2022. február 25., 19:11

Melyik középiskolát válasszam?

„Már kilencedikes vagyok, és egyre szorul a hurok, ahogy közeledik a határidő, mit ajánlotok, hol tanuljak tovább?” – több tucat ilyen és ehhez hasonló kérdést fogalmaznak meg a tanácstalan diákok ezekben a hetekben.

Füleki Gimnázium
Fotó: Schnelczer Zoltán

Apedagógusok és a pszichológusok egyöntetű véleménye, hogy az iskolaválasztás legfontosabb szempontja a diák érdeklődési köre, képességei és személyisége. A Losonci járás adta lehetőségeket járjuk most végig, hogy segíthessünk a szülőknek és diákoknak egyaránt.

Modern gépparkkal várják a diákokat 

A losonci Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola a régió egyetlen magyarul is oktató építészeti iskolája, ahol a tanárok többsége kétnyelvű. Bóna Csaba igazgatóhelyettes lapunknak elmondta, idén rendhagyó módon zajlik intézményükben a toborzás. 

Besztercebánya megye szervez a középiskolák számára egy online börzét, amelyen mi is részt veszünk. Klasszikus értelemben vett nyílt napot nem tartunk a járvány miatt, viszont szívesen látjuk a kilencedikes diákokat, akik szüleikkel együtt eljönnek, és legföljebb 3-4 fős csoportokban körbevezetjük őket az iskolában. Bemutatjuk a tanulmányi szakokat, ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat

– közölte, hozzátéve, az alapiskolák számára elküldték a propagációs videójukat és a szórólapokat, személyesen azonban a járvány miatt kevés iskolába jutottak el. 

– Kitaláltunk azonban nekik egy egyszerű, többfordulós versenyt. Különböző kérdéseket kapnak az építészet területéről, kreatív feladatok során mutathatják meg tehetségüket. A sikeres megoldók pedig jutalomban részesülnek – tette hozzá. 

építészeti szakközépiskola
Fotó:  Puntigán József

Az igazgatóhelyettes az iskola erősségeit kiemelve elmondta, az intézmény tornaterme a megye jóvoltából megújult. A tanulmányi szakok modernizálása során 3D nyomtatót vásároltak. A látványtervek készítése már nemcsak szakköri tevékenység keretében, hanem a tanórákon is zajlik. A földmérő tanulókra felújított géppark vár, ezek közül a legvonzóbbak a drónok, amelyekkel a diákok is megtanulnak dolgozni. 

– Nyitottak vagyunk, együttműködési szerződésünk van a Kassai Műszaki Egyetemmel (építészekkel, földmérőkkel egyaránt), a Pozsonyi Műszaki Egyetemmel, a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem Kert- és Tájtervező Karával. Diákjaink a szakgyakorlaton rengeteg tapasztalatot szereznek, tehát nemcsak az iskolapadban ülnek négy éven át. Losonccal is együttműködünk, a kert- és tájtervezésre szakosodó diákok a városi parkban végeznek majd gyakorlati munkákat, és a decemberi képviselő-testületi ülésen a Nógrádi utca felújításának látványtervét mutattuk be – részletezte az igazgatóhelyettes a teljesség igénye nélkül. 

A Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskolában szeptemberben két osztályt nyitnak. Az egyik osztály felébe magyar építész, másik felébe szlovák geodézia szakos diákok járnak majd. A másik osztály építészet szakon nyílik, ahol  szlovák lesz a tanítási nyelv.

Mesterséges intelligencia a Füleki Gimnáziumban 

A Füleki Gimnázium minden tekintetben próbálja kihasználni a lehetőségeket, így nincs ez másként a toborzással sem. 

– Év elején meglátogattuk a környékbeli iskolákat, ahol diákjaink segítségével érdekes bemutatókat tartottunk. Március elején, ha a járványhelyzet jobbra fordul, nyílt napokat tartunk a kilencedikeseknek – mondta Kerekes László igazgatóhelyettes.

 – Természetesen ebben a helyzetben az online térről sem szabad megfeledkeznünk, mi is részt veszünk a megye által szervezett iskolák börzéjén. Az alapiskolás diákoknak rendszeresen tartunk virtuális programozó foglalkozásokat, jelenleg a drónok programozása zajlik. A tavaly létrehozott online felületünk (nyilt.gymfilakovo.sk) idén is várja az érdeklődőket. 

