Megújulnak a pálos kolostorok az Aggteleki- és a Szlovák-karszt területén
Határon átnyúló projekt keretében működik együtt a gombaszögi és a martonyi pálos kolostor. A pálos rend építészeti és kulturális örökségének megőrzése és bemutatása az Aggteleki- és a Szlovák-karszt területén című projekt célja a két helyszín építészeti és kulturális örökségének megőrzése, régészeti feltárása, bemutatása és turisztikai fejlesztése.

Az Aggteleki- és a Szlovák-karszt térsége közös földrajzi és kultúrtörténeti egységet alkot. Mindkét projekthelyszín, Gombaszög és Martonyi kiemelkedő kulturális értékei mellett idegenforgalmi vonzerővel is rendelkezik. Az épített örökség megőrzése és a vendégmegtartó képesség növelése mindkét régió számára komoly kihívást jelent, amelyet a projekt keretében közös erővel lehet hatékonyan kezelni.
A projektben részt vevő partnerek ugyan eltérő szervezeti háttérrel rendelkeznek, mégis közös célokat követnek az országhatár menti térségben.
A két pálos kolostor párhuzamos rekonstrukciója nemcsak a helyi közösségek örökségének megőrzését támogatja, hanem egymást erősítve, egymást bemutatva hozzájárul a régió turisztikai vonzerejének növeléséhez is. Ezáltal a térség kulturális és idegenforgalmi potenciálja jelentősen erősödhet, miközben a helyi identitás és történelmi értékek is továbböröklődnek.
A gombaszögi pálos kolostorban (Sine Metu Egyesület) régészeti kutatás és feltárás valósul meg, továbbá a templomhajóban megfelelő padlóburkolatot alakítanak ki a terület stabilitásának biztosításához, illetve vízelvezető rendszert építenek ki a nedvesség káros hatásainak megelőzésére. Az elvégzendő munkálatok között szerepel még az oktogonális kápolna lefedése és védelme, beleértve a padlóburkolat kialakítását is, illetve a kolostor kerengőjének és kútjának megóvása a történelmi hangulat megőrzése érdekében, valamint útburkolatok és közvilágítás kiépítése, illetve 5 parkolóhely kialakítása.
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság a projekt keretében folytatja a Martonyi Háromhegyi Pálos templom- és kolostorrom további rekonstrukcióját, annak III. ütemét, ide tartozik a templomhajó és a szentély helyreállítása, a kolostor falszerkezeteinek állagvédelme, valamint a környezet rendezése.
Emellett további régészeti kutatásokat és feltárásokat végeznek, beleértve roncsolásmentes műszeres vizsgálatokat, például lézerszkenneres és talajradaros felméréseket, valamint helyszíni és virtuális bemutató teret hoznak létre, amely a műemlékek történetét és a pálos rend örökségét ismerteti.
Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében megvalósuló, „A pálos rend építészeti és kulturális örökségének megőrzése és bemutatása az Aggteleki- és a Szlovák-karszt területén” című projekt teljes költségvetése 1,6 millió euró, ebből a Sine Metu Egyesület 350 965,44 euró uniós támogatásban részesül, a nemzeti hozzájárulás összege pedig 52,644.81 euró.
A projekt célja mindkét kolostor hosszú távú fennmaradásának biztosítása, a pálos rend történelmi, szellemi és kulturális értékeinek bemutatása, valamint a térség turisztikai vonzerejének növelése.
