2021. február 8., 15:47

Megnyitottak az alapiskolák és óvodák Füleken

Február 8-tól a járványügyi intézkedések Szlovákiában az úgynevezett COVID-automatához igazodnak. Az automata szabja meg az egész ország részére egy hétre előre a pontos szabályokat, figyelembe véve azonban a regionális különbségeket is. A Losonci járás jelenleg az 5. veszélyeztetettségi szinten van. Ennek értelmében az aktuális járványügyi helyzet megengedte, hogy visszatérjenek az oktatási intézményekbe az alsó tagozatos tanulók, az óvodások és a végzős középiskolások.

Képünk illusztráció.
Fotó: Facebook

Ehhez az oktatási intézmények dolgozóinak, illetve a visszatérő gyermekek egyik szülőjének negatív teszttel kellett rendelkeznie. A tesztelést hetente meg kell ismételni. Füleken négy alapiskola, két óvoda és a művészeti alapiskola nyitotta meg kapuit. A II. Koháry István Alapiskolába 152 tanuló tért vissza, ami az alsó tagozat összlétszámának nagyjából a 70%-a.

„Erre már szüksége volt úgy a szülőknek, mint a gyerekeknek vagy a pedagógusoknak, hiszen főleg az alsó tagozaton az online oktatás nem annyira hatékony. Ott jobb a személyes kapcsolat, amikor a gyerekeknek megmutatják a betűk vetését, a vonalzó használatát, vagy bármi egyebet, amire szükségük lehet”- nyilatkozta  Bozó Roland igazgató.

Iskolanyitás

A Mocsáry Lajos Alapiskola alsó tagozatán 136 diákból 56-an jelentek meg. Közülük sokan a félévi bizonyítványt is most kapták kézhez.

„Volt 2-3 diák, akit haza kellett küldeni azért, mert a szülők megfeledkeztek arról, hogy tesztelésre menjenek. Volt olyan osztály, ahol szinte teljes létszámban megjöttek a gyerekek, de sajnos vannak olyanok is, ahol nagyon sok a hiányzó. Akik rendszeresen bekapcsolódtak az online oktatásba, azoknak nincs nagy lemaradásuk. De sajnos akadnak olyanok is, akiket távúton sem sikerült elérnünk”- mondta Kotlár Ildikó igazgató.

Iskolanyitás

A gyerekek már nagyon várták, hogy újra beülhessenek az iskolapadba. Danyi Valentína elmondta, nagyon hiányzott neki az iskola. Várta, hogy találkozhasson a barátaival és együtt tanuljanak. Balogh Evelin hozzátette, hogy a legjobban a természetismeret óra tetszett neki, ahol a kassai állatkertről néztek filmet.

Mindkét magyar alapiskolában órarend szerint tanulnak a gyerekek, viszont a testnevelés és a zene órákat egyelőre nem lehet megtartani. A felső tagozaton pedig továbbra is marad a távoktatás. A Daxner Utcai Óvodában 154 gyermekből 56, a Štúr Utcai Óvodába pedig 154-ből 100 gyermek tért vissza. 

Hogyan vélekednek a szülők?

Megkérdeztünk néhány szülőt, osszák meg véleményüket az iskola- és óvodanyitással kapcsolatban.

A füleki Botos Gabriella engedte volna kisfiát az iskolába, viszont nátha miatt erre mégsem került sor. Bár az online oktatással is elégedettek, jól haladnak a leckékkel, feladatokkal, mégis várják, hogy Noel újra beülhessen az iskolapadba.

Mihalovics Erika három gyermek édesanyja. Ketten közülük felső tagozatosak, a legkisebb, Emese, pedig 8 éves. Ő is várta már az iskolát. A szülők szerint, fontos, hogy gyermekük közösségben legyen, és a tanító nénivel való személyes kapcsolat is hatékonyabb a távoktatásnál.

