2023. november 4., 19:52

Merre tovább Gömör és Nógrád?

Merre van az út a sikeres Gömör és Nógrád felé? Erre a kérdésre keresték a választ a Nagybalogon megtartott térségi fórum résztvevői. A politikamentesként meghirdetett esemény célja a régió legégetőbb problémáinak megfogalmazása és a megoldás közös keresése volt. 

A nagybalogi fórum
A nagybalogi fórum
Fotó: Virsinszky Tamás

A találkozó elején kisfilmek segítségével bemutatásra került Gömör és Nógrád múltja, természeti értékei és történelmi öröksége, majd a kerekasztal-beszélgetést megszervező Bódi László, nemzetközi értékesítési szakember, a Nemzetünkért és Szülőföldünkért Alapítvány kuratóriumi elnöke vázolta fel nézeteit és megoldási javaslatait. 

A kialakult kötetlen beszélgetés során a résztvevők közül pár percben bárki hozzászólhatott a témához és az elhangzottakhoz.

A fórumra Rimaszombat mintegy száz kilométeres körzetéből – Balassagyarmattól Rozsnyóig – érkeztek nagyjából hetvenen. A legégetőbb problémák közé a pozitív jövőkép hiányát, a kilátástalanságot, a fiatalok elvándorlását, a gyengülő közösséget és egyes települések élhetetlenségét sorolták. 

Összekötni a pislákoló fényeket 
Évek óta pislákoló fényeket látok, de egy átfogó stratégiát a rendszerváltás óta nem látni sem Gömörben, sem Nógrádban. Ennek a megosztottságnak a megszüntetése és ezeknek a pislákoló fényeknek az összekötése lenne a célja ennek a fórumnak, valamint, hogy egy jól kidolgozott stratégiával erőt adjunk a régiónak.

Együtt kell működnünk vállalkozói szinten, lakossági szinten, a turisztika szintjén és az oktatás szintjén is, hogy a fiatalokat megtartsuk a régióban. Jövőképet kell adnunk nekik, és nemcsak jövőképet, hanem lehetőséget a nemzetközi kereskedelemre és a turizmusra is

– fejti ki Bódi László, a Gömör és Nógrád Rádió alapítója. 

Bódi úgy látja, hogy Trianon után ez a kettészakított régió nem tudott magához térni. A kitelepítések is nagyon meghatározták az egész térség életét, ugyanis a komoly gazdasági és kulturális háttérrel rendelkező nemesség volt az, amely elhagyott minket.

Azóta sem tudta magát ez a régió valamilyen formában újradefiniálni. Ezért van szükség egy olyan átfogó stratégiára, amely a lakosságot megerősíti, kialakítja újra ezeket a meghatározó, dinasztiális családokat, amelyek húzóerőként példát mutatnak és munkahelyet tudnak teremteni a régióban akár a turizmus, vagy a nemzetközi kereskedelem által

– jegyezte meg. 

Bódi László és Sebestyén Ottó
Bódi László és Sebestyén Ottó
Fotó:  Virsinszky Tamás
Utak kellenek

Gulyás András Salgótarján szomszédságából, a Gömör és Nógrád határán fekvő Rónafaluból érkezett a találkozóra. Azt, hogy miként lehetne előrelépést elérni a régióban, nagyon nehéz és összetett kérdésnek tartja. 

Van véleményem sok mindenről, de a bölcsesség köve nincs a zsebemben. Két gömöri civil szervezetnek, a Pósa Lajos Társaságnak és a Gömöri Kézművesek Társulásának is tagja vagyok, ezért van némi rálátásom a dolgokra és érzékelem, hogy sajnos évről évre nehezebb a helyzet. Nagyon sokat kell küzdeni már azért is, hogy egy bizonyos szintet tartani tudjunk. Hogy miben látom a jövőt?

