2021. január 18., 19:44

Megmentik az ipolysági Jezsuita Házat

Újabb figyelemre méltó értékmentést készül megvalósítani a Sine Metu Polgári Társulás. Első lépésként 2020 decemberében megvásárolta Ipolyság egykori jezsuita magtárát (amely az Árpád-kori premontrei kolostor romjaira épült), a közelében fekvő, valószínűleg legalább 17. századi eredetű épületet és az ingatlanokat körülvevő telkeket.

Galéria
+5 kép a galériában

Ipolyságot, pontosabban Saagot először 1237-ben említi az az oklevél, amelyben IV. Béla király az esztergomi káptalannak ajándékozta birtokainak egy részét. A Hont-Pázmány nemzetségből származó Márton bán minden bizonnyal még a második honalapító uralkodása kezdete előtt alapította meg a Boldogságos Szűz Mária prépostságot, Körmendi Tamás feltételezése szerint 1214 és 1234 között.

A tatárok 1242 februárjában Ság térségében is pusztítást végeztek; sok más mellett a kolostort is felgyújtották. A rongálás után aránylag gyorsan megújult az épület, ezt bizonyítja IV. Béla 1245. szeptemberi okirata, amelyben megerősíti a kolostor korábbi alapítását.

A premontrei szerzetesrend itt letelepedő tagjai tanítással és orvoslással foglalkoztak, de ún. hiteles helyként okiratok hitelesítését is végezték. Időről időre megpróbáltatások érték őket. A 14. században Csák Máté seregei, a 15. században pedig hol a Gyarmathi Balassák, hol Lévai Cseh László, hol pedig Jan Jiskra zsoldosai vették be a kolostort, óriási anyagi károkat okozva. S a török világ csak ezután következett.

sag001.jpg

Az időközben erődítménnyé erősített várkolostor kapitánya, Jakusich Ferenc 1550-ben még visszaverte a török támadást, amikor azonban híre jött, hogy Szondy György sem volt képes megvédeni a közeli drégelyi várat, a maroknyi sági legénység megfutamodott, és a lévai helyőrséghez csatlakozott. A sági szerzetesek a garamszentbenedeki kolostorban találtak menedéket.

A törökök tehát 1552. július 7-én elfoglalták Ságot, a kolostor épületét pedig kirabolták és felgyújtották. Ezzel tulajdonképpen le is zárult a sági kolostor premontrei korszakának története. Csak a törökök kiűzését követően, I. Lipót császár és király 1688. de-cember 28-án kelt rendeletével vehette kezdetét annak jezsuita időszaka. A prépostság töröktől visszafoglalt birtokait az uralkodó 1688-ban a jezsui-táknak ajándékozta, akik gazdasági épületeket és magtárat építettek a kolostor romjain. 1734-ben nekik köszönhetően épült újjá a kolostor mellett levő kéttornyú templom, majd a török hódoltság ideje alatt tönkrement ipolyi átkelő is.

Mária Terézia 1776-ban úgy döntött, hogy a jezsuiták ipolysági birtokait a rozsnyói káptalannak ajándékozza, amely az évtizedek során nem ritkán különböző bérlőknek adta ki azokat. A történelmi épületegyüttes a szocializmus időszakában az állami birtok része volt, a rendszerváltozás után azonban újra a rozsnyói káptalan lett a tulajdonosa. Az ún. Jezsuita Házat néhány évvel ezelőtt egy magyarországi házaspár vásárolta meg.

sag002.jpg

– Az épület állaga az új tulajdonosok igyekezete ellenére tovább romlott. A főépület ma már rendkívül rossz állapotban van. A tetején egy hatalmas lyuk tátong, így a földszintet és az emeletet elválasztó reneszánsz boltívek, valamint a kisebb emeleti helyiségek egykor nagyon szép stukkós mennyezetei is pusztulásnak indultak – mondja az ipolysági Honti Múzeum és a Simonyi Lajos Galéria vezetője, Pálinkás Tibor, aki hozzáteszi: – Ez minden bizonnyal alapvető hatással lett volna az épület statikai stabilitására is, tehát ha most nem indul meg ez a pozitív folyamat a helyreállításával kapcsolatban, az épület gyakorlatilag egy végső pusztulási, romosodási stádiumba került volna.

Éppen Pálinkás Tibor volt az, aki – a Szlovák Műemlékvédelmi Hivatal Nyitrai Kirendeltségének kötelékeiben dolgozó Slavomír Katkinnal közösen – 1996 és 2005 között ásatást végzett a kolostornál. „Az egykori premontrei monostor néhány falmaradványát is magában foglaló barokk jezsuita főépület keleti homlokzatán ma is felfedezhető a leginkább a 15. század második felére datálható gótikus kerengőfolyosó négy darab, egykoron a belső udvarra néző árkádja. (…) A törmelékrétegből előkerültek kovácsoltvas szögek, üvegből készült korong alakú ablakszemek, valamint egy, leginkább a 14. század végére, a 15. század első felére datálható, egykor kódexet díszítő sárgaréz anyagú sarokveret. (…) A 15. századi kerengőfolyosó észak–déli árkádsorától keleti irányban több gótikus építkezési fázis alapjainak és felmenő falainak maradványait tártuk fel. Interpretációjukhoz további területek megásása szükséges.” – olvasható az ásatás után készült tanulmányban. Ami a terület további kutatását illeti, biztosak lehetünk benne, hogy az Orosz Örs vezette Sine Metu Polgári Társulás ezúttal sem fog tétlenkedni. A kolostort a már említett magyarországi tulajdonosától, az azt körülvevő telkeket és a közvetlen közelben található 17. századi épületet a rozsnyói püspökségtől vásárolták meg. Így semmi akadálya, hogy belátható időn belül valóban megtörténjen az értékmentés.

sag003.jpg

– Jelenlegi állapotában ez a belvárosi, 800 éves múltra visszatekintő épület a határ menti kisváros szégyene. Annak ellenére, hogy a hajdan hozzá tartozó plébániatemplommal együtt ez Ipolyság legrégibb épülete, a rendszerváltás óta az állaga csak romlott, mígnem végveszélybe került – mondja Orosz Örs. – Úgy érezzük, hogy a gombaszögi pálos monostornál szerzett tapasztalatokat kár lenne a fiókban hagyni, hisz bőven akad olyan kallódó érték a szülőföldünkön, ahol ezeket kamatoztatni lehet. A gombaszögi kolostor ügye már jó irányba halad, ideje hát új projektbe kezdeni, hiszen Ipolyság is megérdemli a figyelmet!

Ahogy azt az Orosz Örssel együttműködő ipolysági önkormányzati képviselőtől, Zachar Páltól megtudtuk, hamarosan megtörténik az épületegyüttes állapotának felmérése, továbbá a komplexumot érintő hasznosítási tanulmány is elkészül.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2021/2. számában)

Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.