2021. november 28., 17:01

Mesél a tallósi Esterházy-kastély

Nincs szebb annál, mint amikor történelmi épületek kezdenek el mesélni a múltról, és van, aki ezt meg is hallja. A tallósi Esterházy-kastély hosszú éveken át leledzett Csipkerózsika-álomban, de most végre élet költözött az ódon falak közé. Az újonnan kialakított emlékszoba a turizmus egyik kedvelt célpontjává válhat Mátyusföldön.

 

tallósi kastély
A tallósi kastély
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Az Esterházyak valamikor fényes uradalmi kastélya közel egy évtizedes huzavona után került 2020 novemberében Tallós község birtokába. Az Esterházyak kincseinek és értékeinek sajnos már rég nyoma veszett, az épületet – amelyben a huszadik század második felében speciális iskola működött – azonban szorgos kezeknek és a jó ötleteknek hála sikerült „feléleszteni”, így a közelmúltban az Esterházy-uradalom és a kastély Tallós rendezvényeinek központjává, a távolabbról is érkező érdeklődők, turisták egyik célpontjává vált. 

Korhűen berendezett emlékszoba

A Pro Tallós polgári társulás sikeresen újította fel a tallósi őstermelői piacok hagyományát, 2019 óta havonta egyszer rendeznek portékás piacot az Esterházy-kastély udvarán, amely helyet az isten is erre a célra teremtette. Az őstermelői piacot már több ezren látogatják szerte a vidékről. Ehhez a sikerhez csatlakozott a kastély felújított, a közelmúltban megnyitott emlékszobája is. 

"Amikor a kastély a falu birtokába került, a belügyminisztérium szerződésbe foglaltatta, hogy két éven belül meg kell nyitni a tervezett emlékszobát" – kezdi a történetet Horváth Zoltán polgármester. A felújítási munkálatokat a jó statikai állapotban lévő, de belülről lepusztult épült kitakarításával kezdtük. Több mint negyven ember szívvel-lélekkel végzett munkájának köszönhetően hamarosan megújult a belső tér, majd a főépületen folytatták a munkát. Találtunk egy fotográfiát, amely valamikor az 1908 és 1915 közötti időszakban készülhetett. Ennek alapján, és a Galántai Honismereti Múzeum igazgatójának, Takács Mihálynak a szakmai segítségével sikerült korhűen rekonstruálni a bekötő folyosót, és ott berendezni az emlékszobát. 

Uradalmi titkárság lehetett…

"A fénykép alapján ebben a teremben sok íróasztal volt, feltételezzük, hogy nem egyszerű összekötő folyósó lehetett. Valószínű itt történt meg az első kapcsolat a gazdákkal, itt íródhattak az uradalmi szerződések" – jegyezte meg Horváth Zoltán. 

A falakon lógó képek vadászati eseményeket, családi portrékat ábrázolhattak, sajnos ezek már nincsenek meg. Az emlékszoba kialakításához bőkezű, 31.000 euró támogatást kaptak Nagyszombat megyétől, de sokat segített Jozef Viskupič megyeelnök és Berényi József alelnök is. 

"Az összköltségek közel 60 000 euróra rúgnak, de mindig van mit alakítgatni" – árulja el a falu első embere. Mosolyogva jegyzi meg, hogy a pályázatba beleírták, 500 látogatóval számolnak évente, de már az első napon 542 aláírás volt a látogatók könyvében. 

"Az Esterházy-örökség turisztikai szempontból fontos eleme Mátyusföld régiójának, s ebbe illeszkedik majd a tallósi kastély egyre bővülő kínálata. Nagyszombat megye fejlesztési programokat írt ki hasonló építészeti örökségek támogatására, így sikerült anyagilag támogatni a galántai neogótikus Esterházy-kastély és a tallósi Esterházy-kastély emlékszobájának kialakítását, berendezését" – mondta Berényi József.

Ezekre, és a természeti, illetve néprajzi kincsek bemutatására alapoz a közelmúltban alakult Mátyusföldi Idegenforgalmi Területi Szövetség, jegyezte meg Horváth Zoltán polgármester. A polgármester a továbbiakban elmondta, folyamatban van a történelmi, építészeti és a restaurátori kutatás. Fantasztikus dolgokra leltek, mesél az épület: három dimenziós festéseket, szemet gyönyörködtető díszítéseket, feliratokat, második világháborúból származó elemeket találtak a szakemberek. Tervezik egy romantikus esketőterem kialakítását is, amellyel a település reagálni szeretne arra a tényre, hogy a tallósi kastély már évtizedek óta kedvelt fényképezkedési helyszíne az ifjú pároknak. 

A tallósi kastély a barokk-klasszicista építészet jelentős alkotása. Gróf Esterházy Ferenc (1715–1785) magyar királyi főkancellár építtette 1760-ban, mégpedig a 17. századi reneszánsz kastély öreg alapjaira. Főépülete kétszintes, parki és udvari homlokzatának közepén rizalittal. Az Esterházyak valamikori uradalmához gazdasági létesítmények kapcsolódnak, patkó alakban zárva a belső udvart. A monumentális kastély kiterjedése meghaladja az egy hektárt. A kastély utolsó tulajdonosának állítása szerint az egyik pinceszeri helyisége osszárium (csontkápolna) volt. A szájhagyomány szerint a kastély alól több felé is alagutak vezetnek. 
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.