A füleki Vass Blanka aggodalommal engedte kisebb gyermekét, Fannit, újra az iskolába, mivel félnek a vírus új mutációjától. Viszont látja azt is, hogy a kollektív tanulás mennyire fontos a gyermekeknek.

„A gimnazista fiam továbbra is online oktatásban vesz részt. Ő szomorúan tudatosította, hogy még mindig nem találkozhat a barátaival, az osztálytársaival. Meglátásom szerint nagyon negatívan hat az elzártság, az elszigeteltség a gyermekeimre, és testnevelő tanárként aggódom az egész generáció mozgás- és sport nélküli életmódja miatt. Hiszen ebben a vírusos időszakban az egészség megőrzése lenne a legfontosabb, egy ellenálló szervezet megteremtése és megóvása. Csak reménykedni tudok abban, hogy a helyzet mielőbb visszaáll a normális állapotába, és újra mosolyogva, szorongás nélkül engedhetem gyermekemet iskolába”- közölte Blanka.

Iskolanyitás

A füleki Mihály Katicának szintén egy alsó és egy felső tagozatos gyermeke van. Ő nem engedte alsó tagozatos kislányát iskolába.

Én itthon vagyok és tanulok velük, nem maradnak le a tananyaggal. A közelgő tavaszi szünet miatt sem tartottam jó ötletnek, hogy Réka most iskolába menjen, és aggódtam amiatt is, hogy néhány szülő betegen is elviszi majd a gyermekét. A művészeti alapiskolába viszont engedem a kislányom, hiszen ott individuális oktatásban részesül. Bár fontos az iskolai oktatás, az elővigyázatosság méginkább. Szerintem az alsó tagozatos diákokat és mindkét szülőt le kellene tesztelni, mielőtt közösségbe küldjük a gyerekeket”- véli Katica.

Vele ellentétben a ragyolci Nagyné Tóth Melinda azt mondja, meg sem fordult a fejükben, hogy ne engedjék vissza iskolába a gyermekeiket.

„A kislányom Eliza elsős, a fiam Trisztán harmadikos. Jómagam felső tagozatos tanár vagyok, online oktatok. Nem volt egyszerű ez az időszak egyikünk számára sem. Már nagyon várták az iskolát, a találkozást a tanító nénikkel a barátaikkal. Persze megfordul az ember fejében, hogy mi lesz ha megbetegszik, mindenki félti a gyermekét, de bízunk benne, hogy a megfelelő higiéniai szabályok betartásával minden rendben lesz”- mondta.

Iskolanyitás
Fotó:  Facebook

Nagy Nikolett kisfia Máté óvodás, és már nagyon várta, hogy újra a barátaival lehessen. Hiányolta őket, ahogyan a közös foglalkozásokat és a játékokat is.

„A csoport sem túlzsúfolt, mivel csak 12-en vannak. Én személy szerint örülök, hogy újra megnyitott az óvoda és nem gondolom, hogy a gyermekem ott ne lenne biztonságos környezetben”- mondta Nikolett.

Fekete Farkas Tímea szerint sokoldalúan kérdőjeles helyzetbe sodorta az embereket a vírus miatt kialakult helyzet, ami miatt nehéz (jó) döntéseket hozni.

Gondolok itt főképpen arra, hogy kivel találkozzunk, kivel inkább ne, hova menjünk vagy hová ne. A vírus itt van már a szomszédban, és kétséges, hogy ki hogy viselné a családból, ha elkapná. De itt jön a DE faktor. Kire hogy hat, ha újra "bezárjuk" magunkat és még a legközelebbi családtagoktól is elszigetelődünk? Szerintünk rosszul. Úgyhogy ezt a gondolatmenetet végig rágva döntöttünk úgy, hogy mivel nagyon hiányoznak már a barátok, pajtások és közös nevetések, ma megkezdjük az óvodát. Mindamellett, ahogyan eddig is, nagy figyelmet fordítunk a higiéniára, a vitaminbevitelre, most a mentálhigiénés ovis-pajtás szükségleteket is elkezdjük kielégíteni”- nyilatkozta.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.