Megelőzéssel és védőoltással harcolhatunk a rákbetegségek ellen
Február negyedike a rák elleni küzdelem világnapja, amelyhez a méhnyakrák megelőzésének hónapja is kötődik. Ilyentájt nem csak a rettegett daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos ismeretek terjesztésére, hanem a prevenciót szolgáló kivizsgálások fontosságának hangsúlyozására is fokozott figyelem irányul. Szinte nincs is olyan család, rokonság, amelyben még sose fordult volna elő valamelyik rákfajta, ami minden korosztályon belül szedi áldozatait...

A Nemzeti Onkológiai Intézet (NOI) adatai szerint a rákbetegségek következtében világviszonylatban évente mintegy 10 millió ember távozik az élők sorából, sőt, az előrejelzések szerint 2040-ig a számuk közel évi 16,5 millióra nő. Emiatt a hazai Union egészségbiztosító sajtóközleményben hívta fel a figyelmet e betegségek megelőzésének fontosságára. Annak keretében érdemes részt venni a rendszeres orvosi ellenőrzéseken, amelyek a diagnózis időben történő felállításának előfeltételei. Ugyanis a betegnél mielőbb észlelik a súlyos kórt, annál nagyobb esélye van a sikeres gyógyulásra. Sajnos, ezt még mindig kevesen tudatosítják, és sokan kerülik a preventív vizsgálatokat.
Szlovákiában az elhalálozások második leggyakoribb okának a rákbetegségek számítanak, melyek következtében évente hozzávetőleg 13 ezren vesztik életüket. Például az Union adataiból kiderült, hogy a méhnyakrák megelőzését szolgáló, ingyenes kivizsgálásokra küldött meghívóikat 2022-ben csak az érintett nők 18,8, 2023-ban pedig 18,5 százaléka vette komolyan, és jelent meg a biztosító által szervezett rákszűrésen.
– szögezte le Jozef Koma, az egészségbiztosító igazgatója.
Hozzátette: jobb a helyzet az ún. opportunista ellenőrzések terén, melyeken a nők évközben saját szándékukból jelennek meg. Az egyéni szűrővizsgálatokon 2022-ben a 180 400 ügyfelük 49,5, 2023-ban a 195 252 biztosítottjuk 51,4, 2024-ben pedig a 209 484 „unionos páciens“ 47,4 százaléka vett részt, vagyis hozzávetőleg minden második hölgy tartotta ezt fontosnak.
A direktor azt is elárulta, hogy az egészségbiztosítójuk ügyfelei közül évente mintegy 120 nőt sújt a méhnyakrák. Az sem mellékes, hogy miközben a megelőzésre fordított költségek páciensenként kétjegyű számjegyekkel fejezhetők ki, a rákbetegek kezelése sokkal drágább. E célra 2022-ben 626 120,93, majd 2023-ban 1 000 531,16 eurót költöttek, a tavalyi kiadások összesítése pedig még folyamatban van.
Tudvalevő, hogy minden szlovákiai nőnek a vonatkozó törvény alapján joga van évente egyszer részt venni ingyenes nőgyógyászati kivizsgáláson, amely során az orvosa citológiai vizsgálat céljából kenetet vesz a méhnyakról. „A biztosítónkba tartozó hölgyek évi egy alkalommal a kibővített, LBC-módszerrel végzendő kenetvizsgálatot is válaszhatják“ – hívta fel a figyelmet a kiaknázandó lehetőségre Kristína Baluchová, az Union szóvivője.
A méhnyakrák megelőzése érdekében a védőoltás beadatásának fontosságát is hangsúlyozta:
Talán sokan még mindig nem tudják azt, hogy 2023. december 1. óta a szlovákiai egészségbiztosítók átfizetik ennek a két adagban beszúrandó védőoltásnak az árát a 12. életévüket betöltött, ám a 15. évüket még el nem ért kamaszok esetében.
– árulta el.
A rákszűréssel kapcsolatos további információk a www.onkokontrola.sk oldalon és az Union egészségbiztosító www.union.sk oldalán is megtalálhatók.