2020. január 7., 15:34

Megkönnyíti a külföldön élő honfitársaink szavazását a Magyar Közösségi Összefogás

A külföldön élő szlovákiai magyarok szavazási lehetőségeiről és a számukra készített anonim kérdőív eddigi eredményeiről számolt be a Magyar Közösségi Összefogás.

Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Mózes Szabolcs, a Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) elnöke elmondta: hozzávetőleg 300 ezer szlovák állampolgár tartósan él külföldön, s közülük 30-50 ezer közti a felvidéki magyar. A szülőföldjükről való távozásuk, illetve vissza nem térésük elsődleges oka az, hogy Szlovákia szociálisan gyengébben teljesít, ezért sokan a határokon túl látják biztosabbnak saját megélhetésüket.

Eddig igazából senki sem volt kíváncsi a véleményükre, s ők sem éltek a választójogukkal. Az általunk tavaly december közepén létrehozott Szavazz.sk oldalon keresztül azonban a február 29-i parlamenti választások előtt végre magyar nyelven, online kérhetik a levélszavazás lehetőségét“

- hangsúlyozta.

Hozzátette:

az MKÖ a következő években is tartani akarja a kapcsolatot a külföldön élő szlovákiai magyarokkal, akik nagyon hiányoznak idehaza.

Fontos tehát felmérni a kinnmaradásuk okait, valamint az esetleges hazatérésüket motiváló tényezőket. Ezért is hozták létre a Szavazz.sk honlapot, ahol a külföldről postai úton történő szavazáshoz szükséges és az állandó szlovákiai lakhelyen kívüli voksoláshoz elengedhetetlen választói igazolvánnyal kapcsolatos kérvény szintén megtalálható.

Zachar Pál arról beszélt, hogy a jelenleg hatályos vonatkozó törvény nagyon megnehezíti a határokon túl élők szavazását. Mintegy sugallva, hogy ők inkább ne szavazzanak, hiszen vélhetően elégedetlenek a jelenlegi kormánypártokkal, ezért inkább az ellenzéki tömörüléseket választanák.

Ellenben az MKÖ a Szavazz.sk oldal életre hívásával éppen az ő voksolásukat kívánja megkönnyíteni. Leszögezte: a szavazás idején is külföldön tartózkodók már csak január 10-ig kérhetik meg az állandó lakhelyük szerinti önkormányzatot arra, hogy a megadott külföldi címükre postai úton küldjék el nekik a 25 szavazólapot és a válaszborítékot. Ők is a Szlovákiában szavazókhoz hasonlóan majd 4 képviselőjelöltet preferálhatnak. Január 10. után pedig a honlapon keresztül azok igényelhetik a választói igazolványt, akik ugyan a szavazás napján majd Szlovákiában tartózkodnak, de nem az állandó lakhelyük szerinti választókörzetben akarnak voksolni.

A hozzávetőleg három héttel ezelőtt létrehozott weboldaluk iránt egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik: azt december végéig 25 országból 502 egyéni felhasználó több mint 1800 alkalommal nyitotta meg, januárban pedig napi 50 körüli az új felhasználók száma. Az eddigi külföldi érdeklődők javarésze Magyarországon, az Egyesült Államokban, Csehországban, Ausztriában, Nagy-Britanniában és Németországban él, de akadnak ázsiai és dél-amerikai olvasóik is.

Azután a külföldön élő magyar nemzetiségű honfitársaink számára készített anonim kérdőív eddigi eredményeiről is értesültünk. Abból egyebek mellett kiderült, hogy az egyharmaduk ugyan nem zárja ki a hazatérés lehetőségét, de azt jelenleg még nem tervezi, egynegyedük nem szeretne visszatérni Szlovákiába, és mindössze 10 százalékuk tervezi az egy éven belüli visszatérést. Arra a kérdésre, hogy mit tartanak a tavalyi év legnagyobb szlovákiai pozitívumának, legtöbben azt válaszolták, hogy Zuzana Čaputová államfővé való megválasztását, az MNÖ megalakulását és az újságírógyilkosok elfogását, miközben sokan úgy vélik, hogy idehaza semmi pozitívum nem történt.

Hazatérésük motivációjaként legtöbben a konkrét, érdekes munkaajánlatot és Dél-Szlovákia gazdasági fellendítésének elindítását említették.

Számukra az anyagi motiváció sem mellékes: akadnak, akik havi 1300-1600 eurós bérért már hazatérnének. Főleg a Magyarországon élők számára további fontos szempont az, hogy Szlovákiában szakmailag ugyancsak magyar nyelvi környezetben érvényesülhessenek és hivatalosan magyarul is kommunikálhassanak, illetve megfelelő legyen a jogérvényesítés.

A legaggasztóbb szlovákiai össztársadalmi problémaként a korrupciót és klientelizmust, az alacsony életszínvonalat, a társadalom radikalizációját és a kisebbségekkel szembeni intoleranciát nevezték meg.

Arra a kérdésre, hogy tartósan mi tartja őket külföldön, 55 százalékuk a hazainál magasabb bért, a jobb karrierlehetőséget, illetve a megfelelő szlovákiai munkalehetőségek hiányát említette válaszában. Elgondolkodtató, hogy a jelenlegi kormány teljesítményét a válaszadók háromnegyede gyengének minősítette, illetve a kabinetet korrupt maffiakormánynak nevezte, tehát külföldi honfitársaink javarésze a mielőbbi kormányváltás híve. A február végéig rendelkezésre álló kérdőív válaszadóinek kétharmada alkalmazottként keresi a kenyerét.

Az MKÖ céja a hazacsábításuk és annak megelőzése, hogy további honfitársaink is a tartós külföldi tartózkodást válasszák.

Ennek érdekében képviselői január utolsó hetében felkeresik a Brüsszelben, Londonban és Glasgowban élő szlovákiai magyar közösségeket, hogy azok tagjaival személyesen beszélgessenek el. Az eddigi visszajelzéseik állítólag pozitívak – értékelik, hogy valaki végre velük is törődik, kíváncsi a véleményükre.

Végül a sajtótájékoztató szervezői minden érdeklődőt meghívtak a január 8-án, szerdán 17 órától a komáromi Tiszti Pavilon dísztermében tartandó ünnepélyes programbemutatójukra.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.