2021. április 17., 17:18

Mesiarik Marián, a született önkéntes

„Az igazi boldogságot csak a másoknak nyújtott boldogság által érhetitek el. Igyekezzetek ezt a világot egy kicsit jobb állapotban magatok mögött hagyni, mint ahogy találtátok.” Így szól Lord Robert Baden-Powell, más néven Bi-Pi üzenete, aki a cserkészet megalapítója volt.

Fotó: Mesiarik Marián archívuma

Ezt az eszmét követi a Füleken élő Mesiarik Marián, aki gyermekként kapcsolódott be a cserkészek munkájába. Azóta az önkéntesség a mindennapjai részévé vált. A harmincas éveiben járó fiatalember a füleki 47. Számú Koháry István Cserkészcsapat aktív tagja. A cserkészek állandó őrsi foglalkozásaik mellett bekapcsolódnak a város kulturális életébe, saját rendezvényeket, megemlékezéseket, adománygyűjtést szerveznek.

Marián szerint a cserkészet életforma, amely az embert egész életén át végigkíséri.

"Baden-Powell, a cserkészet megalapítója utolsó üzenetében azt mondta a cserkészeknek, hogy próbálják meg ezt a világot egy kicsit jobb állapotban maguk mögött hagyni, mint amilyenben találták. Ez az eszmeiség hajtja a cserkészeket, és ez vezeti az én utamat is. Úgy gondolom, hogy ha valakinek segítünk az életben boldognak lenni, akkor ezáltal mi is boldogabbá válunk" – mondja Marián, aki emellett a helyi önkéntes tűzoltó egyesület egyik mozgatórugója.

mesiarik marián
Fotó:  Mesiarik Marián archívuma

Főként tűzesetekhez, árvizekhez riasztják őket, a járvány kitörése óta azonban teljesen új feladatokat vállalnak.

Rendszeresen bekapcsolódnak a koronavírus elleni harcba, aktívan dolgoztak a tesztcsapatokban, legutóbb pedig a részecskeszűrő védőmaszkok szétosztásából vették ki a részüket, amiből minden háztartásba juttattak.

Palócföld csodás természeti kincsei

„Mai utunkat Sátorosbányán kezdtük. A piros sávval jelzett turistaúton 50 perc alatt el lehet érni a macskaluki kőbányába, amit 1880-ban Alfonz Janssen de Limpen alapított. Ő egy holland ember volt, és több bányát létesített a környéken. Itt bányászták a bazaltot, ebből faragták később a macskakövet, amely elkerült Budapest, Bécs és Párizs utcáira is. Ez volt az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnagyobb kőbányája.”

Ez pedig már Marián utazóvlogjában, a Palóc kalauz egyik részében hangzik el. A vlogban a fiatalember főként a Palócföld természeti kincseit népszerűsíti, de távolabbi helyeket is bemutat. Vérbeli cserkészként minden természettel kapcsolatos dolog érdekli. Kicsi korától szívesen barangol az erdőben, szeret túrázni, új helyeket felfedezni.

Ezért nem titkolt célja, hogy az embereket arra ösztönözze, töltsenek minél több időt a természetben, ami jótékony hatással van a testre és a lélekre. A vlogot is ilyen ösztönző céllal indította.

"Mivel a túráimról, kirándulásaimról gyakran posztolok fotókat a közösségi oldalon, ezért sokan kérnek tanácsot, hogyan lehet eljutni ezekre a helyekre, és mit érdemes tudni róluk. Mindenkinek külön-külön, személyre szabva válaszolni azonban rengeteg időt vesz igénybe, ezért úgy gondoltam, hogy néhány perces kisfilmekben mutatom be a számomra érdekes helyeket, s aki ezeket megnézi és követi, rengeteg hasznos információhoz juthat."

mesiarik marián
Fotó:  Mesiarik Marián archívuma

Kiemeli például a füleki sziklákat. Bár a vadregényes, szinte érintetlen helyre túraösvény vezet, kevesen ismerik. Érdemes elbiciklizni Galambára, megnézni a kis kápolnát, majd továbbmenni Csákányházára, ahol Kovács Tibor magántájháza igazi gyöngyszemnek számít. Útba lehet ejteni a Sátorosbánya és Csákányháza határában lévő Kőszoba gödrét, amely a hátráló erózió tipikus példája, és nagyobb esőzések alkalmával, de főleg télen válik igazán látványossá. Marián hozzáteszi, hogy bár igyekszik minél több hasznos információval szolgálni, sosem árul el mindent az adott helyről, hogy az odalátogatónak legyen mit felfedeznie.

Szedd össze magad!

A vlog egyik nemrég megjelent része önkéntes cselekvésre ösztönöz. „Ha kimégy a családoddal délután egy zsák szemetet összeszedni a kedvenc helyetekre, már tettél valamit azért, hogy a természet, a környezetünk tisztább legyen” – hangzik el a vlogban.

Marián többször forgatott a Palócföldön, Nógrádban, Szlovákia számos vidékén, és mindenhol találkozott szeméttel, ami kifejezetten zavarta. Ezért indította el a Szedd össze magad! néven futó kezdeményezést.

"Úgy döntöttem, hogy elkezdek egy tavaszi nagytakarítást azokon a helyeken, főleg Fülek környékén, ahová a kijárási tilalom idején jártam. Erről készítettem egy beharangozó videót, hogy aki szeretne, csatlakozzon. Azóta rengetegen bekapcsolódtak."

A füleki Gáspár András is egyike azoknak, akik fontosnak tartják a környezetük tisztán tartását. Ezért csatlakozott a kezdeményezéshez.

mesiarik marián szemét kosz
Fotó:  Mesiarik Marián archívuma

"Felháborítónak tartom, hogy egyesek csak úgy eldobálják a szemetet a természetben. Mi hárman néhány óra alatt több zsák szemetet tudtunk összeszedni, ami tényleg nem sok idő, de sok belefér" – mondja András. – "Bi-Pi, a cserkészet megalapítója írta egyik könyvében, hogy a cserkésznek kötelessége önkéntes munkát végezni. Szerintem Maros ezt nemcsak a cserkészetben, hanem az élet többi területén is megteszi" – tette hozzá.

"Az önkéntes munka kapcsán kis dolgokat teszünk nagy szeretettel" – veszi át a szót Marián.

Arra szeretnék mindenkit ösztönözni, hogy próbálja ki, hiszen az önkéntes munka utáni jó érzés felülmúlhatatlan. Az az igazi boldogság."

Marián vegyes családból származik. Édesapja szlovák, édesanyja magyar anyanyelvű. Alap- és középfokú tanulmányait ugyan szlovák nyelven végezte, szívében mégis erős a magyarságtudat. Vlogjaiban nemcsak szűkebb pátriánk népszerűsítését, de a palóc nyelv szépségének bemutatását is fontosnak tartja. Vallja, hogy a nyelv az identitásunk része. Ne hagyjuk elveszni!   

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2021/15-ös számában

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.