostya az állatoknak is kijárt

A mátyusföldi ünnepi asztalról a régi világban sem hiányozhatott az ostya, az alma, a dió és a fokhagyma. A családfő által felszeletelt alma a családi köteléket jelképezte, az ostya Krisztus testét.

Valamikor a régióban az ostyát a tanítók sütötték, a tanítói házba hordták össze az emberek a kellékeket és a hozzávalókat. Az elkészült ostyát a tanító által kiválasztott diákok hordták szét a faluban, karácsonyi dalokat énekelve. Teljesítményükért aprópénzt kaptak a házaknál. Az elődök nagy becsben tartották a házi- és háztáji állatokat is, számukra mindig készítettek külön ostyát, többnyire zellerlevéllel keverve.

Mézeskalács múzeum Galánta
Karácsonyi szokások a Mátyusföldön - a Galántai Honismereti Múzeumban
Fotó:  Szomolai Andrea

A katolikus családoknál az összetartást szimbolizáló kör alakú kalács és az énekeskönyv sem hiányozhatott az ünnepi asztalról – tudtuk meg a tárlatvezetőtől. A régi világban a nemrég elhunyt családtagnak is megterítettek az ünnepkor.

Újdonság a múzeumban - csapatépítésre fel
A Mézeskalácsos karácsony programját az idén először bővítették ki a felnőttek részére is. A cégeknek vagy közösségeknek szánt csapatépítő múzeumi tevékenység keretén belül a múzeumpedagógusok különleges, kreatív alkotóműhelyt kínálnak a közelgő karácsonyi céges vacsorák idejére, alternatívát nyújtanak egy kollektívának a munkahelyen kívüli idő közös eltöltésére. A mézeskalács díszítés mellett a résztvevők megismerkednek a mézeskalács készítés és díszítés történetével is. A program november 22. és december 19. között érhető el (hétfők kivételével) a délutáni órákban.

A múzeumban a családok számára is eljön az adventi lehetőség ideje. A Karácsony a múzeumban elnevezésű rendezvényre december 10-én, a délutáni órákban kerül sor,

melynek keretében alkotóműhellyel, kézművesvásárral és élő betlehemmel várják a látogatókat. Lesz mézeskalácsdíszítés, öko-sarok és a legendás mátyusföldi ostyasütést is kipróbálhatják az érdeklődők.

Mézeskalács múzeum Galánta
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.