Megelégelték a Matica szoborállítását a rimaszombati magyarok - GALÉRIÁVAL
Csendes, méltóságteljes tiltakozást tartottak Rimaszombatban a városi művelődési központ melletti téren, ahol a Matica slovenská pénteken délután avatta fel Vladimir Clementis kommunista és magyarellenes politikus, író szobrát.

Szabó Krisztián, a tiltakozás egyik szervezője elmondta, hogy ez a mai alkalom a kicsúcsosodása annak, amit a Matica már 15 éve művel a városban a szoborpark kapcsán. A személyek kilencven százalékának ráadásul semmilyen kötődése nincs a városhoz. Clementis esetében pedig egy önkényuralmi rendszer képviselőjéről van szó, aki még a szlovákság körében is igencsak kétes megítélésű. A Matica azonban az ilyen kezdeményezéseken keresztül megpróbálja tisztára mosni a nevét.
– teszi fel a kérdést Szabó Krisztián, hangsúlyozva, hogy ez a tett a józan béketűrésnek a határán túl megy. Elárulta, hogy a csendes tiltakozást civilként és politikai pártok bevonása nélkül szervezték meg.
A szobor leleplezését megelőzően egy rövid kultúrműsor és könyvbemutató volt a kultúrházban, amelyen Robert Fico, a Smer-SD elnöke is részt vett. A résztvevők ezután vonultak ki a térre, ahol a szoboravatásra sor került, ekkor azonban már Fico nem volt a mintegy száz fős tömegben. Feltehetően a kultúrház másik, szemközti kijáratán át távozott a helyszínről.
Hajnovics Márta a tüntetés másik szervezője emlékeztetett, hogy Clementis tevékenységének is "köszönhető" az, hogy mintegy 44 ezer ember lett elhurcolva Csehországba közmunkára, közel 90 ezer ember lett kitelepítve Magyarországra és ezreket hurcoltak el „málenkij robotra” a Szovjetunióba.
– zárta Hajnovics Márta, aki szerint a szoborparkkal a szlovákok többsége sem ért egyet.
Tóth Zoltán, a Kerecsen Motoros Egyesület elnöke szintén részt vett a tiltakozáson. Mint kifejtette: nekünk, a jelenkor felvidéki magyar emberének nagyon fontos, hogy a múltat ne felejtsük el, azért, hogy a jövőben ne történhessen meg az a gyalázat, ami Vladimir Clementis politizálása alatt megtörtént eleinkkel. „Kötelességünk van a jövendő felé, ami nekem abban nyilvánult meg, hogy eljöttem ide és az egyesületünk nevében is kifejeztem a nemtetszésemet. A jövendőt és a gyermekeinket félteni és óvni kell, hogy soha többé ne történhessen meg ilyen a Felvidéken" – tette hozzá Tóth Zoltán.
