2023. április 22., 12:33

Megszépült a bussai Zsélyi Aladár Emlékszoba

2022 novembere és 2023 áprilisa között a Környezetvédelmi Alap támogatásával felújították a bussai Zsélyi Aladár Emlékszobának otthont adó épületet.

Zsélyi Aladár
Galéria
+2 kép a galériában
az emlékszobában
Fotó: Bušince - Bussa

Amikor a község megvásárolta a volt egészségügyi rendelő épületét, feltett szándéka volt, hogy a falumúzeum mellett itt alakítsa ki a Zsélyi Aladár Emlékszobát. A múzeum épületét azóta is időről időre főleg a hagyományőrző célzattal rendre összegyűlő helyi Csemadok-tagok csinosítgatják, hogy méltó körülmények között tudják az érdeklődők elé tárni a pilóta kétnyelvű feliratokkal ellátott néhány személyes tárgyát és munkaeszközét is; ezek a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum jóvoltából tekinthetőek meg.

Az elmúlt hónapokban a Környezetvédelmi Alap támogatásával nagyobb fejlesztések is zajlottak az emlékszoba háza táján. Amint arról a település polgármestere, Végh Zoltán beszámolt, a munkálatokat végző helyi EKOSTAV-LH nevű vállalat munkatársai elvégezték a padlócserét, megújították a nyílászárókat, renoválták a régi, nem használt szociális helyiséget, de maga az épület is új homlokzatot kapott. A tárlatanyag új információs táblákkal bővült.

A felújított emlékszoba ünnepélyes átadását 2023 májusára vagy júniusára tervezik.

Zsélyi Aladár, a magyar aviatika úttörője 1883. december 12-én Bussán (vagy a szomszédos Csaláron?) született. A helyi elemi és a losonci középiskola elvégzése után 1901-ben a mai Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elődjének, a Királyi József Műegyetemnek a gépészmérnöki karán folytatta tanulmányait.

Az első hazai repülési szakkönyvnek számító, három kiadást is megért, 1909-ben megjelent A repülőgéptechnika alapelvei című műve okán a mai napig Zsélyiben tisztelik a magyar repülési szakirodalom atyját. Hidroplánokkal, aeroplánokkal, gázturbinákkal és aerodinamikai kutatásaival foglalkozó írásait később külföldön is megjelentették.

A 20. század tízes éveiben a „rákosmenti repülők” között feltűnt Zsélyi Aladár is, akinek találmánya többek között a landolásnál nagy szerepet játszó csúszótalp és a rugózott futómű, de az ő nevéhez kötődik az a kormánymű is, aminek használatával a pilóta több irányba is mozgathatta repülőgépét.

A bécsújhelyi repülőiskolát elvégezve hivatalosan is pilótává vált. 1914. április 15-én a Zsélyi III. a Rákos mezei gyakorlótéren motorhiba következtében lezuhant, a pilóta a jobb alkarján sérült meg.

Úgy tűnt, hogy a körülményekhez képest szerencsésen átvészelte a balesetet, a nyílt törés sebe viszont elfertőződött, így a magyar fővárosban – ahol a XVI. kerületben azóta egy utcát is elneveztek róla – tetanuszmérgezésben halt meg 1914. július 1-jén. A budapesti Kerepesi úti temetőben történő beszentelése után Csaláron, szülei mellett helyezték örök nyugalomra. Testvérei a bussai katolikus temetőben nyugszanak.

Zsélyi Aladár
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.