Utakban. Borzasztó az, hogy Kassát Pozsonnyal Magyarországon keresztül kötötték össze. Borzasztó az, hogy nincs Gömörnek és Nógrádnak egy komoly útja, amely igazán összekötné a két régiót. Ha nincsenek utak, nincs gyors szállítás és nem fog ide jönni senki az iparral. A vasút valamilyen szinten korát múlta, viszont a közúti szállítás még mindig virágkorát éli, ezért olyan fontos – mondja Gulyás András, hozzátéve, hogy problémák vannak az üzemek típusaival is, mert a térségben jelenlévő kisebb gyárak helyett inkább olyan üzemek kellenének, ahol, mint fogalmazott, nagyobb hozzáadott értéket képviselő termelőtevékenység folyik. 

Természetesen szükség van a képzetlenebb munkaerő foglalkoztatására is, de meg kellene találni ennek a megfelelő egyensúlyát. A térség felemelése sajnos nagyon nehéz feladat, és szerintem csak a két kormány összefogásával jöhet létre. Külön-külön ezt egyik kormány sem, sem a szlovák, sem a magyar nem fogja tudni megoldani

– zárta gondolatait. 

A fiatalok továbbállnak

Ferencz Zsolt és Kuzma Szabolcs érettségi előtt álló rimaszombati diákok elárulták, hogy a saját osztályukban készítettek egy felmérést és annak eredménye szomorú képet fest a jövőről. A megkérdezett 20 gimnazista diákból ugyanis csak négyen válaszolták, hogy az egyetem befejezése után szeretnének visszatérni és szülőföldjükön boldogulni, s a további évfolyamokban is nagyjából hasonló a helyzet. 

A felmérés szerint a legtöbben egészségügyi (orvos, fogorvos, fizioterapeuta), pszichológusi és jogászi pályára készülnek, de vannak közöttük a közgazdaságtan iránt érdeklődők is.

Kétségkívül nevezhetjük a mai fiatalokat a jövő szakembereinek és értelmiségének, ugyanakkor megdöbbentő, hogy mindössze ötödük képzeli el itthon további karrierjét, s többségük inkább külföldön boldogulna. 

Elfelejtett vidék

Olexa Miklós Balassagyarmatról, az 1. Kerékpármúzeum megalapítója és tulajdonosa, valamint az Ipoly Túraközpont vezetője és motorja jelentős tapasztalattal a háta mögött is szomorúan látja a jövőt, s mint mondja, ha nem történik változás, akkor nagyon nagy baj lesz.

Gömört kevésbé ismerem, mint Nógrádot, de ugyanolyan csodavilág mindkettő. Sajnos azt érzem, hogy olyan módon elhanyagolták ezt a vidéket, szinte mondhatni elfelejtették, mert az a vidék, ahová nem visznek autópályát, nem visznek főiskolát, egyetemet, ahol nem támogatják a vállalkozókat, annak a vidéknek befellegzett.

Én a magam környezetében sajnos ezt látom. Mindkét ország problémáit látom, mert Tótgyarmaton a szlovák oldalon lakom, viszont Balassagyarmaton a magyar oldalon dolgozom. Azt látom, hogy „leírták” ezt a vidéket. Nincsenek olyan kiemelkedő politikusok, akik a fővonalhoz tartoznának. Látszat dolgok vannak, de semmilyen jelentős esemény nem történik. Az autópálya-építés terveiből látszik, hogy a következő 35 évben nem lesz autópálya Nógrádban, a vasutat leépítették, gyakorlatilag megyünk a „levesbe” – vetíti előre. 

A turizmus lehet a kiút

Olexa Miklós szerint az egyetlen kitörési pont a turizmus lehet, de mintha a vezetők és a politikusok nem értenék, hogy ez mennyire fontos és nem támogatják. Pedig a térségnek minden adottsága megvan ahhoz, hogy komoly szinten működjön a turizmus. 

Balassagyarmatnak a 100 km-es körzetében 50 vár található, ez világszám, ilyen talán a világon nincs. Ebben benne van a magyar történelem, benne van az a geológiai csoda, amelyben ezen a vidéken élünk.

A világ nem tud rólunk, mert akik ide látogatnak, csak csodálkoznak, hogy miket látnak itt. A hardvert tehát megteremtette a természet és a történelem, de a szoftvert nekünk kellene hozzá megcsinálni – foglalja össze szellemesen az Ipoly Túraközpont vezetője.