A gimnáziumot választó és az informatika iránt érdeklődő diákoknak idén lehetőségük nyílik a tavaly indított informatikai csoportba (IaP) jelentkezni. Ezáltal a legkeresettebb szakmákra, illetve egyetemekre szeretnék minél jobban felkészíteni a diákokat. Ezenkívül a gimnáziumban továbbra is választhatnak a tanulók a természettudományi, a társadalomtudományi és technikai irányzatok közül.

 – Ami a nyelveket illeti, itt is lesznek újdonságok, ugyanis megpróbáljuk a mesterséges intelligenciát beépíteni az angol nyelv oktatásába. Erre szolgál Alexa és Liza – tette hozzá Kerekes László. Az intézményben évfolyamonként egy magyar és egy szlovák osztállyal dolgoznak. A következő iskolai évet is így szeretnék folytatni a megye által engedélyezett 30 diákkal.  

– Iskolánk családias környezetet és individuális hozzáállást biztosít, tanáraink innovatív módszereket alkalmaznak és folyamatosan képzik magukat. Diákjaink irányzatok szerint tanulhatnak. Három idegen nyelvet (angol, német, orosz) oktatunk és az informatika magas szintű elsajátítására is lehetőséget nyújtunk. Végül, de nem utolsósorban tanulóink tagjai lehetnek az ország egyik legelismertebb diákszínjátszó csapatának – zárta az igazgatóhelyettes. 

Csereprogramok a losonci Pedagógiai Szakközépiskolában

A losonci Pedagógiai Szakközépiskola több szempontból is egyedülálló. Ez az ország legnagyobb múltú szakközépiskolája, illetve az egyetlen olyan államilag fenntartott középfokú intézmény, amely magyar nyelvű pedagógiai képzést biztosít. Jelenleg három szakjuk van. Az óvónő- és nevelőképzés magyar és szlovák nyelven folyik, a szociális nevelőket és a pedagógiai asszisztenseket szlovák nyelven képzik. A magyar osztályba 24 diák felvétele engedélyezett. 

Németh Zsuzsanna pedagógus elmondta, hogy a „Pégé” is jelen lesz a középiskolák börzéjén, valamint a csak magyar „középsulik” börzéjén is, ahol videófelvételen mutatják be az iskolát, majd a szülők kérdéseire online válaszolnak. Február végéig pedig személyesen is ellátogatnak néhány alapiskolába.

– Az új diákok számára biztosítjuk a külföldi cseregyakorlatot a magyarországi Szarvason, és lehetőség nyílik a Határtalanul program jóvoltából egy kecskeméti látogatásra is – nyilatkozta lapunknak Németh Zsuzsanna. 

Duális képzés a Füleki Szakközépiskolában

A Füleki Szakközépiskolában szintén személyesen és online zajlik a toborzás. Idén két újdonsággal is készülnek. Duális képzést biztosítanak két új szakon. Ezek a famegmunkálás és bútorgyártás üzemeltető, valamint a gépészeti szakirány. 

– 12 osztállyal dolgozunk, és öt első osztállyal indítjuk az új tanévet. Amit még fontosnak tartok kiemelni, hogy az elmúlt évek fejlesztéseivel a környék legmodernebb szakközépiskolájává váltunk. Bízunk abban, hogy ezáltal az iskola vonzóbb lesz a szülők és a tanulni vágyó diákok számára. És ami talán még fontosabb, hogy a régió potenciális ipari beruházói is jobban bízhatnak szakmunkásaink felkészültségében – nyilatkozta Varga Attila igazgató. 

Füleki szakközépiskola
Fotó:  Besztercebánya megye FB-oldala

Azoknak a diákoknak, akik ezt az iskolát választják, lehetőségük nyílik tanulmányaikat felépítményi, tanulmányi és szakmunkás szakokon végezni, illetve az alacsonyabb középfokú végzettség is megszerezhető. 

A diákok a következő lehetőségekből, szakokból, szakmákból választhatnak: számítógéppel vezérelt megmunkáló és hegesztő berendezések programozója, elektronikai műszerész, autószerelő, asztalos, irodai asszisztens, mezőgazdász, közúti közlekedési szolgáltatások, gépipari gyártás, konfekciógyártás.

Megjelent a Magyar7 2022/8.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.