2025. február 4., 12:33

Megelőzéssel és védőoltással harcolhatunk a rákbetegségek ellen

Február negyedike a rák elleni küzdelem világnapja, amelyhez a méhnyakrák megelőzésének hónapja is kötődik. Ilyentájt nem csak a rettegett daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos ismeretek terjesztésére, hanem a prevenciót szolgáló kivizsgálások fontosságának hangsúlyozására is fokozott figyelem irányul. Szinte nincs is olyan család, rokonság, amelyben még sose fordult volna elő valamelyik rákfajta, ami minden korosztályon belül szedi áldozatait... 

Megelőzéssel és védőoltással harcolhatunk a rákbetegségek ellen
Mielőbb észlelik a súlyos kórt, annál nagyobb esély van a gyógyulásra
Fotó: Rakgyogyitas.hu

A Nemzeti Onkológiai Intézet (NOI) adatai szerint a rákbetegségek következtében világviszonylatban évente mintegy 10 millió ember távozik az élők sorából, sőt, az előrejelzések szerint 2040-ig a számuk közel évi 16,5 millióra nő. Emiatt a hazai Union egészségbiztosító sajtóközleményben hívta fel a figyelmet e betegségek megelőzésének fontosságára. Annak keretében érdemes részt venni a rendszeres orvosi ellenőrzéseken, amelyek a diagnózis időben történő felállításának előfeltételei. Ugyanis a betegnél mielőbb észlelik a súlyos kórt, annál nagyobb esélye van a sikeres gyógyulásra. Sajnos, ezt még mindig kevesen tudatosítják, és sokan kerülik a preventív vizsgálatokat.

Szlovákiában az elhalálozások második leggyakoribb okának a rákbetegségek számítanak, melyek következtében évente hozzávetőleg 13 ezren vesztik életüket. Például az Union adataiból kiderült, hogy a méhnyakrák megelőzését szolgáló, ingyenes kivizsgálásokra küldött meghívóikat 2022-ben csak az érintett nők 18,8, 2023-ban pedig 18,5 százaléka vette komolyan, és jelent meg a biztosító által szervezett rákszűrésen.

Ezt elégtelen eredményként értékeljük“

– szögezte le Jozef Koma, az egészségbiztosító igazgatója.

Hozzátette: jobb a helyzet az ún. opportunista ellenőrzések terén, melyeken a nők évközben saját szándékukból jelennek meg. Az egyéni szűrővizsgálatokon 2022-ben a 180 400 ügyfelük 49,5, 2023-ban a 195 252 biztosítottjuk 51,4, 2024-ben pedig a 209 484 „unionos páciens“ 47,4 százaléka vett részt, vagyis hozzávetőleg minden második hölgy tartotta ezt fontosnak. 

A direktor azt is elárulta, hogy az egészségbiztosítójuk ügyfelei közül évente mintegy 120 nőt sújt a méhnyakrák. Az sem mellékes, hogy miközben a megelőzésre fordított költségek páciensenként kétjegyű számjegyekkel fejezhetők ki, a rákbetegek kezelése sokkal drágább. E célra 2022-ben 626 120,93, majd 2023-ban 1 000 531,16 eurót költöttek, a tavalyi kiadások összesítése pedig még folyamatban van. 

A NOI adatai alapján a szlovákiai férfiak körében leggyakoribb daganatos megbetegedésnek a prosztata-, vastagbél-, végbél- és tüdőrák számít, a nők körében pedig a mell-, vastagbél- és a méhnyakráknak jut a „dobogós hely“. Sajnos, a rákos sejtburjánzás alól a legkisebbek sem képeznek kivételt: közülük legtöbben leukémiával, azaz vérákkal, valamint rosszindulatú agydaganatokkal és limfómával, vagyis a nyirokrendszer daganatos megbetegedéseivel küzdenek.

Tudvalevő, hogy minden szlovákiai nőnek a vonatkozó törvény alapján joga van évente egyszer részt venni ingyenes nőgyógyászati kivizsgáláson, amely során az orvosa citológiai vizsgálat céljából kenetet vesz a méhnyakról. „A biztosítónkba tartozó hölgyek évi egy alkalommal a kibővített, LBC-módszerrel végzendő kenetvizsgálatot is válaszhatják“ – hívta fel a figyelmet a kiaknázandó lehetőségre  Kristína Baluchová, az Union szóvivője.

A méhnyakrák megelőzése érdekében a védőoltás beadatásának fontosságát is hangsúlyozta:

A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás a méhnyak-, pénisz-, végbél- és gégerákkal szemben is védelmet nyújt. Míg a másfajta rákbetegségek esetében még nem létezik védőoltás, a HPV elleni oltás elérhető megoldásnak számít, ezért elszomorító, ha azzal valaki nem él“.

Talán sokan még mindig nem tudják azt, hogy 2023. december 1. óta a szlovákiai egészségbiztosítók átfizetik ennek a két adagban beszúrandó védőoltásnak az árát a 12. életévüket betöltött, ám a 15. évüket még el nem ért kamaszok esetében.

Ezenkívül az Union biztosító 15-18 éves ügyfeleinek átfizetjük az oltóanyag 50 százalékát. Ezt a bónuszt csak az előző évben 344 ügyfelünk kérte, ami számunkra  mintegy 40 ezer eurós kiadást jelentett“ – fejtette ki Ingrid Dúbravová doktornő, aki szerint e téren kívánatosak a még jobb eredmények. „Elszomorító az, hogy a 12-15 éves kamaszok HPV elleni, teljesen ingyenes beoltásával kapcsolatos adatainkból kitűnik, hogy azon ügyfeleink közül, akik ezt igényelhették volna, csupán a lányok 26 és a fiúk 17 százalékát oltatták be a szüleik“

– árulta el.

A rákszűréssel kapcsolatos további információk a www.onkokontrola.sk oldalon és az Union egészségbiztosító www.union.sk oldalán is megtalálhatók.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.