A fórum egyik legidősebb résztvevője volt a 74 éves Kalas Béla, aki a Vály-völgyében gazdálkodik már több mint 27 éve, és szintén a turizmusban, pontosabban az agroturizmusban látja a kiutat. 

"Az üzleti tevékenységemnek köszönhetően láttam jó példákat Magyarországon, Lengyelországban és Ausztriában. 1995-től aztán mi is elkezdtük építgetni a helyi turizmushoz a feltételeket, s a kihasználatlan épületekben szálláslehetőségeket alakítottunk ki. A természetnek az adott feltételeit, vagyis a környezetünket elég bemutatni, ehhez fejlesztés sem kell, hiszen az állatállomány, a növényvilág adott. A felsővályi határt egy erdőkoszorú veszi körül, itt kiépítettünk egy tanösvényt a minisztérium és a természetvédők jóváhagyásával. Én abban látom a jövőt, hogy a vendégek helybe hozzák a pénzt és az információt, s ebből erednek a további kapcsolatoknak a láncszemei is" – mutatott rá Kalas Béla, Gömör előnyei közé sorolva a természeti adottságokat, amelyek között akár a halászat vagy a vadászat feltételeit is említeni lehet. 

Csúsz Balázs, a CoolTour.sk utazási iroda egyik alapítója elmondta, hogy épp azért hozták létre irodájukat, hogy belföldre hozzák a turistákat és kalauzolják őket a Felvidéken. Főleg Magyarországról vannak csoportjaik, de akár a Távol-Keletről érkező turistáknak is megmutatják a páratlan szépségű tájakat. 

"Rengeteg geológiai érték és kastély, vár, templom található itt, Rozsnyóhoz közel annyi UNESCO-s barlang van, mint sehol máshol. Mi azt vállaltuk fel, hogy nem a horvát tengerpartra akarunk utaztatni embereket, hanem ide, a Felvidékre hozni turistákat, hogy bemutassuk nekik mennyire szép Gömör" – közölte Csúsz Balázs. 

Ugyanakkor megjegyezte, hogy hiányos az infrastruktúra, kevés minőségi étterem és szálláshely van, főként a szolgáltatások terén nagy a lemaradás. Rimaszombatban sokáig sehol nem lehet elszállásolni egy busznyi embert. Jó példa erre a Tompa Mihály Országos Verseny, amelynek a döntője idején mintegy tíz különböző helyen vannak elszállásolva a vendégek, a versenyzők és a zsűritagok. Ahol viszont nem tud megszállni egy busznyi ember, ott csak átutaznak, a csoport egy nap alatt megnézi, amit lehet és továbbáll, nem költenek jelentősebb összeget a régióban. Felvetette az ötletet, hogy célszerű volna minden faluban legalább egy vendégházat, vagy panziót létesíteni, ahol az embereket el lehet szállásolni. 

Találkozások és továbbképzés

A több mint három órán át tartó fórumon sok egyéb vélemény és nézőpont is felmerült, s megfogalmazódott az igény, hogy jó volna havi rendszerességgel hasonló találkozókat szervezni, s konkrét célokat és terveket meghatározni. 

Bódi László szervező a fórum után örömét fejezte ki, hogy Gömör és Nógrád jövője sokaknak még mindig nagyon fontos. 

Sokat tanultunk egymástól, sok új barátság, ötlet, támogató hozzászólás alkotott egy közös estet. Megerősített, hogy van szebb jövője Gömörnek és Nógrádnak. Első körben szeretném azt elérni, hogy a helyi vállalkozók és vállalkozások egy tanácsba tömörüljenek, akik rendszeresen találkoznak és nemzetközi szakemberekkel a vállalkozásaikat magasabb szintre emelik, ehhez pedig továbbképzést fogunk biztosítani

– árulta el Bódi László. Végső soron a gömöri és nógrádi vállalkozások, illetve családok megerősítése a cél, s egy olyan stratégia kidolgozása, ami élhetőbbé és külföldről is láthatóvá, vonzóvá teszi ezt a szebb jövőre érdemes régiót.

Megjelent a MAGYAR7 42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.