2020. január 6., 15:43

Megyei támogatással megelőzhető a kisközségekben kialakuló orvoshiány

Általános érvényű rendelet elfogadtatásával enyhítene a Nyitra megye egyes településein a következő években mutatkozó kritikus orvoshiányon a Magyar Közösség Pártja megyei frakciója, illetve a Viola Miklós, MKP-s gútai sebészorvos vezette megyei egészségügyi bizottság.

Fotó: Archív felvétel

„Kimutatás készült a Nyitra megyében rendelő családi, gyermek-, fog- és szakorvosokról, s kiderült, hogy 40 százalékuk már 60 év feletti. Sőt, köztük 80 év körüli, praxist folytató kollégák is akadnak! Ebből arra következtettünk, hogy ha nem történik a kritikus orvoshiány kialakulását megelőző óvintézkedés, akkor ezen orvosok nyugdíjaztatása után, öt-nyolc éven belül bizonyos helységekben majd áldatlan állapot alakul ki“ - tájékoztatta portálunkat Viola Miklós MKP-s gútai sebészorvos, a Nyitra megyei egészségügyi bizottság elnöke.

Hangsúlyozta: a vészhelyzettel fokozottan szembesülhetnek a magyarlakta déli kisközségek, amelyekbe a frissdiplomás orvosok kevésbé kívánkoznak, mint az északabbra fekvő, frekventáltabb nagyvárosokba.

A kritikus orvoshiány kialakulása a szlovákok által lakott nagyvárosoknál azért érinti jobban a magyarlakta déli településeket, mert elsősorban a fiatalabb kollégák szívesebben nyitnak rendelőt a megyei és járási székhelyeken, mint a kevés lakossal rendelkező helységekben. Sajnos, felvidéki viszonylatban is kevés a nagyobb magyarlakta város. E döntésükben az is közrejátszik, hogy az orvosok az általuk ellátott páciensek száma alapján kapnak fejpénzt, így nem mindegy, hogy hány páciens tartozik hozzájuk. Úgy vélem, hogy ha a rendelőjüket kistelepülésen is működtetnék, hétvégi és éjszakai ügyeletek vállalásával növelhetnék a saját bevételüket“ - magyarázta interjúalanyunk.

Azt is elárulta: a megyei MKP-s frakciójuk, illetve az általa vezetett egészségügyi bizottság más megyében korábban elfogadott, ám Nyitra megyei viszonyokra átdolgozott javaslattal rukkol majd elő a következő önkormányzati ülésen.

„Korábban már pár helyen, így Zsolna megyében is elfogadtak egy hasonló általános érvényű rendeletet, amely alapján anyagi támogatás nyújtható a kritikus községekben rendelőt nyitó orvosoknak. Például a periférián található három kisközségben egyetlen orvos el tudná látni a betegeket. Aki erre hajlandó lenne, annak hozzávetőleg 20 ezer eurós támogatást nyújtanánk a rendelője műszaki felszereltsége biztosításához, így a szükséges számítógépek és különféle műszerek vásárlásához, valamint az internetes csatlakozás beszereltetéséhez. E megyei támogatás az esetben lenne vissza nem térítendő, ha a kolléga legalább nyolc évig maradna az adott helyen. A támogatások megítélése kapcsán az egyes szakterületekhez kötődő orvosi kamarák közreműködésével jelölnénk ki a kritikus helységeket“ - fejtette ki a továbbiakban.

Hozzáfűzte: a tervezett dotációs rendszeren belül a több község lakosságát ellátó orvosok utazási költségeihez is hozzájárulnának. Megtudtuk: e javaslatot előbb a január 13-án esedékes megyei tanácsülésen vitatják majd meg, s az vélhetően már a februári testületi ülés elé kerül.

„Javaslatunkat már jogász is vizsgálta, s reménykeltőek az eddigi pozitív visszajelzések. Tervünk megvalósításához közel évi negyed millió euróra lenne szükség, s a támogatást az idei pályáztatást követően, 2021-ben kaphatnák meg az érdeklődők. E célra egyelőre 130 ezer euró tartalék állna rendelkezésre, amiből első körben 6 kritikus helyen igényelt rendelőt tudnánk támogatni. Ehhez kérjük-várjuk a képviselő kollégák hathatós támogatását – közös érdekeink figyelembe vételével, pártbeli hovatartozásra való tekintet nélkül!“ - zárta tájékoztatását Viola Miklós bizottsági elnök.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.