Meghosszabbított buszjárattal utazhatnak a magyar diákok Vágsellye-Érsekújvár között
Meghosszabbított buszjárattal utazhatnak január elejétől a mátyusföldi diákok az érsekújvári iskolákba. Nyitra megye kezdeményezésére az Arriva utaztatási vállalat biztosított egy Vágsellye-Deáki-Pered-Zsigárd-Farkasd-Negyed-Ifjúságfalva-Gúta-Kamocsa-Érsekújvár között közvetlenül közlekedő járatot. Az iskolába igyekvő diákoknak már nem kell átszállni, és kényelmesebben utazhatnak falukról azok is, akik például orvoshoz szeretnének eljutni Érsekújvárba. A kényelmesebb utazás lehetősége akár a magyar iskolába való beíratás folyamatát is segítheti.

Korábban több helyről érkezett panasz Nyitra megyéhez, illetve falvak vezetőihez, hogy a középiskolás diákoknak nagyon sokat kell utazni a Vágsellyei járás magyarlakta falvaiból, ha érdemben el akarnak jutni Érsekújvárba.
– magyarázza portálunknak Agócs Kőrösi Ildikó, Nyitra megye képviselője, Pered község polgármestere.
Bár Vágsellye és Érsekújvár között létezik vonatközlekedés, ez nem éppen hatékony. A falusi diákoknak, illetve utazóknak először be kell utazniuk Vágsellyére, vonatra várni, és gyakran elszenvedni a vonatok késésével járó kellemetlenségeket. A diákok szüleitől több panasz érkezett, hogy vagy túl korán, vagy túl későn érkezik meg így gyermekük az iskolába.
Nyitra megye képviselői úgy vélték, ezzel a problémával érdemben kell foglalkozni, így még a tavalyi nyár folyamán találkozót kezdeményeztek az érsekújvári egészségügyi-, kereskedelmi, elektro-, és építészeti iskolák igazgatóival és az Arriva buszvállalat képviselőivel – tudtuk meg Nyitra megye első alelnökétől, Csenger Tibortól.
A sikeresnek értékelhető találkozó után egy felmérést kértek a vágsellyei járásbeli alapiskoláktól, hogy ki tudják mutatni hány potenciális diák érdeklődik az érsekújvári középiskolai képzés iránt a jövőben. A felmérés elvégzésében Hamar Mónika, a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola igazgatója volt a megyei képviselők segítségére.
– nyilatkozza Agócs Kőrösi Ildikó.
– magyarázta Csenger Tibor. Hozzátette, az iskolák is pozitívan értékelik ezt a korszerűsített lépést, hiszen így több diákjuk lehet. Az építészeti iskolán például már több éve nem tudtak magyar osztályt nyitni jelentkezők hiányában, holott az intézmény kapacitása és a tanárok nyelvi készségei megengednék egy magyar osztály megnyitását.