Meseszép lett esti kivilágításban a dunacsúni kastély
Kívülről már igazán pompásan néz ki – főleg esti kivilágításban – a felújított dunacsúni kastély.

Lassan befejezéséhez közeledik a kastélyban létesülő egyedülálló környezetvédelmi és oktatási központ Pozsony Megye Önkormányzatának segítségével a csúni kastélyban. Mivel az egész épület rendkívül leromlott állapotban volt, komplex rekonstrukción kellett átesnie.
Az elmúlt napokban a kastély külső megvilágításának tesztelését is elvégezték már, ekkor készült a címfotó is, amely igazi mesevilágba repít vissza bennünket.
– írta közösségi oldalán Juraj Droba, Pozsony megye elnöke.
„Nagyon kellemes meglepetés volt számunkra, hogy a felújítás során sikerült feltárni és restaurálni a kézzel festett késő barokk-klasszikus freskókat" – mondta a kastély belső felújításával kapcsolatban a Pozsony megyei elnök. A különleges falfestmények a kastély délnyugati traktusának három keleti szobájában találhatók. A restaurálási kutatás mindhárom helyiségben 1807-ből származó, késő barokk-klasszikus kézzel festett, táj- és növénymotívumokkal díszített vakolatréteget azonosított.
„A harmadik szoba sarkában az említett késő barokk-klasszikus rétegen szondával egy értékes, a 19. század közepére datált további réteget fedeztek fel növényi motívumú falfestményekkel” – ecsetelte Natália Ferusová, a Pozsony Megyei Műemlékhivatal munkatársa. (KPÚ).
A festményeket a kastély kiválasztott helyiségeiben elsődlegesen már 1975-ben felfedezték egy történeti kutatás során a szakemberek. Ennek a kutatásnak kellett volna alapul szolgálnia a kastély helyreállításához, amelyre az 1989-es rendszerváltás miatt végül nem került sor.
2010-ben aztán újabb műemlékvédelmi-építészettörténeti kutatásra került sor, amely aktualizálta a korábbi műemléki kutatásokat, összegezte a korábbi megállapításokat, és részletezte a kastély műemléki helyreállítására vonatkozó javaslatot. A kutatást követően a falfestményeket 2018-ban restaurálási kutatásnak vetették alá.
A falfestmények folyamatban lévő restaurálási munkálatai során a festményeket mindhárom helyiségben teljesen feltárták, és szakszerűen konzerválták. A festményeket ugyanis a későbbi beavatkozások jelentősen megrongálták, mivel a 20. század folyamán újabb vakolattal, festékréteggel vonták be azokat. Ennek ellenére jól olvasható az uralkodó táj-mezőgazdasági motívum, kukoricafüzérek, réti és mezei virágok, gyümölcsfák, állatfejek stb. ábrázolásával. A feltárt festményeket további művészettörténeti kutatásnak vetik alá.
A kastély komplex helyreállításával párhuzamosan megtörtént az értékes kastélyelemek és kastélyrészek helyreállítása is – a kőelemek helyreállítása és a kastély portikusza egy részének helyreállítása is.
A dunacsúni kastély komplex felújítása három részből áll – a kastély helyreállításából, a magtár helyreállításából és a szomszédos kert revitalizálásából. A kastély épületén teljes tetőcserét is végeztek, beleértve az eresz javítását is. Ezt megelőzte az eredeti tetőtér rácsos faelemekkel kiegészített acélszerkezetre cserélése. A tető hőszigetelése is megtörtént, amelybe új nyílászárókat is beépítettek. Felújították az eredeti kéményeket is, a tetőtérben gipszkarton válaszfalakat, padlót, vízvezetéket és fűtőrendszer szereltek fel.
A tervek szerint itt egy adminisztratív és szállásrészt létesítenek majd. Megtörtént a pinceterek megtisztítása is, ahol kreatív műhelyek kialakítására kerül sor. A tetőn kívül a földszinten és a pincében is új nyílászárók kerültek beépítésre. Az utolsó szakaszban a helyreállítási munkák és a vakolás zajlott.
A kert revitalizálása keretében zajlik majd a terület bekerítése, bejárati kapuk, parkolók, burkolt területek megépítése. A projekt magában foglalja a növényzet, cserjék és fák telepítését is, egy tavacska, illetve egyéb elemek beépítését, például pavilon vagy információs táblák létesítését.
Különböző műhelymunkák, oktatási programok valósulnak meg majd itt a diákok számára, kirándulások, önkéntes napok, nyári táborok és határon átnyúló konferenciák. Új turisztikai attrakciók vagy természeti látnivalók bemutatására is szolgál majd, mindez hazai és külföldi partnerekkel együttműködve valósul meg” – tette hozzá Barbora Lukáčová, a stratégiai, területfejlesztési és a Pozsony megyei projektek menedzselési osztályának igazgatója.