2022. április 5., 11:12

Megmenthetik az oroszvári kastélyt a petíciók?

Az ősrégi terebélyes fák mögül elővillanó, valaha szebb napokat megélt hófehér várkastély látványa ma is elvarázsolja az arra járót. Ha egy kicsit szabadjára engedjük a képzeletünket, egy igazi mesevilágba röpít bennünket ez a neogótikus stílusban épült káprázatos kastély, amelyet gyakran magyar Windsornak is neveznek.

 

oroszvári kastély
Fotó: TASR

Nem véletlen ez a megnevezés. Az oroszvári kastély csipkés oromzatai, címerekkel díszített falai, kisebb-nagyobb tornyai valóban hamisítatlan angol benyomást keltenek, ami nagy valószínűséggel az építtető Zichy Manó – Zichy-Ferraris-Emmánuel – Angliához való szoros kötődésével magyarázható.

Oroszvár 1947-től része Szlovákiának, a párizsi békeszerződés értelmében akkor csatolták el Magyarországtól Dunacsúnnal és Horvátjárfaluval együtt. A település területén található 1841 és 1843 között épült kastélyt pedig az egyértelmű végrendelet ellenére a Beneš-dekrétumok értelmében – mint egy „magyar nemzetiségű belga hercegnő” tulajdonát – államosították.

A kastélytulajdonos Lónyay házaspár végrendeleteiben örökösként megjelölt Pannonhalmi Szent Benedek Rend 1992 óta próbálkozott visszaszerezni jogos tulajdonát – sikertelenül. A több évig tartó pereskedés után 2008-ban a szlovák alkotmánybíróság elutasította a pannonhalmi bencések oroszvári birtokaira vonatkozó keresetét, majd 2012-ben a kormányhivatal Robert Fico miniszterelnöksége idején kiadott egy közleményt, amelyben leszögezi, hogy az oroszvári kastély tulajdonviszonyait rendezettnek tekinti.

oroszvári kastély
Fotó:  TASR

Szalay György, aki a Komáromi Bencés Rendház kánonjogi tanácsosaként évtizedekig foglalkozott az oroszvári kastély ügyével, elkeserítőnek tartja a kastély helyzetét.

 – Amíg a volt Csehszlovákiában a csehek minden kis műemlék jellegű épületet a magukénak tartottak és törődtek vele, az ország keleti felében lévő műemlékek az „ezeréves elnyomás” jelképei voltak, és hagyták azokat inkább elenyészni – fogalmazott lapunknak Szalay, aki a szlovák és magyar politikusokat is hibáztatja azért, hogy a pannonhalmi bencés rend nem kapta meg a végrendeleti örökségét. Mint mondta, a végrendeleti örökös Pannonhalma sem nyúlt az elején megfelelő módon az ügyhöz, mivel egyházi restitúción keresztül akart érvényt szerezni a tulajdonának, de ezt a szlovák állam elvetette. Az ügy megjárta Strasbourgot is, de Pannonhalma elveszítette a pert.

 – A végrendeleti örökös Pannonhalma pedig azóta sem indította el az érvényes végrendelet alapján az eljárást a tulajdona megszerzéséért, így az ügy még mindig nyitott – fűzte hozzá.

A kastély továbbra is az enyészeté

Az épület pedig csendben tovább enyészik, az állaga egyre romlik. A 2012-ben megszabott eredeti 33 millió eurós felújítási költség azóta több mint 75 millió euróra kúszott fel.

Az 1995-ben a kastély gondozására kijelölt kormányhivatal többször is kijelentette, hogy szeretné az épületet felújítani, amelyet aztán reprezentatív célokra használna, különböző államközi fogadásokra, illetve a külföldi vendégek elszállásolására. A Matovič-kormány később ezt úgy módosította, hogy az előző kormánygarnitúráktól eltérően inkább a cseh Lednice-modellt támogatja, azaz az épületet egyrészt reprezentatív célokra használnák ki, de a nyilvánosság számára is elérhetővé tennék.

oroszvári kastély
Fotó:  TASR

A felújítási munkálatok azonban továbbra sem haladnak. 2018-ban azt     ígérték, hogy 2023-ig renoválják a kastélyt a cselédházzal és a történelmi parkkal együtt, de már most nyilvánvaló, hogy ez az időpont aligha lesz tartható. A kivitelezéssel kapcsolatos versenypályázatot is csak 2021 októberében írta ki a kormányhivatal. „Azzal számolunk, hogy 2022 márciusában lesznek a pályázók felszólítva végső ajánlatuk benyújtására, beleértve az árajánlatot is” – nyilatkozta akkoriban a kormányhivatal vezetője, Július Jakab, aki szerint 2022 májusában már sor kerülhet a szerződés megkötésére is a nyertes pályázóval, és elkezdődhetnek a tényleges munkálatok. Persze, annyit azért már akkor hozzátett, a közbeszerzési folyamatot az esetleges óvások elodázhatják.

Jobb híján a petíciókban  bíznak a helyiek

És a folyamat – mondhatni menetrendszerűen – megint meg is rekedt, és a nemzeti kulturális örökség részeként is különleges értéket képviselő oroszvári kastély felújítása továbbra is várat magára. A pályázat egyik résztvevője ugyanis kifogást emelt, amely a feltételeknek megfelelő pályázók kiválasztása ellen irányult. A Közbeszerzési Hivatal megálljt parancsolt, ezért félő, hogy további hónapokig elhúzódik a szerződés aláírása és a felújítási munkálatok tényleges elkezdése.

oroszvári kastély
Fotó:  youtube

Az sem kizárt, hogy a jelenlegi közbeszerzést megszüntetik, és egy teljesen újat írnak ki emiatt. Ha ezt a lehetőséget választanák, az egész folyamat több mint egy évvel is elhúzódhatna. Ez pedig pusztító következményekkel járna a kastélyra nézve.

Mivel Oroszváron sokan azt szeretnék, hogy elkezdődjön végre a kastély felújítása, és ez a páratlan értékű épület végre újra méltó fényében tündökölhessen, a Pre Rusovce (Oroszvárért) Polgári Társulás még 2021-ben aláírásgyűjtésbe fogott a kastély megmentéséért. 

A petíció kezdeményezői szerint az oroszvári kastély olyan egyedülálló történelmi emlék, amely megérdemli a védelmet. Az aláírások leadásakor a kormányhivatalban arra is felhívták az illetékesek figyelmét, hogy az elhúzódó közbeszerzési folyamat jóvátehetetlen pusztító következményekkel jár az oroszvári kastélyra nézve.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/13. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.