2021. október 10., 10:17

Megnyílt az aradi vértanúk portréinak állandó kiállítása a margonyai Dessewffy-kastélyban

Az aradi vértanúkra emlékeztek és megkoszorúzták Dessewffy Arisztid honvédtábornok emléktábláját a kassai magyarok a Dessewffy család kriptájánál Margonyán. A megemlékezést követően a Dessewffy-kastélyban megnyitották az aradi vértanúk portréinak állandó kiállítását.

2021-10-09 - Margonya, Dessewffy, megemlékezés, aradi vértanúk
Galéria
+24 kép a galériában
Martin Šmilňák, Jozef Kuziak, Magyar József és Hetey Ágota
Fotó: Fábián Gergely

A kassai magyarok a helyi Csemadok szervezésében már évek óta megemlékeznek Dessewffy Arisztid honvédtábornokra és az aradi vértanúkra az Eperjes megyei Margonyán a Dessewffy-kriptánál. Így volt ez az idén is. A koszorúzást követően a résztvevők átvonultak a Dessewffy család nemrég felújított kastélyába, ahol megnyitották az aradi vértanúk portréinak állandó kiállítását.

2021-10-09 - Margonya, Dessewffy, megemlékezés, aradi vértanúk
Fotó:  Fábián Gergely

A portrék történetét Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja ismertette. Mint elmondta, egy évvel ezelőtt járt először Margonyán, szintén október 6-ai megemlékezésen. Akkor Jozef Kuziak polgármester jelezte, a település szeretne egy állandó kiállítást létrehozni az aradi vértanúk portréiból a nemrég felújított Dessewffy-kastélyban. A gyönyörűen felújított kastély és a Dessewffy-kriptánál tartott rendszeres megemlékezések azt mutatják, hogy Margonya valóban nagyon büszke a Dessewffyk hagyatékára és méltán ápolja Dessewffy Arisztid aradi vértanú emlékét, ezért felkarolta az ügyet. A főkonzulátus 2020. március 15-én pályázatot hirdetett az 1849. október 6-án Aradon kivégzett 13 honvédtiszt, valamint további három aradi vértanú portréinak megfestésére. A festménypályázatra közel 50 festőművész jelentkezett a régió több országából. Az öt nyertes pályázó között találhatunk fiatal pályakezdőket és tapasztalt, számos díjjal rendelkező, nemzetközileg is elismert művészeket.

2021-10-09 - Margonya, Dessewffy, megemlékezés, aradi vértanúk
Hetey Ágota főkonzul
Fotó:  Fábián Gergely
Fontosnak tartjuk, hogy a festmények nyújtotta esztétikai élményen túl a látogatók megismerhessék az aradi vértanúk hősies helytállását és a kiállítás születésének körülményeit is, ezért kétnyelvű katalógust és prospektust állítottunk össze. Reméljük, ezzel is hozzájárulunk ahhoz, hogy az itteni lakosság és az idelátogató turisták jobban megismerjék közös történelmünket”

– mondta Hetey Ágota. A főkonzul köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak ennek az értékes és időtálló kiállításnak a létrehozásához, majd a magyar állam nevében Margonya községnek ajándékozta a portrékat.

Közös történelmünk híd a jövő felé

Jozef Kuziak, Margonya polgármestere örömét fejezte ki amiatt, hogy a margonyai kastélyt ezentúl az aradi vértanúk portréi fogják díszíteni. Úgy fogalmazott, a szlovákok számára, akik annak idején a többnemzetiségű történelmi Magyarország részei voltak, a közös történelem részét jelentik azok a forradalmi események, amelyek 16 magas rangú szabadságharcos vezér kegyetlen kivégzésébe torkolltak. „Ma már szabad nemzetekként élünk, értékrendünkben hordozva múltunkat és hagyományainkat. Őszintén kívánjuk, hogy a közös történelmünk biztos hidat képezzen a szebb jövő felé” – mondta.

2021-10-09 - Margonya, Dessewffy, megemlékezés, aradi vértanúk
Fotó:  Fábián Gergely
Az igaz ügybe vetett hit fontossága

A festmények elkészítését Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma támogatta. Magyar József európai kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár megtisztelőnek nevezte, hogy az egyik aradi vértanú szűkebb pátriájában emlékezhet meg közös történelmünk egy tragikus eseményéről. Mint mondta, az aradi vértanúk példája elsősorban a haza szeretetéről, az összefogásról, egy valóban igaz ügybe vetett hit fontosságáról szól.

Ők a társadalmi, nyelvi és vallási különbözőségeik ellenére össze tudtak fogni, és együtt harcoltak a szabadságért és a függetlenségért

– mondta hozzátéve, a kiállításon ábrázolt vértanúk közül mindössze hatnak volt magyar az anyanyelve, a többiek között találhatunk német, osztrák, horvát, szerb, örmény nemzetiségűeket. Megjegyezte, arról sem feledkezhetünk meg, hogy az akkori magyar honvédseregben több ezer szlovák nemzetiségű honvéd harcolt a szabadságharc oldalán.

2021-10-09 - Margonya, Dessewffy, megemlékezés, aradi vértanúk
Magyar József európai kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár
Fotó:  Fábián Gergely

„A szlovák nemzet nagy része akkor szembe szállt a Bécsből szított mozgalmakkal, és a magyarsággal együttműködve akart a saját sorsán javítani. Olyan hősök voltak ők mindannyian, akik megértették a kor üzenetét és felvállalták az akkori feladatot, és az életüket is feláldozták érte” – fogalmazott Magyar József. Hozzátette, üzenetük ma is érvényes.

Nevezetesen az, hogy ne hagyjuk, hogy az életünket máshonnan irányítsák. Ne akarják a mi értékvilágunkat elvitatni, ne akarják megváltoztatni a hagyományainkat, erkölcsünket, vallásunkat, hitünket vagy a jövő zálogát jelentő családról alkotott értékrendünket. Ehhez viszont önbecsülésre van szükség”

– húzta alá.

2021-10-09 - Margonya, Dessewffy, megemlékezés, aradi vértanúk
Galéria
+24 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.